Péče nula, efekt sto: Tuhle rostlinu zbožňují i ti, co normálně zahradničí jen z gauče. Kvete jako blázen
Tato rostlina z rodu sukulentů si libuje v mírném podnebí, ale zvládá i extrémní podmínky. U nás najdete šest původních druhů, další se rozrostly z okrasných výsadeb. Květina, o které je řeč, je velmi nenáročná na pěstování. Snadno a rychle se množí. Stačí jen oddělit trs a zasadit jinam. Pokud hledáte rostlinu vhodnou pro začátečníky nebo jen se zahrádkou chcete mít co nejméně práce, čtěte dál.
Nejlépe se jim daří na slunném nebo mírně polostinném místě v dobře propustné sušší půdě – písčitohlinité či štěrkovité. Tento člen sukulentní rodiny zvládne na živiny chudé půdy i nepříznivé větrné podmínky. Se zaléváním si hlavu lámat nemusíte, protože dobře snáší sucho a přežije i delší suché období bez úhony.
Odolný a krásný
Takový je rozchodník (latinsky Sedum). Jde o sukulentní rostlinu z čeledi tlusticovitých zahrnující až 1 500 druhů – například netřesk, tlustice a další. Většinou se jedná o suchomilné trvalky, někdy jednoleté a dvouleté s dužnatými listy, které zadržují vodu a jsou tak schopné přežít dlouhé sucho i další nepříznivé podmínky.
Latinský název „Sedum“ pravděpodobně vychází ze slova sedare (tišit, uklidňovat), dříve se totiž rozchodníky využívaly v lidovém léčitelství k utišení bolesti a věřilo se, že rostlina chrání obydlí před hromy a blesky. Někdo tvrdí, že „Sedum“ vychází ze skutečnosti, že si rostlina dobře sedne na kameny i střechy, kde často roste. České „rozchodník“ může souviset s jeho schopností rychle se rozrůstat, rozejít se po prostoru. Nebo s tím, že léčivé účinky rostliny nemocného dokáží rozchodit.

Kde se rozchodníku daří?
Rozchodníky rostou téměř po celém světě, najdete je v tropech, subtropech i v oblastech s velmi tuhými mrazy – tyto rostliny jsou velmi přizpůsobivé. V Česku máme šest původních druhů (rozchodník ostrý, huňatý, šestiřadý, bílý, skalní, španělský) a další zplanělé druhy, které se samy rozšířily ze zahrad a výsadeb.
Rozchodník roste typicky na slunných, suchých a kamenitých stanovištích, jako jsou skalky, suché louky, okraje lesů, ale i na střechách. Některé druhy preferují vlhčí biotopy, například rozchodníku huňatému se líbí ve vlhku a vyšších nadmořských výškách. Pokud se chystáte vysadit si rozchodník i na své zahradě, postarejte se, aby na něj svítilo čtyři až šest hodin přímé slunce. Na suchých místech, kde se vám nic jiného nechce uchytit, tam se právě rozchodníku bude líbit. A velmi rychle se rozroste.
Rozchodníky na zelených střechách
Díky své mimořádné odolnost vůči suchu, větru a vysokým teplotám (dokáží snést i přes 50 °C) se rozchodníky velmi dobře uplatňují i na zelených střechách. Potřebují jen pár milimetrů substrátu (stačí jim i dva až tři) a jen velmi občasnou zálivku. Jelikož hodně vody ukládají v listech, vydrží svěží velmi dlouho. Rozchodníky rostou na střechách jak po výsadbě, tak i samovolně výsevem nebo zakořeněním plazivých částí.

Zelené střechy jsou moderním ekologickým řešením. Na střechu se zasadí a vyseje zeleň, která nabízí řadu výhod nejen pro samotnou budovu, ale i městské prostředí. Vegetace na střeše funguje jako termoregulační zařízení – v létě snižuje přehřívání interiéru a v zimě zase pomáhá udržovat teplo. Dalším benefitem zelených střech je i fakt, že snižují prašnost ve městě a čistí vzduch, který dýcháme. Na zelenou střechu se hodí rozchodník bílý, šestiřadý, prudký a kamčatský. Tyto druhy jsou ideální díky své vysoké odolnosti vůči suchu a vysokým teplotám, které budovy produkují. Stačí jim, když občas zaprší, péči nepotřebují, ani když mrzne.
Rozchodník jako užitečný pomocník v zahradě
Rozchodníky kvetou od léta až dlouho do podzimu, takže hmyzu poskytují nejen dlouhodobý zdroj nektaru, ale i útočiště. Díky svým dužnatým listům pomáhají udržovat vlhkost v půdě, a tím zlepšují mikroklima v zahradě. Když se rozchodník rozroste, jeho kořeny stabilizují půdu a zabraňují erozi hlavně ve svazích, skalkách a všude, kde je sypká půda. Celkově lze rozchodník označit za velmi praktickou a ekologickou rostlinu, jelikož má výrazný přínos a přitom je velmi nenáročný.