Zahraniční turisté sem proudí jako na poutní místo. Češi přitom netuší, co za skvost mají pod nosem
Pokud si chcete o prázdninách dopřát také trochu duchovní turistiky, vydejte se do Středočeského kraje. V malebném, skalami sevřeném údolí vyhloubeném řekou Berounkou tady najdete magické místo s benediktinským klášterem, které nabízí klid i překrásné výhledy do Českého krasu. Leží na nejstarší dochované turistické trase v Česku. Poblíž se tyčí hrad Karlštejn, projít se tu můžete po naučné stezce Svatojánský okruh či navštívit Bubovické vodopády.
Zatímco zahraniční turisté vnímají toto místo jako jeden z nejkrásnějších turistických a především duchovních cílů naší země, Češi jej často na svých toulkách po Středočeském kraji míjejí. Magické místo s klášterem a vyhlídkou nad vápencovým masivem nabízí přitom kromě poklidné duchovní atmosféry a možnosti načerpání energie také silný léčivý pramen, který vyvěrá hned vedle kostela, známý jako pramen sv. Ivana. Toto místo je tak překrásné, že přitahovalo výletníky a turisty už v 19. století, dnes přitom Češi vůbec netuší, co za skvost se jim skrývá pod nosem. Už v roce 1889 tady dokonce vznikla jedna z prvních značených turistických tras v Čechách. Cesta Vojty Náprstka z Berouna, která tímto malebným místem vede, vás dostane až na královský hrad Karlštejn, vystavěný samotným Karlem IV. Není se ale co divit, že jej čeští turisté teprve znovu objevují, vždyť za totality byla poutní místa téměř vymazána z mapy, včetně tohoto.
Nejstarší dochovaná turistická trasa v Česku
Za pozornost vděčí toto místo nejen překrásné přírodě v samém srdci Českého krasu, který je chráněnou krajinnou oblastí, ale také bohaté historii. Ta je spojená s rozlehlým areálem někdejšího benediktinského kláštera a postavou prvního českého křesťanského poustevníka, známého pod jménem svatý Ivan. Ten se podle prastaré legendy v jeskyni pod skalní stěnou usadil už koncem 9. století. Po jeho smrti tady přemyslovský kníže Bořivoj nechal vystavět kapličku a postupně na tomto místě vznikl benediktinský klášter a rozsáhlý barokní poutní kostel Narození sv. Jana Křtitele, propojený se starým skalním kostelem, tedy již zmíněnou jeskyní sv. Ivana.

Po stopách prvního křesťanského poustevníka
K další památce, která poustevníka připomíná, vás dovede naučná stezka Svatojánské památky. Jde o roubenou kapli v Sedlci, na jejíž stavbu byly použité 200 let staré masivní trámy z jedné z pražských škol. Díky snadné dostupnosti z nedaleké Prahy je toto místo po hradu Karlštejn dokonce druhým nejnavštěvovanějším na Berounsku. Už víte, kde se nacházíme? Tím místem je poutní areál Svatý Jan pod Skalou.
Kříž s vyhlídkou na impozantní skále
Svatojánské údolí s vyhlídkou u kříže na impozantní skále bylo také jedním z prvních cílů Klubu českých turistů založeného v roce 1888. V roce 2019 tady při tradiční Svatojánské pouti proběhla oslava 130 let od vyznačení nejstarší dochované turistické trasy v Česku. Turisté zde organizují několik známých hromadných pochodů, jako jsou každoroční Cementárenské šlápoty a Pochody českým krasem. Městečko Svatý Jan pod Skalou protíná také tzv. Svatojakubská cesta, která vede napříč celou Evropou. Procházejí tudy trasy běžeckých i cyklistických závodů, stejně jako nejrůznějších poznávacích výletů, kde si můžete oprášit znalosti z botaniky, historie, paleontologie nebo třeba geologie.
K vodopádům nebo do unikátního lezeckého parku
Dostanete se odtud také k lomu Paraple, kde objevíte Solvayovy lomy. Jedná se o zajímavý skanzen těžby vápence v Českém krasu. A ojedinělý zážitek nabízí také projížďka důlním vláčkem po úzkorozchodné dráze a návštěva ukázkové štoly. Po jedné ze stezek se dostanete k Bubovickým vodopádům a do Karlštejna, druhá vás zavede k Berounce se známým lomem Alkazar. Milovníky adrenalinu tady uvítá unikátní horolezecký park.

Načerpat energii a klid do duše
Zajímavých poutních míst je v Česku nespočet. Existuje jich tu totiž několik stovek známých svou architektonickou krásou nebo duchovní hodnotou. Téměř všechna jsou národními kulturními památkami. Dalším z nich je například ikonický kostel Zelená hora ve Žďáru nad Sázavou od legendárního barokního stavitele Santiniho, poutní kostel Velehrad na jižní Moravě spjatý s cyrilometodějskou tradicí, Stará Boleslav, Svatý kopeček u Olomouce nebo Svatý Hostýn. Rozjímat můžete ve Svaté hoře u Příbrami, na Hoře Matky Boží u Králík, ve Křtinách v Moravském krasu či v jihomoravských Žarošicích.