Oblíbený ostrov Čechů mizí před očima. Tato smutná zpráva láme srdce tisícům návštěvníků i místních
Ráj na zemi je v ohrožení. Turisté se sem roky sjížděli za tyrkysovým mořem, luxusem a odpočinkem. Teď ale místo pohody přichází neklid – a s ním i děsivá zpráva, která láme srdce nejen místním, ale i tisícům návštěvníků z celého světa.
Zpočátku se zdálo, že jde jen o poplašné zprávy. Klimatické změny se přece řeší všude – tání ledovců, výkyvy počasí a globální oteplování. Jenže tentokrát je situace jiná. Odborníci bijí na poplach a varují: Můžeme přijít o jednu z největších turistických ikon planety. Čas běží a katastrofa se blíží čím dál víc. Tohle místo může být za pár let pod vodou.
Turistický sen mizí pod vodou
Maledivy. 26 korálových atolů, více než tisíc ostrovů a miliony snů, které se tady proměnily ve skutečnost. Jedno z nejnádhernějších míst pro romantické dovolené, žádosti o ruku i pohádkové líbánky. Jenže teď se realita mění ve zlý sen. Jak už to podle odborníků vypadá, právě Maledivy čelí ničivým důsledkům klimatické krize – a jejich osud visí na vlásku.

Přestože se to zdá neuvěřitelné, podle expertů by tato tropická perla v Indickém oceánu mohla být během několika desítek let zcela neobyvatelná. Hladina moře totiž neúprosně stoupá a ostrovy, jejichž průměrná nadmořská výška je jen 1,5 metru, jsou ve vážném ohrožení.
Turisté je milují, klima je ničí
Maledivy patří dlouhodobě mezi nejoblíbenější exotické destinace pro cestovatele – i ty z Česka. Ročně sem podle statistik zavítá přes milion a půl návštěvníků z celého světa. Luxusní resorty, pláže bez lidí, šnorchlování a božský klid. Kdo by si to nechal ujít?
Jenže právě turismus spolu s globálním oteplováním přispívá k destrukci místního prostředí. Extrémní vedra, znečištění a neustále se zvedající hladinu oceánů Maledivy zvládají čím dál hůř. A především – rostoucí teplota oceánu způsobuje bělení korálů, což má na celý ekosystém fatální dopad. Odborníci upozorňují, že ztráta korálových útesů znamená nejen ekologickou, ale i ekonomickou katastrofu. Právě korály lákají turisty a dělají z Malediv to, čím jsou – luxusní destinaci.
Plovoucí město jako řešení?
Maledivská vláda si je vážnosti situace dobře vědoma. Už v minulosti upozorňovala na hrozbu, která ostrovy může dohnat k „potopení“ – a to doslova. Byly vytvořeny plány na výstavbu umělých ostrovů, včetně moderního „plovoucího města“, které by mělo odolat stoupající hladině.

Toto městečko na vodě by ale nemělo být ledajaké. Má obsahovat domy, hotely, bary, ale i nákupní galerii. Zkrátka vše, co si místní i turisté mohou přát. Konkrétně by zde mělo být 5 000 plovoucích jednotek, které nabídnou obydlí až pro 20 000 lidí. Samozřejmostí je i občanská vybavenost – školy nebo například nemocnice.
Tímto projektem se Maledivy snaží připravit na to, že bude za pár let většina ostrůvků neobyvatelná. A projekt je to tak unikátní, že už teď budí zájem i u turistů. Ani po zaplavení některých ostrovů by tak Maledivy o turistický ruch přijít nemusely – právě naopak.
Čas se krátí a změna je nutná
Odborníci se shodují, že Maledivy jsou symbolem toho, co nás může čekat v mnohem širším měřítku. Toto malé luxusní romantické místo se stává ukázkovým příkladem, jak dramatické mohou být dopady klimatické krize. A není to jen jejich problém – v sázce je budoucnost i dalších pobřežních oblastí, včetně evropských.
Pokud se něco nezmění, přijdeme nejen o oblíbenou dovolenkovou destinaci, ale i o jedinečné místo, které dlouhá desetiletí lákalo svou krásou a klidem. Možná je teď ten správný čas přemýšlet, jak každý z nás může přispět ke zpomalení katastrof, které se dějí tiše, ale o to nebezpečněji. V tom opačném případě budeme možná muset začít budovat plovoucí města i na dalších místech na světě.