Češi chybují, ale odborník jednou provždy vysvětluje: Vypnout, nebo nechat zapnutou Wi-Fi během dovolené?
Před odjezdem na dovolenou je nutné pamatovat na spoustu věcí. Patří mezi ně i volba, které spotřebiče nechat zapnuté, a které naopak vypnout. U takového Wi-Fi routeru jsou ovšem Češi zmateni jako včely. Vyplatí se ho vypínat?
Wi-Fi Router je pracant. Funguje tiše 24 hodin denně, sedm dní v týdnu a udržuje vaši domácnost připojenou k internetu. Obvykle o jeho přítomnosti ani nevíte. To ovšem platí i při odjezdu na dovolenou. Většina Čechů jej totiž nechává zapnutý i při delším pobytu mimo domov. Nabízí se tedy otázka, zda toto zařízení nechat během dovolené zapnuté, nebo nikoli. Nejprve však dejme prostor tomu, kolik vás vlastně ročně stojí jeho provoz a zda byste ho měli vypínat v noci.
Kolik vás ročně stojí „wifina“?
Wi-Fi routery samy o sobě vysokou spotřebu nemají. V dlouhodobém časovém horizontu vás však jejich provoz už něco stojí. Pracují totiž neustále. Denně přitom spotřebovávají 5 až 20 wattů. Ročně tak můžete být díky jejich provozu chudší o pětistovku. Někdy ale lze platit i dvakrát tolik. Na výslednou částku má vliv model a stáří routeru, ale také intenzita používání internetu. Nabízí se tedy otázka, zda byste nemohli ušetřit nějakou tu (sto)korunu, pokud byste jej pravidelně vypínali.
Zapnutý router přes noc
Jako první vás asi napadne, že byste Wi-Fi vypínali přes noc, kdy stejně spíše spíte a internet zpravidla nepoužíváte. Poskytovatelé internetového připojení ovšem doporučují nechat router zapnutý i v nočních hodinách. V tento čas totiž toto zařízení obvykle dostává důležité aktualizace firmwaru, což zvyšuje jeho zabezpečení a výkon. Pravidelné zapínání a vypínání routeru navíc může narušit celkový stav vaší sítě. Na neustále zapnutou „wifinu“ zároveň spoléhají i chytrá zařízení v domácnosti.

Tohle byste měli udělat o dovolené
Podle odborníků byste měli Wi-Fi router vypínat jen v případě, že máte problémy s připojením. Vypnutím a zapnutím nic nezkazíte, naopak si můžete pomoct. Jenže existuje ještě jedna situace, kdy bývá doporučováno vypnutí. Tou je právě dovolená. Nejste-li doma týden či 14 dní, měli byste Wi-Fi router vypnout. Snížíte tak zbytečnou spotřebu energie. Čtyři z pěti domácností v ČR to přesto nedělají. Ano, úspora několika desetikorun není kdovíjaká, ale je.
Přesto však existují výjimky. Vypínání není odborníky doporučováno vždy. Na neustálé připojení se například spoléhá termostat v rámci chytré domácnosti. Závislé na něm navíc mohou být i bezpečnostní systémy. Sem patří třeba IP kamery, pohybové senzory nebo chytré zvonky. Někdy také můžete potřebovat vzdálený přístup k nějakému zařízení, což bez Wi-Fi nepůjde. V těchto případech byste měli nechat router zapnutý, i když budete mimo domov delší dobu.

Co ještě vypnout a ušetřit?
Během dovolené nemusíte zbytečně utrácet jen za provoz zapnutého routeru. Mnozí Češi ostatně nechávají běžet ve standby režimu spotřebiče či klimatizaci, což také není úplně zadarmo. Nejvíce energie ovšem spotřebuje zapnutý elektrický bojler. Jeho provoz vás během 14denní dovolené může vyjít na více než dvě stovky. Vypnutím některých spotřebičů při odjezdu na dovolenou přitom neulevíte jen své peněžence, ale i životnímu prostředí. Navíc lze tímto způsobem snížit riziko technických závad, které mohou někdy vést až k požáru!
„Cílem by nemělo být extrémní šetření za každou cenu. Lednici nebo zabezpečení nechá většina lidí zapnuté zcela oprávněně. Ale stejně jako jsme si zvykli vypínat topení před odjezdem na hory, je dobré osvojit si i pár základních návyků, které pomohou šetřit energii a zároveň chránit domácnost,“ vysvětluje Roman Šmíd, obchodní ředitel společnosti epet.