Poslední šance získat vyšší příspěvek na bydlení. Kdo zaspí, přijde o tisíce. Zjistěte, kdo na něj má nárok
Příspěvek na bydlení může být zajímavou finanční injekcí pro ty, kteří na něj dosáhnou. Aktuálně se blíží datum, kdy lze zažádat o jeho přepočet, díky čemuž je možné pobírat o tisíce korun víc. Půjde tak ovšem učinit naposledy. Tato sociální dávka totiž končí.
Příspěvek na bydlení je jednou z několika sociálních dávek poskytovaných státem. Vyplácí se přitom jednotlivcům i rodinám. Letos jej poprvé dostává přes 300 tisíc domácností. V březnu 2025 se podle dat Ministerstva práce a sociálních věcí (MSPV) konkrétně týkal 303 tisíc domácností. Aktuálně se pomalu, ale jistě blíží datum, do něhož je možné zažádat o přepočet tohoto příspěvku, ovšem úplně naposledy. Kdo se nepřihlásí, může přijít o tisíce korun, a to dokonce v každém z příštích devíti měsíců!

Poslední šance na vyšší příspěvek
Pokud dostáváte příspěvek na bydlení, máte skutečně poslední šanci zažádat o přepočet jeho výše. Můžete tak učinit do konce července. Proč to vůbec dělat? Máte-li od posledního přepočtu vyšší náklady na bydlení, nebo se vám snížily příjmy, může vám být přiznána vyšší částka, než kterou jste pobírali doposud (konkrétně za období od dubna do června). Jestliže tak neučiníte, budete i nadále dostávat stejné peníze jako doposud.
Pro přepočet výše příspěvku na bydlení přitom nemusíte vůbec chodit na úřad, ale stačí využít tzv. Jendu, což je online klientská zóna Ministerstva práce a sociálních věcí. K přepočtu do konce července docházelo až doposud každoročně. Letos to je však skutečně úplně naposledy. MPSV totiž v letošním roce prosadilo tzv. superdávku, která příspěvek na bydlení nově nahradí.
„Později se už příspěvek na bydlení přehodnocovat nebude, protože v říjnu začne fungovat takzvaná superdávka, která ho nahradí. Všichni současní příjemci budou ale příspěvek na bydlení dostávat automaticky do konce roku 2025, a to právě ve výši, kterou jim úřad uzná od letošního července,“ cituje ombudsmana Stanislava Křečka web Penize.cz.

Kdo má na příspěvek nárok?
Nárok na příspěvek na bydlení mají i lidé, kteří o tom vůbec nevědí. Co k jeho pobírání stačí? Požádat o něj může domácnost, která má výdaje na bydlení vyšší než 30 procent příjmu. Jedná se tedy jak o rodiny s dětmi, tak o samoživitelky, důchodce či obecně osoby, které žijí samy. Náklady na bydlení se přitom vypočítávají z nájmu, energií, vodného a stočného, případně z dalších položek. Co je k jeho získání potřeba? Potvrzení o výši příjmů, ale také o nákladech za služby a o nákladech na energie. Důležitá je i nájemní smlouva. Požadováno navíc může být i vyúčtování služeb a energií, stejně jako potvrzení o studiu.
Nově se bude vyplácet superdávka
Pokud příspěvek na bydlení nepobíráte a myslíte si, že na něj máte nárok, můžete se k němu přihlásit ještě do 31. července. Bude-li vám přiznán, pobírat jej budete do konce roku. Od 1. října ovšem začne fungovat superdávka. O co se vlastně jedná? „Pouze“ o to, že se přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení sloučí do jedné dávky státní sociální pomoci (DSSP). Od října tedy bude poskytovaná novým žadatelům o podporu právě superdávka.
Co to pro vás znamená, pobíráte-li nyní příspěvek na bydlení? Na nový systém budete převedeni postupně. Nejpozději do konce tohoto roku, tedy do 31. prosince 2025 si ovšem budete muset zažádat o DSSP. Pokud tak učiníte, prodlouží se vám výplata příspěvku na bydlení nejen do konce roku, ale ve skutečnosti až do března roku 2026. Výše příspěvku přitom bude stejná, jako vám byla přiznána v červenci 2025 (případně v dubnu, pokud aktuálně nepožádáte o přepočet). O DSSP se toho každopádně zatím moc neví. Sami zaměstnanci úřadů práce stále příliš netuší, jak přesně bude superdávka fungovat. Je tedy nutné počkat na další informace.