Radar právě teď: Místo grilů vytáhněte gumáky. Česko čeká několikadenní lijákový masakr
Ačkoli se černé scénáře v noci na dnešek nenaplnily, radost ještě není na místě. V Česku i nadále hrozí riziko povodní, byť je menší, než se původně předpokládalo. Deště nás však budou sužovat i v dalších dnech.
V České republice i nadále platí výstraha meteorologů před povodněmi, i když v noci na dnešek se černé scénáře naštěstí nenaplnily. Pršet má však i dnes a v dalších dnech. Někde by se tak deště mohly objevovat minimálně až do příští středy. Kde tedy aktuálně hrozí podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) největší nebezpečí? A jaké vlastně byly největší povodně v novodobé historii?
Varování se (zatím) nenaplnila
Meteorologové vydali varování před povodněmi už dříve. V noci na dnešek se ovšem výstraha nenaplnila. Během noci totiž nakonec napršelo méně, než kolik ukazovali předpovědi. Ačkoli v ranních hodinách na některých místech srážky zintenzivnily, celkově zůstaly za očekáváním. Na většině území spadlo do 20 mm vody, i když v Beskydech to bylo více než dvakrát tolik, konkrétně 45 mm. Hladina převážné části českých řek tak zůstává naštěstí klidná. Alespoň prozatím.
Tady existuje zvýšené riziko
Povodňové riziko se díky aktuálnímu vývoji počasí snížilo, byť Český hydrometeorologický ústav předpokládá, že bude i nadále pršet. V Beskydech přitom může napadnout dalších 40 mm srážek. Aktuálně ovšem hrozí riziko dosažení prvního stupně povodňové aktivity (SPA) jen na řece Ostravici. Ta teče na severovýchodě ČR. Pro východní část Česka koneckonců platí podle meteorologů i nadále výstraha, a to minimálně do pátku. Extrémní stupeň nebezpečí přitom hrozí na úplném východě republiky. Platí hlavně pro dnešek.
„Hladiny vodních toků v povodí Ostravice a Olše zvolna stoupají, ale na většině území jsou na ústupu nebo mírně kolísají,“ uvedl meteorolog ČHMÚ Ostrava Petr Drobek.

Na celém území České republiky je možné ve středu a ve čtvrtek očekávat místy přeháňky nebo občasný déšť. Na východě by ovšem měl být trvalejší a místy i vydatnější, byť by i zde mělo dnes navečer dojít k ubývání srážek. V těchto dnech navíc může znamenat jisté riziko i vítr s nárazy okolo 15 metrů za sekundu. Podle Beaufortovy stupnice se už totiž jedná o silný vítr. U některých slabších stromů tak může hrozit riziko pádu, byť není zase tak vysoké, aby byly na místě přehnané obavy.
Pršet může dalších sedm dní
Deště Česko neopustí ani v následujících dnech. Tropická vedra tedy očekávat nelze. Do konce týdne by ostatně teploty neměly překročit 25 °C. V pátek by se měly srážky poněkud uklidnit, ovšem už na sobotu meteorologové opět předpovídají na většině území občasný déšť nebo přeháňky a v severovýchodní polovině území i déšť trvalejší. Od neděle do středy příštího týdne přitom má být na většině území i nadále občas déšť nebo přeháňky a na některých místech se mohou objevit i bouřky. Povodně tak mohou teoreticky hrozit i nadále.

Největší povodně v ČR
Na českém území byla zaznamenána tzv. Velká povodeň v roce 1845. V novodobější historii nelze nevzpomenout záplavy na Moravě v roce 1997, při nichž si voda vyžádala 50 obětí. Mezi nejtěžší přírodní katastrofy moderní historie patří i povodně v Čechách z roku 2002. V týdnu od 12. do 18. srpna Česko postihla pěti set až tisíciletá voda. To se nejvíc projevilo na Vltavě a jejich přítocích. Od roku 1997 si každopádně povodně v Česku vyžádaly okolo 140 životů a napáchaly škody za zhruba 170 miliard korun.
Pro zajímavost: k největším novodobým povodním celosvětově došlo v roce 1931 v Číně. Voda z řeky Jang-c’-ťiang tehdy způsobila obrovskou tragédii. Následky totiž byly opravdu katastrofální. Odhady počtu obětí se koneckonců pohybují kolem čtyř milionů.