Zasaďte v červenci a máte vystaráno. Na tuhle rostlinu se bude soused přes plot dívat víc než na vlastní ženu
Nepotřebuje úrodnou půdu, nesnáší přemokření a vypadá jako z romantické pohlednice. Tahle skalnička si poradí i tam, kde to ostatní rostliny nezvládnou. A když ji zasadíte na jaře nebo začátkem léta, promění skalku, truhlík nebo suchou zídku v kvetoucí růžový koberec.
Nenáročná kráska do extrémních podmínek
Zatímco většina rostlin touží po různých hnojivech, polostínu a pravidelné zálivce, tahle dává přednost slunci, kamínkům a suchu. Uplatní se tam, kde je půda chudá na výživu nebo i na zahradě, po které nemáte čas běhat neustále s hadicí. Nepotřebuje prakticky nic, jen trochu suššího prostoru a slunce.
Kvete jemně, ale vytrvale. Vytváří nízké trsy, které se v létě rozrůstají do barevných polštářů. Vábí včely i čmeláky a v kombinaci s levandulí nebo tymiánem dokáže vykouzlit zahradu, ve které chcete zůstat alespoň o chvilku déle.

Její botanické jméno je Aethionema, česky sivutka, nenápadná skalnička z čeledi brukvovitých, která si rozhodně zaslouží víc pozornosti, než se jí momentálně u nás dostává.
Při pěstování vás nezklame
Nejlepší čas pro výsadbu je jaro až začátek léta. Rostlina se stihne rychle uchytit a možná vás už letos potěší prvními květy. V plném květu ji ale pravděpodobně uvidíte až další sezónu. Potřebuje slunné stanoviště, propustnou půdu se štěrkem a zásadité pH.
Zálivka je potřeba jen v období extrémního sucha, jinak je spíš na škodu. Přemokření totiž opravdu nesnáší. Přihnojit ji pak stačí jednou ročně na jaře, ideálně hnojivem na suchomilné trvalky. Po odkvětu se doporučuje ji seříznout, protože ji tím povzbudíte k většímu květu v příští sezoně, kdy se vám odmění lepším vzhledem i delší životností.
Každý typ překvapí něčím jiným
Většinu vlastností mají sivutky stejnou bez ohledu na typ, ale samozřejmě se mezi nimi najdou drobné rozdíly.
Sivutka skalní (A. saxatile)
Sivutka skalní tvoří drobné fialové, růžové nebo bílé květy umístěné v trsech na konci stonků, které dorůstají až 30 centimetrů. Kvete většinou už na jaře.

Sivutka velkokvětá (A. grandiflorum)
Velkokvětá varianta může dorůst asi do dvaceti centimetrů. Její květy jsou větší a mají krásný světle růžový odstín.
Sivutka arménská (A. armenum)
Arménská sivutka má na druhou stranu drobnější, ale bohaté květy bílé, purpurové a růžové barvy. Jak už její název napovídá, pochází z Arménie, a to určuje i její skvělou snášenlivost sucha. Díky svému kompaktnímu tvaru a snadnému pěstování se hodí třeba do kamínkových záhonů nebo na zídky s trochou štěrku. Kvete na jaře až na začátku léta.

Kam s nimi?
Sivutce to sluší ve skalce i na balkoně. Dobře vypadá ve spárách mezi kameny, prorůstá suché zídky i štěrkové plochy a bez problémů přežije i ve zmíněných nádobách. Jestli máte k dispozici jen misky, truhlíky nebo třeba suťoviště, tahle nenáročná kytička zvládne všechno, pokud má zajištěné své oblíbené sucho.
Navíc není potřeba ji zazimovat, když ji máte venku. Mrazuvzdornost až do –25 °C ji předurčuje k bezproblémovému životu přes celý rok. Jen pozor na přemokřenou půdu, která je jejím jediným nepřítelem.
Sivutka zkrátka přežije i v podmínkách, kde se ostatním květinám nedaří, a přesto rozzáří každý kout něžnými květy. A jakmile vykvete, můžete vzít jed na to, že bude přitahovat pohledy všech vašich sousedů.