101letý lékárník si nebere servítky: Každý Čech to má v lednici. Ale kdo to jí, stovky se nedožije
V kuchyni 101letého amerického lékárníka Roye Cohena byste marně hledali běžné potraviny, které většina z nás považuje za samozřejmou součást každodenního života. Tento vitální muž, který i ve svém věku překvapuje svěžestí a bystrou myslí, se stal inspirací pro tisíce lidí, kteří hledají klíč k dlouhověkosti. Jeho rady nejsou obecné, ale naopak konkrétní a často překvapivé. Otevřeně říká, že tajemství dlouhého a zdravého života nespočívá v žádném zázračném doplňku, ale v tom, čemu se systematicky vyhýbá – a co většina domácností má stále doma.
Základní pravidlo, které lékárník opakuje jako mantru, zní: Největším nepřítelem dlouhověkosti jsou průmyslově zpracované potraviny. Nejde jen o balené sušenky, chipsy nebo sladkosti, ale i o šunky, párky, salámy, konzervy, instantní polévky, polotovary, ochucené jogurty, sladké snídaňové cereálie a dokonce i některé druhy pečiva. Tyto produkty mají společné to, že obsahují vysoké množství soli, cukru, nasycených tuků, konzervantů, barviv a dalších aditiv, která mají prodloužit trvanlivost, zvýraznit chuť nebo zlepšit vzhled. Jenže právě tato „vylepšení“ jsou podle tohoto odborníka tichými zabijáky zdraví. Svou vlastní zkušenost shrnuje následovně:
„V mládí jsem jedl to, co bylo po ruce – často chleba s máslem, uzeniny, sladké limonády. Ale po padesátce jsem začal pozorovat, že mi není dobře, že mám méně energie a trávení se zhoršilo. Tehdy jsem se rozhodl změnit jídelníček a postupně jsem vyloučil vše, co bylo balené, průmyslově zpracované nebo plné chemie.“
Tento krok označuje za nejzásadnější rozhodnutí svého života. Přestal kupovat i běžné výrobky, které většina lidí považuje za neškodné – například ochucené jogurty, instantní kaše, toastový chleba nebo ochucené sýry.
„Stačí se podívat na složení. Pokud je na etiketě víc než tři složky, které neznám z běžné kuchyně, nekoupím to,“ říká s úsměvem. „Salámy, párky, klobásy, ale i běžná šunka, to všechno jsou produkty, které zvyšují riziko rakoviny, kardiovaskulárních nemocí a zánětů v těle. Vždyť kolik lidí znáte, kteří jedí uzeniny denně a dožijí se stovky?“ ptá se.

Tajemství dlouhověkosti spočívá v životním stylu
Sám maso téměř nejí, výjimkou jsou čerstvé ryby, které považuje za elixír dlouhověkosti.
„Ryby jsou lehce stravitelné, obsahují zdravé tuky a minerály. Dávám přednost sardinkám, makrelám, lososovi nebo tresce, ideálně pečeným nebo vařeným v páře, bez smažení.“
Pokud jde o tuky, jeho volba je jasná: olivový olej.
„Olivový olej je základ středomořské stravy a já na něm připravuji téměř všechna jídla. Vyhýbám se margarínům, rostlinným tukům, smaženým jídlům a všemu, co obsahuje ztužené tuky. Místo másla používám olivový olej i na chleba nebo do salátů.“
Zajímavé je, že i v pokročilém věku má vynikající cholesterol a krevní tlak, což přičítá právě absenci zpracovaných tuků a pravidelné konzumaci oleje z oliv. Velkou pozornost věnuje zelenině. Každý den začíná salátem z čerstvé zeleniny – rajčata, okurky, papriky, rukola, špenát, někdy i syrová brokolice nebo květák.
Jíme proto, abychom žili. Ne naopak
„Zelenina je základ, obsahuje vlákninu, vitamíny a antioxidanty, které čistí tělo a chrání buňky před stárnutím. Snažím se jíst co nejpestřejší paletu barev – čím pestřejší talíř, tím víc živin.“
Ovoce jí pravidelně, ale v menším množství, hlavně bobuloviny, jablka a citrusy. Vyhýbá se však džusům, sušenému ovoci a kompotům, které označuje za „skrytý cukr“. Když se ho ptají, co je podle něj opravdu nejhorší potravina pro dlouhověkost, odpovídá bez zaváhání:
„Sladké limonády a slazené nápoje. Ty jsou podle mě horší než sádlo. Obsahují obrovské množství cukru, chemických barviv, konzervantů a kyselin, které narušují zuby, játra i metabolismus. Většina lidí si neuvědomuje, že jedna sklenice slazeného nápoje obsahuje tolik cukru, kolik byste jinak snědli za celý den. A děti to pijí denně!“
Jeho doporučení je pít čistou vodu, neslazený čaj nebo vodu s citronem. Kávu pije střídmě, bez cukru a smetany. Alkohol jen výjimečně, a pokud už, tak sklenku červeného vína k večeři.
Přemýšlejte nad tím, co konzumujete
Za dalšího „tichého zabijáka“ považuje bílou mouku a výrobky z ní – bílé pečivo, koláče, sušenky, těstoviny.
„Bílá mouka je zbavená všech živin, rychle zvyšuje hladinu cukru v krvi a podporuje záněty v těle. Pokud už pečivo, tak celozrnné, ideálně domácí nebo z kvalitní pekárny, bez zbytečných přísad.“
Co se týče mléčných výrobků, dává přednost přírodním jogurtům, kefíru a tvrdým sýrům v malém množství. Vyhýbá se ochuceným jogurtům, taveným sýrům a smetanovým dezertům, které jsou podle něj „past plná chemie“.

I přes svůj vysoký věk nemá žádné zásadní zdravotní potíže, netrpí obezitou, cukrovkou ani vysokým tlakem. Každý den chodí na procházky, zlehka cvičí a udržuje si duševní svěžest čtením a učením nových věcí.
„Jídlo je základ, ale stejně důležitý je pohyb, spánek a pozitivní myšlení. Ale pokud chcete žít dlouho a zdravě, začněte tím, že vyřadíte z kuchyně všechno, co je balené, průmyslově zpracované a plné chemie. Je to těžké, ale stojí to za to. Nehledejte zázračné pilulky, ale vraťte se k jednoduchosti. Čerstvé ryby, zelenina, olivový olej, voda a pohyb – to je recept na dlouhověkost, který funguje už stovky let. Všechno ostatní je jen marketing a iluze.“
A když se ho ptají, co by nikdy nedal svým pravnoučatům, odpovídá bez váhání:
„Sladké limonády, párky, chipsy a ochucené jogurty. Tyhle potraviny jsou pro dlouhý život zakázané. Najdete je v každé domácnosti, ale v té mé už dávno ne.“