Ráno si čistíte zuby před, nebo po kávě? Jedna z těchto možností vám ničí sklovinu víc než cukr
Ráno zamáčknete budík a pomalu se plížíte do koupelny. Opláchnete si obličej a najednou stojíte jako tolikrát před otázkou, zda si zuby vyčistit hned, nebo raději až po snídani a kávě. Odborníci na ústní hygienu prozradili, že jedna z možností vám ničí sklovinu víc než konzumace cukru.
Pro někoho může být konečný verdikt dentálních hygienistů a stomatologů poměrně překvapivý, jiní ho už naopak dávno znají a dbají na doporučení odborníků. Jaká je vaše ranní rutina? Čistíte si zuby hned po odchodu z ložnice, nebo až těsně před odchodem do práce?
Věčné téma: před, nebo po snídani či kávě?
Toto téma rozdělovalo laickou i odbornou veřejnost dlouhá léta, nyní se však zdá, že se většina odborníků konečně shodla na tom, jestli je lepší čistit zuby už před snídaní a konzumací kávy, nebo až po ní. Ovšem názor to není stoprocentně jednotný. Obě varianty mají své příznivce i odpůrce, kteří hledají důvody a argumenty, proč právě jejich názor je ten správný. Existují však indicie, které ukazují, že právě jeden ze způsobů převyšuje ten druhý a šetří zubní sklovinu, která je alfou a omegou zdravého chrupu.

Začněte den čištěním zubů
Budík, umýt obličej a vyčistit zuby, tak by měl vypadat váš start dne, abyste zuby co nejvíce ochránili. Může se sice zdát, že čištění zubů po konzumaci kávy přispívá k odstranění jejích zbytků, které ulpívají na zubech, ale opak je pravdou. Právě důkladná práce s kartáčkem hned po probuzení pomůže odstranit veškerý plak a zubní nánosy, na kterých se káva a zbytky jídla tak rády drží. Zastáncem čištění zubů ihned po probuzení je i Andrej Murgaš, odborník na dentální hygienu.
„Většina dentálních hygienistů zastává názor, že je lepší si zuby vyčistit hned po probuzení, to znamená před snídaní a konzumací kávy. Důvod je prostý. Hodnoty pH v ústní dutině jsou v tu dobu ještě vyrovnané, a čištění je tak nejefektivnější.“
Někteří zubaři se drží pravidla 30 minut
Jak už bylo řečeno, stoprocentně jednotný názor mezi dentálními odborníky nepanuje. Stále existuje menšina těch, kteří propagují čištění zubů až po snídani, ovšem za jedné podmínky. Tou je dodržení 30 minutové prodlevy mezi jídlem či pitím kávy a čištěním zubů. Právě půlhodinový rozestup je podle nich dostačující k tomu, aby se sklovina zbytečně nepoškodila. Zastánkyní této teorie je zubařka Sonya Krasilnikovová, která působí v New Yorku.
„Počkejte alespoň 30 minut, vaše sliny zneutralizují pH v ústech, čímž předejdete poškození zubního povrchu.“
Dvakrát denně dvě minuty
Zubní péče a dentální hygiena jsou oblasti, které se rychle rozvíjejí. Moderní dentální ošetření se nedá s dobou před pár desítkami let vůbec srovnat. Obor žene dopředu a odborníci se neustále vzdělávají. A jak se říká, co člověk, to názor. Zatímco v otázce čištění zubů před snídaní, či po ní, se experti zatím stoprocentně neshodnou, panuje mezi nimi jednota v otázce frekvence a doby čištění. Zuby není nutné čistit po každém jídle, bohatě postačí ráno a večer, ale poctivě po dobu dvou minut. Mimo běžného kartáčku použijte i mezizubní nit, speciální kartáčky do mezizubních prostor, zubní sprchy a ústní vodu.

Nepodceňujte životnost kartáčku
Lidé většinou věnují pozornost spíše výběru vhodného kartáčku než jeho pravidelné výměně. Ale to je velká chyba. Odborníci doporučují měnit kartáček přibližně jednou za tři měsíce. Nespoléhejte se proto na to, že štětiny vašeho kartáčku ještě drží, a tak výměna není nutná. Nebezpečí totiž nespočívá pouze v mechanickém poškození kartáčku, který pak už nemůže dobře plnit svoji funkci, ale také v hromadění bakterií, které na štětinách ulpívají a které se pak dostávají zpět do ústní dutiny. V závažných případech mohou proniknout i do krevního oběhu, kde jsou schopné napáchat obrovskou paseku a způsobit vážná onemocnění.
Ačkoliv vám žádný odborník neřekne, že existuje pouze jedna jediná správná možnost, většina z nich se shoduje na tom, že čištění zubů před snídaní je pro celkové zdraví zubů mnohem lepší. V tu dobu máte ještě neutrální pH v ústech, a zuby tak lépe vyčistíte. Po konzumaci jídla dochází ke zvýšení kyselosti v puse, a vy si čištěním v této fázi spíše zaděláváte na problém, který si vyžádá návštěvu zubaře.