Pekelné počasí právě míří na Česko: Černá mračna vás sundají z lehátka rychleji než otravný komár
Zatímco minulý týden nás „ničila“ úmorná vedra, začátkem tohoto týdne je charakter počasí úplně jiný. Především v úterý zasáhne Česko výrazná změna. Příliš radosti nám ovšem zřejmě neudělá.
V polovině minulého týdne atakovaly teploty v Česku 37 °C. V dalších dnech se mírně ochladilo, přesto bylo na většině území přes třicet. Od pondělí se však charakter počasí dosti mění, přičemž tento vývoj vyvrcholí už v úterý. Pokud se těšíte, že bude konečně příjemně, bohužel se nedočkáte. Česká republika totiž zažívá opravdu prudký pokles teplot. Ačkoli se však ochladí dost výrazně, na rekordní teplotní sešup, který byl u nás zaznamenán před 47 lety a ochromil na měsíc celé Československo, to nebude stačit ani náhodou.
V pondělí si dejte pozor na bouřky
Pokud vám po svátečním víkendu začala dovolená, moc důvodů k radosti asi nemáte. Extrémní vedra v ČR totiž utnula studená fronta. Nejvyšší denní teploty tak budou 20 až 24 °C, byť může být v Čechách ojediněle naměřeno i kolem 26 °C. Jinak bude zataženo až oblačno a v jihovýchodní polovině republiky začátkem týdne proprší. V Čechách se navíc mohou objevit ojediněle i bouřky. To navíc nebude naposledy, co před nimi meteorologové varují.

Připravte se na chladné úterý
Ke studené frontě se v úterý přidá podružná studená fronta, která bude postupovat přes naše území k jihovýchodu. Proto nás čeká teplotní pád. Dokonce budeme rádi za to, vystoupá-li rtuť v teploměru na dvacítku. Podle Českého hydrometeorologického ústavu by mělo být pouze 16 až 20 °C. Během rána a dopoledne se navíc bude na většině území vyskytovat déšť či přeháňky. V Čechách se sice během dne počasí uklidní, na severovýchodě území budou ale srážky stále vydatnější.
Jaká bude druhá polovina týdne?
Letní vedra se nevrátí ani ve středu. Severovýchod republiky bude stále sužovat trvalejší a vydatnější déšť, přičemž teploty se zde budou i nadále pohybovat jen kolem 16 °C. Na zbytku území ČR se už ale začne mírně oteplovat. Místy se ovšem může objevit dosti prudký vítr s nárazy kolem 15 metrů za sekundu, který k večeru zeslábne. Ve čtvrtek bude stále severovýchod Česka studenější, jinak by už ale nejvyšší denní teploty mohly atakovat i 25 °C. Podobně pak bude i v pátek.

O víkendu se ovšem oteplí. V severovýchodní části republiky už by mohly padnout i dvacítky, jinak lze očekávat teploty 22 až 27 °C. Z toho je patrné, že tropických veder se v tomto týdnu s největší pravděpodobností nedočkáme. To je pro někoho špatná, pro někoho dobrá zpráva. Koncem týdne ovšem podle meteorologů opět hrozí bouřky. Takový vývoj počasí tak potěší asi především zahrádkáře a houbaře. Chystáte-li se ale na dovolenou v ČR, moc důvodů k radosti asi nemáte.
Ochlazení století
Teploty v Česku někde spadnou během 48 hodin o více než 15 °C. To je prudký pokles, ovšem ani zdaleka se nemůže rovnat rekordnímu pádu teplot, ke kterému došlo v tehdejším Československu na přelomu let 1978 a 1979. Zatímco na Silvestra ještě bylo přes 10 °C, na Nový rok se prudce ochladilo. Zaznamenány byly teploty -15 °C, přičemž na horách bylo ještě chladněji. Výsledek? Zamrzlo uhlí u elektráren i ve vagonech, doprava se zastavila a města zcela ochromily přívaly sněhu. S následky se ČSSR nepotýkala krátce, ale po celý leden 1979. Odborníci přitom pokles teplot až o 30 °C za jedinou noc označili za nejdramatičtější ochlazení ve střední Evropě v rámci celého 20. století.
Pro zajímavost: světový rekord v největším ochlazení za 24 hodin drží od roku 1916 americké město Browning, které leží na úpatí Skalistých hor v Montaně. Teplota z 23. na 24. ledna zde klesla z 6,7 °C na -49 °C, tedy téměř o 56 °C! Oné noci přitom zmrzli desítky lidí, a dokonce mrzli i koně ve stoje.