V nejoblíbenější destinaci Čechů budou letos padat masivní pokuty za slunečník a ručníky. Dejte si pozor
Pokud se stejně jako tisíce dalších lidí chystáte na dovolenou, máme pro vás malé varování. Letos se za každou cenu vyvarujte jednoho oblíbeného českého plážového zlozvyku. V opačném případě vás nejspíš čeká nepříjemná pokuta. O co se jedná?
Mezi nejoblíbenější dovolenkové destinace Čechů dlouhodobě patří Chorvatsko, Itálie, Španělsko nebo Řecko. Bohužel místní jsou často frustrováni chováním turistů na plážích, a tak se na mnoha místech rozhodli přistoupit k razantnímu opatření.
Zvlášť negativně je vnímán oblíbený zlozvyk nechávat si na pláži přes noc lehátko, slunečník nebo deku. Lidé to obvykle dělají, aby si pro sebe zabrali ta nejlepší místa. Často poté blokují prostor po dlouhou dobu a ostatní ho poté nemohou využít. Na takový zábor nejlepšího plácku na opalování ovšem nikdo nemá nárok, zvlášť pokud si jej předem nepronajal.
Ti, kdo toto pravidlo poruší, možná budou litovat, že si skutečně na pláži nepronajali slunečník oficiální cestou. Úřady totiž vyhlásili squattování na pláži válku, a tak rozdávají pokuty v řádu desítek až stovek eur.

Proč skončí české osušky na pokladně?
V poslední době jsou podobná opatření poměrně běžná. Cestuje stále více lidí a místním tak pomalu dochází trpělivost s neohleduplností některých turistů. Důvodem, proč se mnohá letoviska uchylují k zákazu umisťování lehátek a slunečníků přes noc, je zajistit, aby byla volba místa na pláži spravedlivější.
Zákaz většinou platí od časných ranních hodin, mnoho turistů si totiž neváhá přivstat a zanést deku k vodě, načež se opět odeberou na hotel nebo třeba do restaurace na snídani. Předměty, které jsou i přesto na pláži ponechány, mohou být odvezeny a zlikvidovány. Pokud je viník přistižen, může mu být udělena pokuta, která se většinou pohybuje kolem 100 až 250 eur.
V Itálii však hrozí dokonce pokuta až 1 000 eur, a to například na Sardinii nebo v Toskánsku. Dodržování pravidla začali letos vymáhat také ve Španělsku, kupříkladu v Benidormu, Malaze nebo na Costa del Sol.
Jak jsou pokuty vymáhány?
V některých destinacích se nelegálně umístěná lehátka a ručníky odnáší okamžitě, což je případ Španělska, jinde zůstanou na místě a po návratu na nich hříšník najde lísteček s výzvou k uhrazení pokuty, podobně jako je nachází řidiči za stěračem, když parkují tam, kde nemají. Stále častěji se objevují také kamerové systémy, které mají za cíl odhalit konkrétní pachatele přestupku.
Další plážové zákazy, na které si dát pozor
V mnoha destinacích se pokutují také další přestupky. Španělsko ohlásilo pokuty až 3 000 eur za porušení zákazu kouření, pití alkoholu, stavění stanů nebo konání hlučných akcí na pláži.
V Itálii a Chorvatsku se navíc rozhodli došlápnout si na pouliční prodejce na pláži či znečišťování písečných oblastí. V Řecku, podobně jako ve Španělsku, zase platí přísné limity na hlasitost, kouření i noční pobyt u vody.
V řadě měst také nově platí zákaz nošení plážového oblečení ve městě. Pohled na polonahé turisty, kteří pochodují ulicemi a nestydí se dokonce ani přijít do restaurace do půl těla svlečení, se totiž obyvatelům prázdninových rájů začal zajídat.

Jestli jste podobně jako řada dalších turistů provozovali nehezký ručníkový zlozvyk, nyní máte velkou motivaci se ho jednou pro vždy vzdát. Rezervace lehátka a slunečníku oficiální cestou, například na recepci hotelu nebo přímo na pláži, vás navíc téměř jistě vyjde levněji, než úhrada poměrně přísné pokuty.