Česko brzy zchladí takové bouřky, že se vylejou i ryby z rybníků. 20 minut peklo a pak klid
Česko ještě minulý týden zažívalo extrémní vedra. Tento tropický žár však rychle vystřídaly mimořádně silné bouřky. Očekává se, že i tento týden bude ve znamení nepředvídatelných změn počasí, kdy se střídají slunečné dny s náhlými, intenzivními bouřkami. Mnoho oblastí bude čelit silným dešťům, krupobití a nebezpečnému větru, který může způsobit škody.
Výrazně zasáhnou především Moravu a jih Čech. Očekávají se supercely, menší kroupy, silný nárazový vítr a srážky, které by mohly zaplavit níže položené oblasti i vylít rybníky. Bouřky sice nebudou trvat dlouho, ale intenzita může být na hraně extrému.

Bouřkové jádro už se formuje
Poslední dny přinášejí do celé republiky těžký, vlhký a dusný vzduch, což vytváří téměř ideální prostředí pro vznik bouřek neobvyklé síly. A právě to se podle aktuálních předpovědí skutečně stane. Nad střední Evropou se formuje bouřkové pásmo, které bude postupovat z Rakouska a Německa směrem nad naše území. Už během pondělního odpoledne se tak na řadě míst objeví první přeháňky a ojedinělé bouřky. Hlavní nápor ale přijde až v noci.
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal novou výstrahu upozorňující na riziko extrémních srážek. Výstraha platí až do úterní půlnoci, zejména pro části Zlínského a Moravskoslezského kraje. Kvůli intenzivnímu dešti hrozí i povodňové nebezpečí.
Meteorologové upozorňují také na možnost vývoje takzvaných supercel. Jde “speciální bouřky”, které jsou sice poměrně krátké, ale zato silné. Kromě těchto srážek se na některých místech očekávají dokonce bleskové povodně, výskyt krupobití nebo ochlazení o více než 10 stupňů Celsia během pár minut.
Nejhůře na tom budou Morava a jižní Čechy
Zvláště rizikové pak v těchto situacích bývají lokality s rybníky, nízko položenými cestami nebo špatně odvodněnými velkými plochami (například poli nad obcí a podobně). Při prudkých deštích se v podobných oblastech voda hromadí velmi rychle a není tak výjimečný výskyt takzvaných bleskových povodní.
S deštěm přijde i silný vítr, který může na některých místech v nárazech dosáhnout rychlosti až 90 kilometrů za hodinu. Právě silný nárazový vítr způsobuje při bouřkách značné škody. Láme totiž stromy, ohrožuje infrastrukturu i životy lidí. Meteorologové upozorňují na možnost přechodného výpadku elektřiny nebo dopravních komplikací kvůli popadaným větvím.

Dvacet minut extrému a pak najednou klid
Bouře, které přijdou, nebudou dlouhé. Ve většině případů se mají přehnat během dvaceti až třiceti minut, zato v mimořádné síle. Nejčastější scénář? Ticho, dusno, temné nebe a pak náhlý nárazový vítr, během pár minut silný liják, kroupy a elektrizované nebe plné blesků. Počítá se také s tím, že bouřky budou rychle přecházet, ale právě tím mohou být nebezpečně zrádné. Člověk si v podobném shonu často nestihne ochránit majetek nebo se před nevlídným počasím ukrýt.
Nejintenzivnější bouřkové pásmo zasáhne Česko už v první půlce týdne. V noci na středu se očekává kulminace, ráno a dopoledne by měly ještě doznívat jednotlivé bouřky. Ve čtvrtek odpoledne pak má začít docházet k výraznému zklidnění počasí.
Kromě samotných bouří se očekává i výrazné ochlazení. Tropické teploty vystřídá chladnější a vlhčí vzduch. Rozdíly mohou být markantní, přičemž největší ochlazení se čeká ve středu. Koncem týdne naměříme na některých místech pouhých 12 stupňů Celsia a opět se do Česka vrátí srážky. Tentokrát ale vytrvalejšího rázu, bez blesků, hromů a silného větru. Mírné ochlazení a déšť však ocení nejen lidé, ale hlavně horkem a suchem ztrápená příroda.