Varování pro Čechy před pokutami na dálnicích: Policie má nový způsob, jak vám zkazit dovolenou
Prázdniny začaly a s nimi i čas dovolených. S rostoucím počtem turistů přejíždějících přes Rakousko se tamní úřady rozhodly výrazně zpřísnit pravidla týkající se objíždění dopravních kolon na dálnicích. Pokud plánujete cestu autem například do Chorvatska či Itálie přes Rakousko, měli byste být na pozoru.
V rakouských turisticky exponovaných oblastech, zejména v Tyrolsku, se na dálnicích v letních měsících tvoří dlouhé dopravní kolony. Řidiči často využívají navigační aplikace k tomu, aby zjistili, kudy se dají kolony objet. Ty je vedou z dálnic na vedlejší silnice. Jenže pak spoustu aut jede přes malé obce, ve kterých si obyvatelé stěžují na hluk, znečištění a zvýšený provoz. Rakouské úřady proto zavedly opatření, která mají chránit kvalitu života místních obyvatel a také omezit tranzitní dopravu mimo hlavní tahy.

Pokuty až 5 500 korun
Řidiči, kteří sjíždějí z dálnice kvůli objíždění kolony, mohou dostat pokutu až do výše 5 500 korun. Policie má pravomoc řidiče na místě zastavit, uložit pokutu a poslat ho zpět na dálnici. Opakované porušení pravidel může vést k přísnějším postihům, včetně zabavení vozidla nebo odebrání řidičského průkazu. Navigační aplikace by měla umět nová pravidla při plánování trasy zohlednit, na to ale nesázejte a raději její návrhy na nové trasy kontrolujte.
Zákaz sjíždění z dálnice pro tranzitní dopravu platí od května do října 2025, vždy o víkendech a rakouských státních svátcích od 7:00 do 19:00 hodin. Tento zákaz platí na vybraných úsecích hlavně tyrolských dálnic, kde se nejčastěji kolony tvoří. Výjimku mají pouze místní obyvatelé a turisté, kteří mají v dané oblasti skutečný cíl cesty (například ubytování nebo občerstvení). Při policejní kontrole byste měli být schopni svůj účel sjezdu z dálnice doložit. Policie a dálniční hlídky budou aktivně hlídat sjezdy z dálnic, kde budou navíc umístěné zákazové značky.
Itálie: tvrdší pokuty i za telefon v ruce
Podobně pravidla zpřísnila také Itálie, která přitvrdila postihy za běžné přestupky. Například držení telefonu za jízdy v ruce je pod pokutou až 35 tisíc korun, navíc řidič může přijít o řidičský průkaz – a to na dobu od jednoho týdne až po tři měsíce. Pokud se tedy chystáte v létě na cesty do zahraničí, mějte se na pozoru. Italští policisté vám mohou odebrat technický průkaz za jízdu na zimních pneumatikách.
Další změny pro řidiče
Letos v létě se řidiči dočkají i několika dalších změn a novinek, které ovlivní nejen bezpečnost na silnicích, ale i stav peněženky. Od začátku roku došlo k mírnému zvýšení cen dálničních známek pro osobní auta do 3,5 tuny. Za roční zaplatíte 2 440 korun, za třicetidenní 460, desetidenní 290 a jednodenní 210 korun. Dávejte si také pozor na sbírání bodů, podle novely se zpřísnily tresty za opakované přestupky. Za jízdu pod vlivem alkoholu vám hrozí až 6 bodů, pokuta a zákaz řízení až na 18 měsíců. Jízda bez ochrany očí na motorce pro vás znamená pokutu a 4 body. Od 1. července zaplatíte tučnou pokutu za dopravní novinku „nebezpečné odbočování“ a na konto si připíšete 4 body.

Nebezpečné odbočování: co si pohlídat?
Nebezpečné odbočování je situace, kdy řidič při odbočování, zvláště doleva, ohrozí jiné účastníky silničního provozu, hlavně vozidla jedoucí za ním. Letos je u nás tento přestupek postihován přísněji, protože právě tato nebezpečná situace často vede k vážným dopravním nehodám – a to hlavně s účastí cyklistů a motorkářů.
Při odbočování vlevo musí dát řidič znamení o změně směru jízdy včas. Dát přednost protijedoucím vozidlům a bezpečně se zařadit do odbočovacího pruhu. Řidiči musí dbát zvýšené opatrnosti, vozidla za ním ho mohou předjíždět. Za nebezpečné odbočení vám hrozí pokuta na místě 2 500 až 3 500 korun, ve správním řízení až 10 000 korun. K tomu inkasujete 4 trestné body do bodového systému řidiče.