EU opět přitvrzuje: Prudké zdražení zasáhne Česko. Dopady bohužel pocítí každá domácnost
Ve středu přišel Brusel s novým návrhem, který ještě přitvrzuje v plánu snižovat emise. To se může projevit na výrazném zdražení některého zboží. Předloha je proto kritizována, přičemž negativní ohlasy zní i z Česka.
Zelená politika Evropské unie opět přitvrzuje. Jak se to může projevit? Předně nárůstem cen emisních povolenek, což zase povede ke zdražování pohonných hmot a energií. Na druhou stranu stále častěji pociťujeme důsledky globálních změn klimatu, které ohrožují různé aspekty našeho života. Jejich dopady na naše peněženky navíc mohou být rovněž velmi citelné.
Evropská unie opět přitvrdila
Evropská komise ve středu navrhla nový závazný cíl pro rok 2040. Ten předpokládá, že by se v příštích 15 letech měly snížit emise o 90 % oproti roku 1990. Celý proces snižování emisí má tedy ještě zrychlit. Návrh aktuálně míří do Evropského parlamentu a do Evropské rady. Musí přitom získat i souhlas členských států. Ne všechny země ovšem takové snahy EU o zelenou ekonomiku a dekarbonizaci kvitují. Ozývají se totiž i kritické hlasy. Přesto si Evropská unie stojí za svým.
„Dnešní návrh navazuje na stávající právně závazný cíl EU snížit čisté emise skleníkových plynů do roku 2030 alespoň o 55 % a stanoví pragmatičtější a flexibilnější způsob, jak tohoto cíle dosáhnout s ohledem na dekarbonizovanou evropskou ekonomiku do roku 2050,“ vysvětlila ve zveřejněném dokumentu Evropská komise.

Kritika zní i z České republiky
Návrh Evropské komise kritizoval například francouzský prezident Emmanuel Macron. Kritika předlohy se ozývá rovněž z Maďarska. Podle některých názorů možnost kupovat kredity v cizině pomůže pouze bohatým státům a firmám. Ty chudé mají smůlu. Kritičtí jsou navíc i někteří ekonomové, kteří varují před zdražováním, jež bude mít dopad i na české domácnosti.
„Pokud nyní tedy Brusel přichází s dalším, ještě přísnějším cílem k roku 2040, bude muset být povolenka pro domácnosti ještě před rokem 2030 citelně dražší než zmíněných 250 eur. To ovšem například znamená zdražení pohonných hmot v ČR už o více než 20 korun na litr. Výrazněji, než se dosud míní, by zdražovalo pochopitelně i vytápění domů a bytů,“ uvádí ekonom Lukáš Kovanda.
Dopady globálních změn klimatu
Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové evropští občané stále více pociťují dopady klimatických změn a předpokládají, že EU proti nim zasáhne. Podle průzkumu Eurobarometru ostatně 85 % občanů Evropské unie považuje změnu klimatu za vážný problém a 8 z 10 lidí podporuje cíl EU dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Změny klimatu skutečně postupují a zaznamenáváme je i my ve středoevropském prostoru, byť méně než některé jiné regiony světa.

Ledovce v Arktidě i Antarktidě ustupují, v důsledku čehož stoupá hladina moří. Na dalších místech dochází stále častěji k výrazným jevům počasí, mezi které patří extrémní srážky, nebo naopak sucha. Kritici hovoří o racionálním přístupu a nutnosti zachovat si konkurenceschopnost průmyslu a dostupnost pro české domácnosti. Nutno ovšem dodat, že evropský energetický systém ohrožují i samotné změny klimatu a předpokládá se, že se tyto hrozby budou zvyšovat. Ke zdražování by tedy mohlo dojít tak jako tak.
„Evropská komise argumentuje vědeckým poznáním. Je pravda, že klima se mění a globální teplota roste. Mimochodem v České republice dvakrát rychleji než celosvětově. Je potřeba si přiznat, že emise je potřeba snižovat,“ uvedl Petr Holub, vrchní ředitel sekce ochrany klimatu ministerstva životního prostředí, který ale zároveň upozornil, že v tuto chvíli požaduje ČR návrh po Evropské komisi dopracovat – a do té doby je naše pozice negativní.