Rozlučte se s hortenziemi: Zahradníci doporučují přestat je sázet. Tady je důvod
Hortenzie. V dobách nedávných ozdoba každé zahrady, nyní rostlina na pokraji vymření. To, co dříve bylo samozřejmostí, se nyní stává vzácností. A předpoklady do budoucna jsou děsivé, oblíbená hortenzie může vymizet z našich zahrad.
Hojně kvetoucí, všemi barvami ladící, popínavá rostlina nebo opadavý keř. To vše vystihuje hortenzii, královnu nejen českých zahrad. Rostlinu, kterou si do zahrady vysazoval téměř každý a byla jeho zaslouženou chloubou. Tato romantická květina se často rozrostla do obřích rozměrů, během několika let se tak stala výraznou dominantou nejedné zahrady. Obří květenství, která mohou dosahovat velikosti až 25 cm, hrají doslova všemi barvami. Barvami, které závisejí na pH půdy. Květiny, které pocházejí z východní Asie, jsou ale na našich záhonech ohrožené.
Dominanta mnoha českých zahrad v ohrožení
Klimatické podmínky se v posledních letech mění. A aniž bychom si to připouštěli, tato změna ovlivňuje i naše zahrady. V místech, kde bývala vlhkost, již pomalu není. Místa, kde byl stín, jsou náhle plná slunečních paprsků. Chladná rána, která těmto květinám prospívají, jsou dnes již téměř v zapomnění. A právě to může být velkým problémem. Aby hortenzie prospívaly, potřebují polostín. A ten na zahradě marně hledají. Období sucha, tropických teplot a vysychání půdy je likvidační i pro tyto okrasné květiny.
Hortenzie jsou obecně velmi náročné na vodu. A právě té se jí postupem let dostává méně a méně. Podzemní zdroje se tenčí, a tak jsou tyto květiny odkázány na naši péči. A zde mnohdy narazí. Byť se jim dříve dařilo bez výrazných lidských zásahů, právě klimatické změny mění karty. A hortenzie budou potřebovat naši pomoc. Dostatek vody, ale ne přebytek. Eliminaci vápníku v půdě, na který jsou citlivé. A minimum letních paprsků, které ji popálí.
Uvadající květiny Čechy vedou k jedinému kroku
V posledních letech hortenzie v českých zahradách ztrácí nejen svoji výraznou barevnost, ale také rozvětvené květenství. Málokoho ale napadne, že za to může právě špatná péče. Listy i květy ovlivňuje právě pH půdy. A pokud se nepostaráme o to, aby bylo pro pěstování hortenzií optimální, květiny trpí. A tak tyto dřívější dominanty nahrazují méně náročné květiny. A mnohdy i užitečnější. Hortenzie nejsou lákavým cílem pro včely ani motýly, a tak i pro zachování těchto jedinců květiny vyměňujeme za jiné druhy.

Do zahrad si stále častěji vysazujeme motýlí keř, kalinu obecnou nebo nandinu domácí. Nenáročné rostliny, které nás ale i tak potěší svou barevností a výraznými květy. Mnohé z nich si dokonce dokáží poradit i s tím, že je několik dní nezalijeme. A pokud je vhodně zvolíme, dokáží naši zahradu barevně sladit nebo nám vytvořit lákavý plot, přes který ale nebude vidět na naše soukromí.
Jsou náročné nejen na náš čas, ale i vědomosti
V diskuzích se to hemží různými názory. Paní M.Charvátová například s náročnou péčí o hortenzie nesouhlasí. Sama uvádí následující:
„Hortenzii mám na zahradě už asi 30 let. Ano, potřebuje polostín, na jaře ji vždycky ostříhám a kvete jako zběsilá. Žádné hnojení, v životě jsem ji nezalila (a to jsme tu v suchém písčitém kraji).“
Zahradníci by ale s tímto tvrzením patrně nesouhlasili. Aby člověku hortenzie na zahradě prospívala, musí ji znát. Existuje totiž více než 70 druhů a téměř každý z nich vyžaduje jinou péči. Některé potřebují seříznout na jaře, jiné naopak kvetou na výhonech z předchozího roku. A pokud to uděláme špatně, bujného květenství se stejně nedočkáme.

Pokud bychom ale přesto tuto květinu na své zahradě chtěli, nejvíce žádaným druhem jsou rostliny, které kvetou modře. Ty jsou ale zároveň nejvíce náročné právě na zmíněné pH půdy. Potřebují mulčovat, pravidelně hnojit a chránit před přímým slunečním světlem. Jinak nám na zahradu přinesou více starosti, než radosti.