Jste levák? Pak vám tahle „divná“ vlastnost jistě ovládá život. Většina lidí kolem ji nikdy nepochopí
Levák, nebo pravák? Tohle rozdělení nás provází celý život a začíná již v raném dětství. Rodiče malých dětí pozorně sledují, jakou ruku jejich ratolest při hraní používá. Sledují nejen hru, ale také pokusy o samostatné jídlo, zkrátka vše, co by ukázalo na to, jaká hemisféra je u dítěte dominantní. Za vším stojí tzv. lateralita, tedy upřednostňování jedné strany těla před druhou, která se naplno projeví a ustálí až kolem 4. roku života.
I když se má všeobecně za to, že větší výhodu mají vyhrazení praváci, kterým se snadněji učí, i leváctví má své výhody a přednosti, o nichž mnozí možná vůbec netuší. Naštěstí jsou dávno pryč doby, kdy se děti-leváci násilně přeučovaly na pravou, pro ně nepřirozenou ruku, což jim v budoucnu činilo nemalé potíže. Dnes se tohle už neřeší a respektuje se přirozený a individuální vývoj. Pokud jste levák, nedivte se, že děláte tyhle podivnosti. Někteří lidé vás kvůli tomu fakt nechápou, ale pro vás jde o naprosto automatické věci.
Leváci mají skvělé navigační schopnosti
Pokud vynikáte perfektním orientačním smyslem a čtení map je pro vás naprosto logickou a přirozenou činností, jste pravděpodobně vyhraněný levák. Vaše okolí vám závidí, že se nikde neztratíte a dokážete ostatní navigovat i v naprosto neznámém prostředí. Nejen navigace, ale i vlastní pohyb v prostoru a koordinace leváky často předurčuje ke skvělým sportovním výkonům, u nichž je potřeba znát své tělo a provádět perfektní synchronizované pohyby. Vaše okolí často nechápe, jak je možné, že je porážíte ve sportech a skvěle se orientujete na hřišti. Navíc tím, jak je společnost většinově založená na pravácích, mají leváci sportovní výhodu v tom, že jejich soupeři musí reagovat na odlišné pohyby a strategie.

Multitasking není žádný problém
Zvládat více úkolů najednou s naprostou lehkostí, to je multitasking. Podle mnohých testů právě v něm leváci převyšují své okolí. Levákům se při plnění úkolů častěji zapojuje více částí mozku najednou, a proto je pro ně řešení úkolů mnohem snadnější. I v naprostém chaosu si levák většinou dokáže najít potřebný řád a systém, aby vše zvládl na jedničku. Dílčí problémy dokážou leváci vidět jako větší komplexní celek, který efektivně řeší. Vše ale samozřejmě závisí i na osobnostních vlastnostech jednotlivce. Schopnost řešit problémy se odráží i v systému vzdělání. Leváci mají dle studií trochu větší předpoklady k tomu, aby vynikali v matematice a řešení těžších úloh.
Sklony ke kreativitě
Pokud máte ve svém okolí člověka, který vyniká kreativitou a nekonečnou nápaditostí, je dost pravděpodobné, že jde právě o leváka. Je to do jisté míry způsobeno tím, že svět je podřízen většině, které dominují praváci. Lidé, pro něž je primární levá ruka, se tak musí už odmala přizpůsobovat, a tím si hledají své vlastní cesty a řešení. To, že jsou leváci velmi kreativní a často umělecky založení, potvrzuje i velký výskyt leváků v historii dějin umění. Mezi těmi nejznámějšími jmenujme např. Leonarda da Vinci, Pabla Picassa, Josefa Ladu, Alfonse Muchu, Beethovena nebo Kurta Cobaina.

I když existují různé ukazatele, že leváci v jistých ohledech můžou vynikat nad svým okolím, nic není stoprocentně vědecky potvrzené. I když mají leváci některé z mnohých předností, vše závisí na tom, jak své schopnosti do budoucna rozvinou, a nikdy nelze jednoznačně říct, že je šikovnější levák, nebo pravák. Mozek, jeho fungování a propojení s dalšími částmi těla patří mezi velmi komplikované a komplexní mechanismy s velkým množstvím proměnných. I tak však můžeme říct, že spousta leváků vyniká právě v oblastech, kterým se článek věnuje. Pokud jste levák, tak se už nedivte, že vynikáte v těchto věcech, které ostatní často považují za podivnosti. Někteří lidé vás nechápou, ale důležité je, jak se cítíte vy. A za leváctví není vůbec nutné se stydět, natož ho přeučovat.