Tato ingredience 10x vylepší guláš. Všichni Češi ji mají doma, ale do hrnce ji dá jen profík
Jestli stejně jako miliony dalších lidí milujete guláš a také si jej rádi připravujete doma, prozradíme vám jednoduchý kuchařský fígl. Tohoto nekorunovaného krále maďarské, ale i české kuchyně, vystřelí hned o několik levelů výš. A je úplně jedno, jestli toto jídlo budete připravovat v kotlíku na ohni nebo v klasickém hrnci na sporáku. Kromě kvalitního masa a hromady cibule potřebujete k jeho dokonalému dochucení i jednu ingredienci, díky níž je guláš desetkrát lepší.
Kvalitní hovězí maso, hromada cibule, dobrá paprika a čas. To je potřeba k tomu, abyste vyrobili pokrm, po kterém se mohou utlouct generace strávníků od těch malých až po ty nejstarší. Řeč je o guláši, který má původ v Maďarsku, ovšem ani Češi jím nepohrdnou. Když se některého milovníka zeptáte na recept a postup, zjistíte, že snad každá domácnost má ten svůj osvědčený, za který dá ruku do ohně. Nezřídka se tak setkáte s tím, že na konci přípravy jídla přidává někdo do guláše plátkový nebo lisovaný česnek, kopec majoránky, libeček a dokonce i rajský protlak, sem tam nějakou chilli papričku nebo kus sladké či pálivé papriky. Případně snese i lžíci nebo dvě hořčice.
Malá kouřová iluze
Guláš je chutná nadčasová klasika a není snad nikdo, kdo by aspoň občas nezhřešil a nedal si jej „se šesti“. Víte ale, která ingredience dodá tomuto pokrmu ty správné grády a nádech „malé kouřové iluze?“ Je to uzená paprika, kterou do tohoto jídla používají jako své tajemství profesionální kuchaři. Od té běžné, sladké papriky, se liší tím, že byla vyuzena nad dřevěným ohněm, což jí dává originální kouřovou příchuť. Stejnou bude mít díky ní i hotový guláš do kterého uzenou papriku přidáte. Nelámejte si hlavu s tím, v jaké fázi přípravy toto koření do jídla přidat. Je to stejné jako s tou klasickou. Přidat ji můžete hned do cibulového základu nebo krátce poté, co zatáhnete maso na dohněda osmažené cibulce na sádle.

Uzenou papriku klidně hned do základu
Teď je ten pravý čas dusit maso spolu s uzenou paprikou ve vlastní šťávě, dokud krásně nezměkne. Ovšem opatrně, pokud máte toto koření v pálivé variantě, pak jej snesete nejspíš jen na špičku nože na dochucení, stejně jako u klasické pálivé papriky. Obzvláště, pokud si tu uzenou necháte dovézt přímo z Maďarska, země, která je produkcí té nejlepší papriky vyhlášená. Díky procesu uzení má navíc tento druh papriky naprosto zvláštní chuť i barvu. V kuchyni se dá použít k ochucení a obarvení nejrůznějších pokrmů. Mimo jiné třeba oblíbeného kuřecího perkeltu nebo kuřete na paprice se sladkou smetanovou omáčkou.
Paprika, duše guláše
I když je u guláše asi nejdůležitější kvalitní, dobře udušené maso, aby nebylo tuhé, mletá paprika je duší guláše, říkají Maďaři. A ti o guláši vědí své. Když ale přidáte tu uzenou, dostanete chuť, za jakou by se nemusela stydět leckterá restaurace oceněná michelinskou hvězdou. Uzená paprika totiž nepotlačuje ostatní chutě, ale maso bude díky ní šťavnatější a šťáva osobitější a chutnější. Nepotřebujete jí mnoho, opravdu postačí jen čajová lžička. Uzená paprika a její kouřová chuť navíc není žádná novinka, naopak. Jde o starý vynález rolníků, kteří v dávných dobách připravovali vše, co se dalo, formou uzení. Třeba i maso ze zabíjaček.

Kolik masa, tolik cibule
A ještě jedna nebo raději dvě babičkovské rady. Říká se, že kdo chce uvařit opravdu dobrý guláš, měl by dát na určité množství masa i téměř stejné množství cibule. Tu pak na domácím sádle restovat do té doby, dokud nebude tmavá a křupavá. Cibule tvoří základ chutí guláše. Teprve pak na ni vložte masové kostky, zatáhněte, přidejte uzenou papriku, osolte a duste ve vlastní šťávě. Příliš přípravu jídla nekomplikujte. Maso zkrátka jen nesmí být žvýkavé. Jakmile se první šťáva vydusí, podlijte jej vývarem a duste doměkka. Guláš zahustěte nastrouhaným chlebem a dochuťte majoránkou a česnekem. Pokud si pozvete na guláš s kouřovou chutí uzené papriky hosty, určitě se vás nezapomenou zeptat, co jste do něj dali, že je tak skvělý?
Jak na dokonalý guláš?
Tradičně se používá hovězí maso, ideálně přední nebo kližka, které jsou při dlouhém vaření jemné a šťavnaté. Můžete také podusit vepřové, jehněčí nebo dokonce zvěřinu, třeba srnčí nebo kančí. Vždy ale používejte čerstvé maso od spolehlivého řezníka. Guláš vyžaduje pomalé a dlouhé vaření na nízkém plameni, což může trvat i tři hodiny. Výsledek vás ale ohromí. Pravidelně guláš ode dna míchejte, aby se nepřipálil. Nechte jej po dovaření ještě malinko odpočinout, aby natáhl chutě majoránky a česneku, který přidáte až ve finále. Guláš podávejte s čerstvým chlebem, rohlíkem nebo knedlíky. Nový rozměr chuti získáte přidáním kapky červeného vína. Během vaření ho ale nechte dobře odpařit.
Zdroje: www.ireceptar.cz, cooky.cz, www.mamincinyrecepty.cz