Tato rostlina vypadá jako rajský pták. V českém květinářství nenajdete krásnější. Souhlasíte?
Tato exotická rostlina vnese trochu „džungle“ do vašeho života. Je nádherná, během květu se totiž barví i její majestátní listeny. Ty připomínají pestrobarevné peří papoušků. Čeští pěstitelé s ní mnoho zkušeností nemají, péče je přesto velmi snadná. Jen si je třeba dávat pozor na to, že květina nepřijímá vodu tolik kořeny, jako hlavně skrze své listy, a proto se musí zalévat specifickým způsobem.
Tato krásná pokojovka připomíná rajského ptáka. Rajští ptáci pocházejí z Nové Guineje a jsou známí svým pestrým peřím. Jsou tak krásní, že si o nich lidé kdysi mysleli, že nepochází z tohoto světa, ale z rajské zahrady. Stejně tak jsou pestrobarevné i tyto rostliny, bromélie. Koupit si je můžete v mnoha barevných variantách. Jsou nenáročné na pěstování a dlouho kvetou. Jsou bezpochyby jedněmi z nejkrásnějších pokojovek, které si můžete pořídit.
Nesnášejí průvan, a protože pocházejí až z dalekých tropů, milují vlhký vzduch a měly by se proto rosit. Jenže rosení dodá tropické rostlině vlhkost jen na velmi krátkou dobu. Zároveň tak vzdušnou vlhkost kolem květiny udržujte tím, že ji postavíte na misku vyplněnou drobnými oblázky s asi centimetrem vody. Ta se bude vypařovat a kolem rostliny udržovat vlhkost, aniž by stála ve vodě.

Květinu je třeba živit zálivkou a hnojit
Bromélie potřebuje polostín a na přímém sluníčku se může i spálit. Ideální teploty jsou pro ni kolem 18 až 24 °C. Nikdy ne nižší. Už jen kvůli tomu se jí bude asi lépe dařit v obýváku než na zahradě. Nízké noční teploty nejsou nic pro ni.
Bromélií existuje mnoho druhů. Jedná se totiž o skupinu rostlin, které se vyskytují téměř výhradně v Americe (od Mexika níž). Nejznámější z nich se prodávají často u nás, ve volné přírodě jsou kořeny přichyceny v korunách stromů. V bytě rostlinky pak pěstujeme klidně klasicky v květináči, podobně jako orchideje ve vzdušném substrátu, což může být třeba směs rašeliny a perlitu. Stačí ale pořídit přímo speciální substrát určený pro orchideje a nemusíte řešit, co květině „nasypat“, aby hezky rostla.
Květina má specifické požadavky na zalévání
Rostlina nepřijímá vodu svými kořeny, ale hlavně listy. Proto je rosení velmi důležité. Rostlinu v květináči zaléváme vrchem, přímo do středu listové růžice a do zálivky pak přidáváme hnojivo, aby krásně vykvetly. Přihnojování je nutné, protože bromélie jsou náročné na živiny, nicméně koncentrace hnojiv by měly být malé, prakticky totožné jako pro orchideje.
Vždy je potřeba dávat pozor na starou vodu na listech, občas ji z nich odlijte, aby nezačaly hnít. Rostlinu zásadně nepřelévejte, opravdu nesmí stát ve vodě. Také dbejte na to, abyste bromélie vždy zalévali odstátou vodou. Květinu zalévejte jednou za dva až tři dny.

Jak donutit bromélii aby kvetla
Květy těchto barevných krásek jsou opravdu nádherné a mohou mít mnoho různých zbarvení. Nejde přitom ani tak o samotný květ, ten bývá spíše drobný, ale kolem něj se zbarví i listy, což tvoří velkolepou podívanou. Bromélie květou jen jednou za život, zato několik měsíců. Typicky to může být i déle než čtvrt roku. Po vykvetení rostlina odumírá a z nově puštěných výhonků se vytváří nová listová hlavice, někdy jich je i více. Postupně tak může rostlina vytvářet celé trsy a doma si ji tak snadno namnožíte.
Pokud by se vám nedařilo a bromélie by vám doma nekvetla, můžete využít jednoduchý trik. Dobře totiž reaguje na malé množství etylénu ve vzduchu. Zavřete ji tak do průhledného igelitového sáčku spolu s několika jablky. Ty etylén uvolňují. Květina se ho „nadýchá“ a za několik týdnů začne pomalu zbarvovat listy. Bromélie má jednu velkou výhodu: Najdete ji v mnoha obchodech, je totiž nesmírně populární.
Zdroje: hnojik.cz, abecedazahrady.dama.cz, nkz.cz, idnes.cz