Tohle jméno jsme za socíku slyšeli v každé školce. Dnes je na něj v porodnici opět fronta jak na banány
Vybrat jméno pro dítě, to není vůbec nic jednoduchého. Na rodiče čeká velká výzva, aby vybrali takové, které se jim bude líbit a v ideálním případě si ho oblíbil i budoucí potomek, až trochu povyroste a bude z toho mít rozum. Stejně jako mnohé další věci, skutečnosti a události, i jména podléhají módním trendům, které se neustále vracejí, aby za pár let zase upadla v zapomnění, a tak stále dokola.
V českém kalendáři existuje několik jmen, které jste za minulého režimu mohli slyšet v každé školce. Dnes se na ně, s nadsázkou řečeno, v porodnicích opět stojí fronty jako na banány.
Jména, kterým se chceme věnovat, lze bez debat označit jako typicky česká. V našich končinách mají opravdu velmi dlouhou tradici a jsou už tak trochu součástí celé naší kultury. V minulých dobách byla mnohem běžnější než dnes, a ačkoliv se v posledních letech znovu vracejí do módy, už je neslyšíte v každé třídě základní školy minimálně dvakrát. I přes svůj dlouhý původ mají však i dnes co nabídnout.
Marie, jméno našich babiček, které opět získává na oblibě
V posledních letech se jméno Marie opět vrací na scénu. Na hřištích i ve školkách můžete potkat malé Marušky, které jsou hrdými nositelkami krásného českého jména. Ačkoliv jich samozřejmě není tolik jako dřív, počet Marií postupně opět roste. Volba tradičního jména může mít hned několik důvodů. Mezi ty časté patří úcta k rodinné tradici, aby jméno i nadále zůstalo v rodině. Jméno Marie, které má svůj původ v hebrejštině, má velkou spoustu zdrobnělin a domáckých podob a bez problémů lze užívat i v zahraničí díky absenci diakritiky. Jde o jméno, které se jen tak neomrzí, roste společně se svojí uživatelkou a velmi dobře zní v dětství, mládí, dospělosti i ve stáří. Velmi podobný comeback zažívá i jméno Josefína. Dříve běžné, v posledních desetiletích téměř nepoužívané a dnes opět velmi v kurzu. Alespoň jednu Josefínu dnes potkáte v každé druhé školce.

Karel se neztratí ani v mezinárodním prostředí
Jméno, které je velmi úzce spjato s dávnou historií. Je to vznešené mužské jméno, královské jméno, jímž se ve své době pyšnili nejmocnější vládcové Evropy. Svoji noblesu si udrželo až do dnešních dnů a u rodičů vybírajících jméno pro svého nenarozeného syna je doposud velmi oblíbené. Svůj původ má Karel v germánštině. Největší rozmach u nás jméno zažilo v 50. a 60. letech 20. století, později jeho sláva trochu opadla, ale dnes už je zase velmi oblíbeným jménem českých rodičů. Jeho největší předností je rozhodně univerzálnost a mezinárodní možnost využití. Jeho podoby existují v mnoha jazykových variantách. Z těch nejznámějších jmenujme anglického Charlese nebo španělského Carlose.
Antonín, tradiční jméno s puncem originality
I velmi starobylá jména dnes mohou znít originálně a často se dávají hlavně kvůli pokračování rodinné tradice. Jedním z typických příkladů je i mužské jméno Antonín, nejčastěji děděné jméno, které se předává z otce na syna. Jméno Antonín je latinského původu a jeho význam lze přeložit jako vynikající a vyčnívající nad ostatními v dobrém slova smyslu. Nejčastěji ho vybírají rodiče, kteří touží po něčem tradičním a zároveň originálním. Antonínů dnes nepotkáte na každém rohu deset, ale lidé se nad jménem pozastaví, protože ačkoliv je staročeské a skvěle zapadá do naší kulturní tradice, v dnešní moderní době má známku výjimečnosti.

Jak vidíte, všechna jména, která dnes zase frčí, byla těmi, která byla v minulém režimu slyšet v každé školce a později trochu zapadla do kouta. Dnes jsou však opět velmi oblíbená a nutno říct, že mezi často velmi exotickými jmény, které obvykle moc nezapadají do našeho jazykového systému, jsou tato nestárnoucí staročeská jména přímo pohlazením pro uši.
zdroje: poznatsvet.cz, statistikaamy.csu.gov.cz