Meteorologové konečně řekli, kdy to bude na šaty a triko. V tomhle týdnu zažijeme konečně pravé jarní tropy
Konečně začíná být jasnější, kdy do Česka dorazí ta pravá vedra. V Evropě už teploty narůstají, my si budeme muset na třicítky ještě chvíli počkat. Nicméně s víkendem přijde vytoužené oteplení a koncem května se začnou teploty výrazně měnit.
Chladné počasí vystřídá v následujících dnech oteplení. V Česku se příchod vyšších teplot sice opozdí, nicméně podle předpovědí budou teploty na začátku léta vysoké i u nás. V Evropě očekáváme se vzrůstajícími teplotami také příchod bouřek. V následujících týdnech začne být na jihu Evropy tepleji a proudění teplého vzduchu z Afriky způsobí oteplení i v dalších částech Evropy.
Vedro bude ve Francii i v Itálii, kde doposud stabilní počasí vystřídají občasné prudké deště, které budou střídat vedra. Jasné počasí u nás budou také střídat deště. Zásluhu na vysokých vedrech v Evropě by měly mít i vzdušné proudy Sahary, které mohou do střední Evropy přinést až extrémní teploty.

Situace v Česku bude mít postupný vývoj
Kdy dorazí to pravé teplo také do Česka? Počasí u nás bude významným způsobem ovlivňovat tlaková níže nad severovýchodní Evropou. Podle Českého hydrometeorologického ústavu bude ale zbytek května ještě chladný. Ještě před víkendem nás čeká zřejmě poslední noc, během které se teploty přiblíží k nule. Pátek by měl být vůbec nejchladnějším dnem tohoto týdne. Budou ho doprovázet přízemní mrazíky.
Příští týden bude teplotně podprůměrný, o víkendu čekáme teploty kolem 20 °C. Během víkendu se bude přes střední Evropu přesouvat oblast vyššího tlaku vzduchu k východu. Zároveň směrem k nám začne proudit teplý vzduch z jihozápadu.
U nás se teploty začnou výrazněji lámat s koncem května a začátkem června. V posledním květnovém týdnu budou maximální teploty dosahovat 23 stupňů Celsia, zatímco minimální noční teploty 9 stupňů Celsia. Příchod léta nám ale podle všech předpovědí chladný květen vynahradí, teploty by měly být dokonce nadprůměrné. Astronomické léto nastává 20. června.
Čeká nás vůbec to nejteplejší léto
„Všechny tři letní měsíce by měly přinášet kladnou teplotní odchylku,“ uvádí meteoroložka Dagmar Honsová.
Vysokých teplot se dočkáme i podle portálu Wetterprognose, podle kterého bylo posledních 31 let teplých a letošek by tak neměl být výjimkou. Podle německého meteorologa Jana Schenka by mělo být dokonce letošní léto nejteplejší od začátku měření počasí.
V létě čekáme tropy a třicítky
Zatímco na některých místech Evropy padnou tropické teploty již za pár dní, pro nás bude zásadní hlavně poslední květnový týden a první červnový týden, kdy už se předpokládá vyšší teplotní nárůst. Podle dlouhodobých předpovědí by mohl konec května ještě propršet, druhá polovina června se už ale bude nést v duchu vysokých průměrných teplot. Ty by měly překročit 24 stupňů Celsia.
V rámci červnových teplot očekáváme teplotní odchylky 1 až 2 °C nad normálem. Podle dlouhodobých modelů může první vlna veder dorazit sice už v první polovině června, intenzivní tropické počasí ale můžeme očekávat hlavně s příchodem července a srpna.
Podle dlouhodobých předpovědí můžeme očekávat na přelomu června a července vytoužených 30 stupňů Celsia. Červenec by měl být ale zároveň srážkově nadprůměrný. Přestože podstatnou část léta proprší, k povodním by podle odborníků dojít na našem území s největší pravděpodobností nemělo.

Jak se chránit před vlnami veder
Vlny veder mohou být nebezpečné. Je důležité během nich dodržovat pár zásadních pravidel. Senioři by neměli vycházet ven v době nejvyšších teplot, tedy hlavně kolem poledne. Je potřeba se chránit před slunečním zářením a dodržovat pitný režim. Proti slunci nás chrání klobouky, sluneční brýle a krémy s ochranným faktorem.
Je také vhodné navýšit pitný režim. Zvláště starší osoby nemusí pociťovat žízeň, což může vést k dehydrataci organismu. Pokud se chcete hydratovat lépe, zařaďte iontové nápoje. Sprchujte se vlažnou vodou, ne ledovou, která by mohla organismus zbytečně šokovat. Na sluníčku nezůstávejte příliš dlouho. Opálení je sice krásné, ale nestojí za to riskovat úžeh, úpal, spálenou kůži ani vznik karcinomů.
Zdroje: denik.cz, meteocentrum.cz, tn.nova.cz