Plesnivá půda a mušky v květináčích? Nasypte tam tohle a sledujte, co se stane do 24 hodin
Každý majitel pokojových rostlin se toho okamžiku obává jako čert kříže, jen málokomu se ale vyhne. Jednoho dne se zkrátka na zemině v květináči objeví bílý povlak a dokonce mohou vylétávat drobné mušky. Dobrá zpráva je, že není třeba panikařit. Vaše situace má řešení.
Není sice důvod se znepokojovat, ale také byste neměli stav vašich květin podceňovat. Bílý povlak totiž značí plíseň, a s tou byste se o domácnost dělit neměli. Její vdechování totiž může být zdraví škodlivé.
Drobné mušky jsou zase obvykle ve skutečnosti čerstvě vyklubaní komáři, což také nejsou spolubydlící, o které by kdokoliv stál. Jejich larvy navíc mohou poměrně vážně poškozovat kořeny rostlin. Naštěstí se ale obého můžete poměrně jednoduše zbavit.

Jak bojovat s plísní
V první řadě je nutné zjistit, jestli je bílý povlak skutečně způsoben plísní. Někdy se totiž může stát, že se při zalévání tvoří usazeniny z vodního kamene, pokud máte doma tvrdou vodu. Nejlepší je proto zkusit tuto vrstvu zlehka poškrábat lžící. Pokud je suchá a drolí se, půjde o usazeninu. Plíseň bývá naopak měkká.
Nejvíce se osvědčil v boji proti plísni následující postup. Vyneste rostlinu na zahradu nebo balkon. Pokud ani jedno nemáte, na podlahu rozprostřete fólii, jako byste se chystali vymalovat. Poté vyjměte rostlinu z květináče a odstraňte zeminu kolem kořenového balu. Celý květináč i s rostlinou důkladně očistěte, a to nejlépe octovým roztokem. Poté kartáčkem vydrhněte veškeré usazeniny v květináči.
Do čistého květináče vložte rostlinu a čerstvou kvalitní zeminu. Pokud jsou kořeny spíše sušší, můžete rostlinu lehce zalít. Pokud jsou již vlhké, několik dní rostlinu zalévat nebudete. Díky tomu se lépe zotaví. V následujících dnech pro jistotu kontrolujte, zda se plíseň neobjeví znovu.
Babská rada, která funguje
Další, méně pracnou variantou, je zapojit do akce skořici. Nejprve je ale nutné odstranit vrstvu zeminy, která je plísní zasažena. Následně si již připravte zmiňované aromatické koření.
„Odstraňte vrchní vrstvu půdy i s plísní. Substrát poté lehce posypte mletou skořicí, která obsahuje cinnamaldehyd, látku, která jí dodává charakteristickou chuť a vůni. Zároveň ale působí jako přírodní fungicid, který brání dalšímu šíření houbových infekcí a plísní,“ popsala odbornice na pokojové rostliny Kristýna Kratochvílová.

Jak si poradit s komáry
Komárům se ve vlhké a plesnivé půdě velmi líbí. Má totiž ideální podmínky pro jejich vajíčka a larvy. Kromě toho, že se jedná o obtížný hmyz, může vám vaše rostliny doslova zdevastovat. Proto přijměte následující opatření. Do květináče můžete zapíchnout k tomu určené mucholapky. Jedná se o žluté lepící kartičky, podobné, jaké umisťujeme do kuchyně proti molům. Seženete je v zahradnictví nebo drogerii.
Další možností je posypat povrch zeminy křemičitým pískem. Hmyz jím totiž nedokáže dobře proniknout, a proto nebude moci do květináče klást vajíčka. V případě, že ani jedno z toho nepomůže, máte už jen poslední možnost, a to kompletní výměnu zeminy v květináči.
Stejně jako plísni se ani komárům nezamlouvá skořice. Pokud z ní připravíte čaj a necháte ho vychladnout, můžete s ním čas od času rostlinu zalít v rámci preventivních opatření. Květině nijak neublíží, komárům ale pobyt v květináči znechutí.
Zdroje: Denik.cz, iReceptar.cz, T-online.de