Pokud tohle uvidíte na zahradě, neodhánějte to. Objeví se na pár minut, ale umí víc než chemický postřik
Pokud tohoto tvora uvidíte ve své zahradě, rozhodně jej z ní nevyhánějte. Naopak, hýčkejte si ho. Je totiž nejen roztomilý, ale především velmi užitečný. Pomáhá likvidovat hmyz, především jeho larvy, které vám dokáží zdecimovat sazeničky dřív, než se jim podaří zesílit. Jeho druh mizí a potřebuje pomoct přežít. Ocení vodu a miluje kočičí krmivo i nesolené mleté maso.
Možná také alespoň občas zaslechnete z vaší zahrady po západu slunce podivné zvuky, jako je mlaskání, funění nebo dupání. Můžete si gratulovat. Do vaší zahrady zavítal tvor, který patří mezi nejužitečnější vůbec. Je obvykle samotář a řadí se mezi ohrožené druhy živočichů. Zajímavé je, že celý život prožije v jediném teritoriu, které si každou noc pravidelně obchází a prozkoumává. Ve dne jej tu ale nepotkáte, je aktivní pouze v noci.
Věděli jste, že…?
Za denního světla můžete narazit pouze na oslabené, hladovějící nebo nemocné jedince. Tento noční tvor ocení, když mu necháte v jeho revíru vodu, aby se mohl napít, stejně jako mu udělá dobře nesolené syrové maso, třeba mleté. Také má rád kočičí krmivo, ryby ale nesnáší. Nedávejte mu mléko, i když se traduje, že jej tito savci milují. Už víte, o kterém živočichovi, který se živí hmyzem, především jeho larvami, a chrání tak naši úrodu, je řeč? Tím mizejícím a velmi prospěšným tvorem je ježek západní či východní, kteří se vyskytují v našich končinách.

Čím udělat ježkovi radost?
Kromě larev hmyzu i hmyzu samotného se živí také žížalami, měkkýši, žábami, plazy, vejci ptáků, mrkví, houbami, kořínky, bobulemi a melouny. Bobule tvoří důležitou součást stravy ježků na počátku jara po hiberanci, tedy stavu, v kterém přežívají zimu. Užitečný je i tím, že požírá mršiny, a dokonce loví i některé hady včetně nebezpečných zmijí. V jejich jídelníčku se najdou i brouci a pavouci. Ježci někdy dokonce sežerou vajíčka nebo mláďata ptáků hnízdících na zemi, což patří k jejich přirozenému chování. Nezpůsobují tím ale v přírodě žádné větší ztráty.
Proč ježci ubývají
Objeví se jen na chvilku, přitom ale udělají v zahradě víc práce než chemie a postřiky. Jak si je tedy co nejvíce hýčkat? Tito užiteční savci jsou závislí na dostatku potravy, především hmyzu, ale také na bezpečných úkrytech, kde mohou v klidu přečkat zimu. Lidská činnost, jako časté střety s automobilovou dopravou, intenzivní hospodaření, rozdělení krajiny a zejména ztráta přirozeného prostředí jsou hlavní důvody, které stojí za jejich úbytkem. Člověk užitečnou ježčí populaci likviduje, i když spíše nevědomky.

Potřebují listnáče a úkryty
Tím, jak nahrazuje přírodní zahrady striktně okrasnými zahradami s velkým množstvím jehličnatých monokultur, kde je jen málo listnáčů, a hlavně anglickým trávníkem namísto toho přírodního, vyhání ježky z jejich přirozeného prostředí. V takových „umělých“ zahradách se totiž tito tvorové vůbec necítí dobře, protože v nich nemají dostatek přirozené potravy. Úbytek ježčí populace souvisí i se změnou krajiny, především vymizením remízků či smíšených lesů. Ani scelené lány nejsou pro ježky vhodné, nemají zde totiž dostatek potravy. Na zahradě číhá na ježky mnoho nástrah. Projděte si zahradu a zlikvidujte všechny nezabezpečené díry, kanály či jímky, kam by mohli spadnout. Nebezpečí pro ně představují i zahradní jezírka a kbelíky s vodou, kde se mohou snadno utopit. Nenechávejte nikde pohozené ani odpadky, jako jsou igelitové sáčky nebo plechovky, ježci se do nich mohou snadno zamotat nebo do nich strčit ze zvědavosti hlavu.
Co ježky přímo zabíjí?
Pozor si dávejte na použití chemikálií v zahradách a zemědělských kulturách, jako jsou pesticidy a nejrůznější chemická hnojiva. Ježky sice nezabíjí přímo, ale skrze nakažené živočichy. Ježci totiž ty otrávené zkonzumují. I tady platí přímá úměra. Čím více chemie, tím méně ježků.
Zdroje: nkz.cz, receptyprimanapadu.cz, zahrada-byt-dum.cz, medium.seznam.cz, ireceptar.cz