Kvete jako šílená, ale dotekem si koledujete o malér. Toxická je pro lidi i zvířata
Bohatě kvetoucí okrasná zahrada je hotovým snem každého zahradníka. Pečlivě zvolené druhy rostlin zajistí, že vás pestré květy budou těšit od jara až do podzimu. Kromě trvalek vsaďte i na keře. U nich ale pozor, některé druhy jsou sice krásné a doslova kvetou jako šílené, mohou však být toxické pro lidi i zvířata.
Jedním z nich je vistárie, latinsky známá jako Wisteria. Ta patří mezi nejkrásnější popínavé rostliny, které si v zahradě můžete vysadit. Její bohaté hrozny fialových květů vypadají jako vodopády drobných korálků a vykouzlí romantickou atmosféru pod pergolou nebo třeba hned u vstupu do domu. Vistárie si ale potrpí na specifickou péči, jinak záplavu květů nečekejte.

Romantické vodopády jako z pohádky
Vistárie je dřevitá liána, která běžně roste v USA, Číně nebo Japonsku. Mezi nejznámější a nejvíce vysazované druhy v českých zahradách patří vistárie čínská (Wisteria sinensis) a japonská (Wisteria floribunda). Obě tyto dřeviny mohou dorůstat délky až dvaceti metrů a dokážou tak pokrýt klidně celou terasu, zídku či plot kolem domu nebo třeba různé okrasné oblouky, které slouží jako vstup do zahrady. Samotná květenství pak mohou být až 40 centimetrů dlouhá.
První květy se objevují již v dubnu a při správné péči si je můžete užít až do července. Záleží však na konkrétní odrůdě i klimatických podmínkách v místě pěstování. Chcete-li velké množství květů najednou, bude pro vás nejlepší volbou vistárie čínská. Pokud si však chcete kvetení užít co nejdéle, vistárie japonská kvete spíše postupně. Lišit se může i barva květů. Ta se nejčastěji pohybuje v různých odstínech fialové, od světlé až po tmavou. Květy však mohou být i bílé nebo modré.
Po odkvětu se na místě květenství začnou objevovat dlouhé lusky. Ty jsou zpočátku zelené, později zasychají, hnědnou a obsahují semena podobná fazolím. Celá rostlina je jedovatá, ale tyto lusky se semeny obsahují toxických látek nejvíce. V podzimních měsících pak suché lusky doplní listí, které hraje všemi odstíny žluté.
Pěstování nebývá vždy snadné
Pěstování vistárie není úplně pro začátečníky. Rostlina potřebuje dostatek trpělivosti a pravidelnou péči, jinak nepokvete, bude strádat a poroste velmi pomalu. Nejdůležitější je volba ideálního stanoviště. To by mělo být slunné a teplé. Vistárie potřebuje alespoň šest hodin přímého slunce denně. Zásadní je také propustná, výživná půda drobtovité konzistence, která by měla být mírně kyselá až neutrální.
Jelikož je vistárie liána, potřebuje oporu. Mnoho lidí jí nechává zarůstat celý dům. To sice na první pohled působí velmi estetickým a venkovským dojmem, nicméně kvůli dřevnatějícím stonkům může postupem času dojít i k narušení omítek, okapů nebo třeba střechy domu. Ideální je tedy stabilní dřevěná pergola, nějaká starší zídka nebo pevný plot, případně sloupy či zahradní oblouky. Rostlinu vysazujeme na jaře nebo na podzim.
První květy se objevují asi po 3 až 5 letech od výsadby řízku nebo roubovaného keře. Pěstujete-li vistárii od semene, na květy si počkáte klidně 15 let. Při růstu liány je důležité vést výhony směrem vzhůru, přičemž zbytečné postranní výhony v prvních letech odstraňujeme, aby nedocházelo ke zbytečnému vysílení rostliny. Vistárie snese i sucho, zaléváme ji tedy spíše mírně a především v době zakořeňování. V době květu pak přihnojujeme hnojivem s vysokým obsahem fosforu a nízkým obsahem dusíku.

Tajemství bohatého kvetení
Velké množství převislých květů, které působí jako fialové vodopády, není u této rostliny samozřejmostí. Jednou z nejdůležitějších věcí při pěstování vistárií je správný řez. Bez něj bude rostlina příliš bujet, bude plná výhonů a listů, přičemž květů bude velmi málo. Řez by měl probíhat dvakrát do roka. Letní řez provádíme v červenci až srpnu. V tuto chvíli zkracujeme postranní výhony na 5 až 7 oček. Tímto omezíte bujný růst, a zároveň podpoříte zakládání poupat.
Druhý řez provádíme na konci zimy, ideálně ještě v únoru. Stejné výhony, které jsme zkracovali v létě, nyní ještě zastřihneme na dvě až tři očka. Vistárie kvetou na dvouletém dřevě, proto nikdy neodstraňujeme každoročně úplně všechny mladé výhony. Zároveň se však snažte vždy zbavit těch velmi starých, které už květy nevyvádějí.
Tyto krásné rostliny mohou žít a kvést desítky, někdy dokonce stovky let. Nepodceňujte tedy správnou péči, vistárie se vám odmění krásnými květy, kterých si budete moci užívat klidně do konce života.
Zdroje: Gardenerworld.com, Countrylife.co.uk, Nebydliblbe.cz