Seniory čeká v roce 2026 studená sprcha. Poslední naděje na lepší časy vyhasla
Senioři napjatě sledovali, jak se bude vyvíjet inflace a mzdy. Právě tyto dvě věci totiž rozhodují o tom, o kolik se v lednu 2026 navýší důchody. Bohužel zprávy pro ně nejsou vůbec povzbudivé. Valorizace sice bude, ale půjde jen o drobné. Zázrak se tak nekoná a v dalších letech bude nárůst nejspíš ještě menší.
Zatímco v předchozích letech důchody narostly o stovky až tisíce korun, tentokrát to bude zcela jiná písnička. Částky, o které se důchody navýší, mnoha seniorům rozhodně stačit nebudou – alespoň ne v době, kdy se stále zdražují potraviny, léky i nájmy. Hlavními důvody nízké valorizace jsou klesající inflace a pomalý růst průměrných mezd. Ty totiž mají na růst důchodů přímý vliv.
Co to znamená v praxi?
Představme si třeba paní Marii, seniorku z Olomouce, která dostává 14 200 Kč měsíčně. Podle aktuálních průběžných odhadů to vypadá, že by v příštím roce mohla dostat přidáno zhruba 413 Kč, její nový důchod by tak činil 14 613 Kč. Jenže už dnes platí o stovky korun více za jídlo a energie než před dvěma lety. Stačí jen když se podíváte, o kolik dražší je v současnosti máslo, vejce nebo i další běžně používané potraviny. A ceny dál porostou – byť už ne tak rychle jako dřív.
Podle nejaktuálnějších informací se bude výše inflace v příštím roce držet kolem 2 %, což je dobrá zpráva pro ekonomiku, ale hodně špatná zpráva pro lidi v důchodovém věku. Právě nízká inflace totiž znamená, že i růst důchodů bude nízký – přestože náklady na život se stále zvyšují.
Za důchod si toho koupíte méně
Na první pohled by někdo mohl říct, že důchody se přece každý rok o něco zvýší, takže i senioři se musí mít pořád líp a líp. To by se ale nesměly zvyšovat ceny. Takže to, že jim pokaždé v novém roce přistane na účtu vyšší částka, žádná výhra není. Každým dnem si totiž lidé v seniorním věku za své peníze mohou koupit méně než dřív. A tento nepříjemný trend bude podle ekonomů pokračovat i v dalších letech.

Už dnes je v Česku spousta seniorů, kterým důchod nepokryje základní potřeby. A pokud by ceny za věci důležité pro život dál rostly, bude takových lidí bohužel stále víc. To, co v minulých letech dokázaly alespoň trochu zmírnit mimořádné valorizace, teď nejspíš vyvážit nepůjde. Další mimořádné navýšení důchodů se totiž neplánuje. Nastalo by jen v případě, že by inflace překročila 5 %, a to podle odhadů v příštích letech není pravděpodobné.
Proč nemůžou být důchody vyšší?
V průběhu let se opakovaně navyšovaly důchody o vyšší procenta než je tomu teď. Možná se ptáte, proč to tak nemůže být dál? Tady jsou dva hlavní důvody, které vám pomohou lépe to pochopit:
- inflace se zpomaluje, což znamená menší navýšení důchodů, zároveň to ale také znamená, že cena za spoustu produktů a služeb se ustaluje a nebude konečně raketově růst
- Češi se v průměru dožívají vyššího věku, a to znamená, že dost často stráví v důchodu až dvakrát delší dobu než senioři v minulosti – na tak dlouhý důchodový věk nemá stát dostatek peněz, aby všem dokázal zajistit tak vysoké důchody, jaké by si představovali
Co s tím?
Ačkoli to na závratné navýšení důchodů nevypadá a další vývoj je pro většinu seniorů spíš studenou sprchou, není všem dnům konec. Existuje spousta způsobů, jak si i s nízkým důchodem trochu přilepšit.
Co všechno může seniorům pomoct?
- Příspěvek na bydlení – ideální pro ty, kterým náklady na bydlení seberou značnou část důchodu, nárok na příspěvek mají obyvatelé nájmu i vlastního bydlení
- Příspěvek na péči – pro ty, kteří potřebují pomoc druhé osoby při zvládání každodenních úkonů (například oblékání, vaření nebo hygieny)
- Pomoc v hmotné nouzi – pokud důchod nestačí ani na pokrytí základních životních potřeb
- Obecní podpora – některé obce přispívají na léky, dopravu nebo třeba energie
- Slevy a výhody pro seniory – je jich spousta (od zlevněného jízdného, přes zvýhodněný vstup do divadla až po mobilní tarify)
- Sledování slevových akcí v obchodech – stará, ale pořád skvěle fungující úspora peněz za potraviny i léky

Je jasné, že s nízkým důchodem se nežije snadno. Ale i v nepříznivé době existuje pořád řada způsobů, jak si přilepšit. Hlavní je vědět, na co má člověk nárok, nebát se požádat o pomoc a sledovat, co se kde „šustne“. A taky neztrácet chuť do života a místo čekání na zázrak vyrazit třeba za slevovou akcí do obchodu nebo za kulturou, kterou si díky slevě můžou senioři užít.
Zdroje: ceskeduchody.cz, ceskeduchody.cz, cnb.cz, mpsv.cz, uradprace.cz, irozhlas.cz, udalosti247.cz