Meteorologové varují: Mordor na obzoru. Na Evropu se žene krvavý déšť a ničivé bouře. Tohle nás čeká
Horor v Evropě? V tomto týdnu nás jeden čeká. Část kontinentu totiž budou sužovat takové jevy jako krvavý déšť nebo ničivé bouře. Meteorology je dokonce očekáván i takzvaný medikán.
Kdo si vzal v pátek volno a chtěl si užít čtyřdenní dovolenou na jihu Evropy, ten mohl namísto relaxu zažít nepříjemné chvilky. Středomořskou oblast totiž v posledních dnech sužuje počasí jako z hororu. Jižní část „starého kontinentu“ přitom ještě nemá nejhorší za sebou. Podle předpovědí by zde měl dokonce udeřit medikán, což je středomořská cyklóna podobná hurikánu. Takřka apokalyptické počasí by měl ještě dokreslit tzv. krvavý déšť, což je jev, který může působit opravdu hrůzostrašně.

Bouře na jihu Evropy
Už v minulém týdnu zažilo Španělsko prudké bouře s mohutným krupobitím. Někde se tak objevilo i 10 cm ledu. V týdnu aktuálním navíc extrémy počasí nehrozí jen na Pyrenejském poloostrově, ale v ohrožení je rovněž poloostrov Apeninský. Ten by měl zhruba od středy do pátku sužovat medikán, což je fenomén podobný hurikánu. Ačkoli nejde o živelnou katastrofu, i tento jev může v postižených oblastech napáchat velké škody.
Na Apeninském poloostrově a okolních ostrovech jako na Sicílii bude možné zaznamenat přívalové deště, vítr přes 100 km/h a vysoké mořské vlny. Na jihu Evropy se má navíc v tomto týdnu objevit i tzv. krvavý déšť, tedy teplý vzduch plný saharského prachu. Podle meteorologů může jít o největší zátěž tohoto typu, kterou Evropa v letošním roce zažila. Klid, odpočinek a pěkné scenérie tedy v tomto týdnu nebudou dominantou Středomoří.
Jak se liší medikán a hurikán?
Hurikán je označení pro tropickou cyklónu, tedy pro rychle rotující bouřkový systém, pro který je charakteristický silný vítr, deště a smrště. Aby bylo možné daný jev označit jako hurikán, musí vítr dosáhnout 33 m/s, tedy cca 119 km/h. Název „medikán“ je přitom složen ze slov „Mediterrean“ (Středomoří) a hurikán. Rozdíl spočívá v tom, že tento fenomén bývá menší a rychlost větru dosahuje zhruba 60 až 120 km/h. Středomoří navíc neleží v tropech, takže nemůže jít o tropickou cyklónu.
Pro zajímavost: Často slýcháme nejen o hurikánech, ale také o tajfunech. Jaký je rozdíl mezi těmito dvěma jevy? Vůbec žádný. Zatímco slovo „hurikán“ se používá pro označení tropické cyklóny v severním Atlantiku a východním Tichomoří, slovem „tajfun“ je označován stejný jev v severozápadním Tichomoří.
Co je krvavý déšť?
Krvavý déšť je fenomén, který se objevuje na různých místech světa. Někdo jej bere jako aktivitu mimozemšťanů, další ho považují za biblickou předzvěst krveprolití. Ve skutečnosti se však jedná o zvláštní písečnou mlhu, která může být nažloutlá až načervenalá, přičemž způsobuje bizarně barevné západy slunce. Na „vině“ je přitom písek ze Sahary, tedy z největší pouště světa. Saharský písečný prach se přitom několikrát do roka objevuje i v atmosféře nad střední Evropou.

Největší evropská živelná katastrofa
Ačkoli bude na některých místech jižní Evropy tento týden poněkud hororový, rozhodně nepůjde o apokalypsu. Vzhledem k tomu, že hurikány našemu kontinentu nehrozí, v historii byly největšími živelními katastrofami sopečné erupce a zemětřesení. Nejhorší novodobou tragédií způsobenou silami přírody bylo zemětřesení v Lisabonu roku 1755. V hlavním městě Portugalska před 270 lety zemřelo minimálně 60 tisíc lidí! Zemětřesení přitom trvalo tři až šest minut.
Mohlo by vás zajímat: Podobný počet obětí se někdy odhaduje i po výbuchu sopky na ostrově Théra (dnes Santorini), k němuž došlo před více než třemi a půl tisíci lety. Tato tragédie přitom bývá občas dávána do souvislosti se zmizením bájné Atlantidy.
Zdroje: tn.nova.cz, pelhrimovsky.denik.cz, novinky.cz, meteocentrum.cz, dvojka.rozhlas.cz