Zdražování na obzoru: Platnost nového nařízení EU se blíží. Jeho dopady pocítí každý Čech
Pomalu, ale jistě se blíží datum, kdy by mělo začít platit jedno z dalších nařízení Evropské unie. Pocítit jej přitom mohou všichni Češi. Měli bychom totiž „díky“ němu platit více za pohonné hmoty i za vytápění.
EU ETS je zkratka European Union Emissions Trading System. Jedná se o Evropský systém pro obchodování s emisemi. Ten platí už 20 let. V brzké době ovšem dojde k jeho rozšíření, a to pod lakonickým názvem EU ETS 2. Zatímco „jedničku“ pocítily především velké průmyslové podniky, „dvojka“ už se bude týkat i domácností a menších firem. Česká republika a některé další členské státy Evropské unie se ovšem snaží o odklad.

Emisní povolenky a EU ETS 2
Emisní povolenky dávají právo uvolnit do atmosféry jednu tunu oxidu uhličitého (CO₂) či ekvivalentní množství jiných skleníkových plynů. Jde o nástroj, kterým chce Evropská unie snížit jejich emise. Fungují přitom už od 1. ledna 2005. Jenže už nějaký čas se řeší, že od 1. ledna 2027 má začít platit rozšíření stávajícího systému obchodování s emisními povolenkami. Týkat se přitom bude emisí z budov a silniční dopravy. Můžeme jej tedy pocítit opravdu všichni.
Jaké může mít EU ETS 2 konkrétní dopady? Samozřejmě že domácnosti si nebudou „odpustky za znečišťování“ kupovat samy. Platit je budou společnosti, které prodávají fosilní paliva jako benzín, naftu, uhlí či zemní plyn. Emisní povolenky si budou kupovat za každou tunu CO₂, kterou jejich produkty vypustí do ovzduší. Co to může znamenat pro nás? Tušíte správně, zřejmě dojde ke zdražování pohonných hmot a zvýšení cen za vytápění.
Dopady nového systému na domácnosti
Nový systém emisních povolenek zasáhne některé české domácnosti více než jiné. Zvýšené zálohy za vytápění mohou očekávat ti, kdo topí zemním plynem, uhlím nebo topnými oleji. To může mít dopad především na rodiny, které žijí ve starých nezateplených domech, kde je potřeba topit přece jen o něco častější. Na druhou stranu domácnostem s nižšími příjmy chce EU pomoci skrze Sociální klimatický fond, který má podporovat i některé menší podniky.

Česko žádá o odklad
Řada členských států Evropské unie se snaží o odložení rozšíření stávajícího systému obchodování s emisními povolenkami. Podle nich na tento krok není z ekonomických a bezpečnostních důvodů vhodný čas. Mezi země, které žádají o odklad (nebo zrušení), patří i Česko. Podle kritiků totiž skutečně nenastala doba, kdy je možné zdražovat pohonné hmoty a zvyšovat životní náklady obyvatel.
Jak eliminovat dopady EU ETS 2?
Ať už máte na rozšířený systém emisních povolenek EU jakýkoli názor, jeho případný dopad můžete už nyní výrazně eliminovat. Jak? Lze přejít na vytápění z obnovitelných zdrojů energie (tepelná čerpadla, fotovoltaika). Řešením se může stát také efektivnější zateplení domu, které notabene povede k úsporám už po jeho realizaci. Dále je možné přejít na vytápění s nižší spotřebou (často stačí vyměnit stávající kotel za nový), případně můžete začít topit o něco méně. Říká se, že snížení teploty na termostatu o 1 °C může přinést úsporu nákladů až o 6 %.
Skleníkový efekt není mýtus
Vydejme se ještě na závěr mimo Zemi. Planeta Venuše má velmi hustou atmosféru, kterou projde minimum slunečních paprsků. Přesto zde panují teploty až 500 °C. Proč? Protože její atmosféru tvoří hlavně oxid uhličitý (cca z 96,5 %), tedy skleníkový plyn, který brání úniku tepla zpět do vesmíru. Na Zemi přitom emise tohoto plynu vzrostly za posledních 60 let zhruba 2,5×. Většina odborníků je tak dává do souvislosti s globálními změnami klimatu, které v posledních letech znatelně pociťujeme. Rok 2024 byl ostatně globálně nejteplejším v historii přístrojového měření.
Zdroje: seznamzpravy.cz, e15.cz, idnes.cz, faktaoklimatu.cz, e15.cz. novinky.cz