Kutil z Moravy objevil trik, jak mít 3× levnější účty za elektřinu. Stát na to jen kouká
Pokud také patříte k těm, kteří v jednom kuse přemýšlí, jak snížit vysoké účty za elektřinu, a nechcete přitom každý večer držet doma „černou hodinku“ nebo v zimě mrznout, máme pro vás pár tipů, jak porazit ty největší elektrožrouty. Snížit náklady svépomocí jde sice i díky novince v podobě sdílených energií, tisíce ročně ale ušetříte i pomocí pár jednoduchých triků.
Méně svítit, nedívat se na televizi, mnohem sporadičtěji zapínat počítač, ohřívat vodu v bojleru na méně stupňů, koupat se jednou za uherský rok nebo snad vařit jen o víkendech, kdy je doma celá rodina? Drahé energie a vysoké účty za elektřinu ženou Čechy do přemýšlení, v čem se omezit, aby každodenní rodinné náklady co nejvíce snížili. Drahé energie od poskytovatelů a částečně i ekologické hledisko mohou za to, že je soběstačný přístup k jejich spotřebě u nás čím dál populárnější.
Zlaté české ručičky
Na řadu tak přicházejí kutilové, jako například pan Jaroslav z malé vesničky na Tachovsku, který chytře obešel systém, jede na sebe a neplatí za elektřinu téměř nic. Již nějakou dobu má totiž odpojené kabely a vyrábí si elektřinu doma sám s pomocí elektrocentrály. Stojí ho to všehovšudy tři stovky měsíčně za benzín, který do ní leje. Starší muž si také topí v krbu s výměníkem, který mu ohřívá vlastní vodu ze studny v zahradě. Dům má přitom dvojí rozvody elektřiny. Ty běžné na 230 voltů jsou napojené na elektrocentrálu, s pomocí níž pan Jaroslav pracuje v dílně s většími spotřebiči. Ledničku nepoužívá, vše si chladí jako naši předkové v nejchladnějším místě v domě. Pochvaluje si, že tento způsob krásně funguje. Vše ostatní je pak napájeno z obyčejné 12voltové baterie, kterou má vždy připravenou k použití.

Rozpočet napjatý jako struna?
Jenže ne každý má kutilské buňky jako pan Jaroslav, a ne každý se chce pouštět do fotovoltaiky. A to ani přesto, že její boom je spolu s nedávným zákazem kotlů první a druhé emisní třídy prvním krokem k čistším energiím v Česku. Dalším krokem jsou pak sdílené energie. Ty jsou řešením hlavně pro ty, kterým leží na srdci nejen výše účtů a rodinný rozpočet, ale také otázka ekologie. To znamená, že lidé, kteří díky svým fotovoltaikám vyrobí více energie, než spotřebují, mohou tuto energii nabídnout ostatním, což ocení především majitelé dvou a více nemovitostí. Jenže, co když nic z toho zkrátka nejde? Když ani sebevětší ekologické cítění mnohdy napjatý rodinný rozpočet nevyřeší, musí přijít na řadu „babské rady“ z internetu.
Myslete už při nákupu spotřebičů
Jak tedy ušetřit a přitom nekontrolovat s protáhlým obličejem každý den stav elektroměru? Spotřebu v domácnosti je v dnešní době víc než kdy jindy potřeba řešit už při nákupu elektrospotřebičů. Mezi největší energožrouty patří totiž ty, které používáme dnes a denně, případně jedou nonstop. Takovým příkladem je lednička s mrazákem. Pokud ji máte ve sklepě už dvacet let a už několik let z ní nevytahujete maso zmrzlé na kost, je čas zamyslet se nad tím, že je zřejmě za zenitem.
Udělejte si průzkum trhu
Kromě cen a uživatelských recenzí se zaměřte na energetickou náročnost. Ačkoli prodejci o ní většinou mlží, energetický štítek ji naštěstí neutají. Správnou volbou jsou spotřebiče označené písmenem A a znakem plus. Čím víc plusů, tím nižší spotřeba. A tím lépe pro vás. Zásadní vliv na čísla na elektroměru má i umístění spotřebiče. Rozhodně tak neumísťujte ledničku vedle sporáku. Pokud to jde, umístěte ji do chladnější místnosti, udržujte čistý výměník a dobře ji nastavte. Mrazák odmrazujte častěji, hodně ledu znamená i velkou spotřebu energie.

Takhle můžete snížit účty za elektřinu
Na řadu by měly přijít také úspory v kuchyni, což většina lidí při každodenních činnostech přehlíží. Vařte vždy jen s přiklopenými pokličkami. Možná to zní banálně, ale právě díky tomuto kroku můžete ušetřit až 40 % energie. A pokud vaříte denně, ve vyúčtování to pak určitě citelně poznáte. Pořiďte si k pečení remosku, jejíž spotřeba je čtyřikrát nižší než u klasické trouby. Správným používáním rychlovarné konvice můžete snížit její spotřebu i o 60 %.Vodu v rychlovarné konvici ohřívejte vždy jen v množství, kterou aktuálně potřebujete. Ohřívat plnou konvici na jeden šálek je opravdu díra do peněženky. Vařte na několik dní dopředu a rozmrazujte přes noc, abyste uspořili energii. Suroviny při vaření včetně masa krájejte na menší kousky, rychleji se připraví.
Zdroje: skippay.cz, adbz.cz, adbz.cz, vedazive.cz, iqmagazin.cz, ireceptar.cz