Turista varuje: Špína a švábi. Za žádnou cenu sem nejezděte vlakem
Pokud patříte mezi milovníky cestování, pak dobře víte, že jsou místa, ze kterých si odnesete vzpomínky, které se vám vryjí do paměti navždy. Bohužel ne zrovna v tom nejlepším. Projel jsem mnoho míst, nejsem zastáncem luxusu. Naučil jsem se cestovat levně a díky tomu jsem poznal nespočet zemí. Tohle mě ale dostalo. Jízda dálkovým vlakem byla moc i na mě, a to jsem toho zažil už hodně. Takovou špínu jsem ale ještě nikde jinde neviděl.
Procestovat Indii byl můj dlouholetý sen. Lákala mě její pestrost, vůně koření, ruch ulic i barevné sarí. Když jsem si konečně koupil letenku a sbalil batoh, cítil jsem se připravený na všechno. Aspoň jsem si to myslel. Vždyť jsem spal na zemi v kambodžském chrámu, jedl s rybáři v Peru i cestoval přeplněnou dodávkou v Maroku. Indie mě ale posadila na zadek. A dálkový vlak? To byl vrchol všeho.
Cestování vlakem je levné, ale také šílené
Moje první dojmy z této země nebyly špatné. Indie je země s miliardou tváří, a to doslova. Její obyvatelstvo je nejen nesmírně početné, ale také neustále v pohybu. Cestují k příbuzným, za prací, na poutě i do škol, z jednoho konce země na druhý. A nikdy ne zrovna nalehko. Cestovní výbava připomíná spíš stěhování než víkendový výlet.
Indické nádraží pulzuje životem jako obří úl a vlak je tu královským dopravním prostředkem. Občas se dokonce stává, že vozy doslova praskají ve švech a lidé se do vlaku ani nemohou nacpat. Připadalo mi to šílené, ale pro Indy je to běžná součást života. Zpětně to byl ale neopakovatelný zážitek. Jak se říká, kdo nejel indickým vlakem, jako by tu zemi nikdy nenavštívil.

Na stropech se líně otáčejí větráky a pod nimi polehávají lidé z různých koutů Indie, hinduistky v pestrobarevných sárí, ženy v moderních kalhotách i muslimky v černých nikábech. Mezi nimi sedí poutníci odění jen do sarongu, s mobilem v ruce a sluchátky v uších. Nádraží je chaotické, ale přesto zvláštním způsobem organizované. To je obraz Indie v celé její kráse i kontrastech.
Jenže pokud se chcete někam dopravit, nemáte jinou možnost. Zkuste si představit, že v nacpaném vlaku plném špíny, a dokonce i švábů a možná i nějaké další havěti, strávíte více než 30 hodin. Ano, i to je realita Indie. Když jsem se potřeboval dostat z Kalkaty do Bombaje, musel jsem přežít jízdu tamním vlakem, která trvala 33 hodin. Přesto je potřeba říci, že cestování vlakem je v Indii nejrychlejší a také rozhodně bezpečnější než autobusem nebo autem.
Můžete si připlatit za „pohodlí“
Možná si říkáte, zda existuje nějaká možnost, jak si cestování vlakem po Indii zpříjemnit. Jistě, nebude to sice žádný luxus, ale pokud si pořídíte lístek do druhé třídy, tzv. sleeper class, bude to o něco lepší. Získáte nárok na vlastní sedadlo, na kterém se při troše štěstí i vyspíte. Nebudete se cítit jako sardinka v oleji, což je obrovská úleva. Zároveň nepřijdete o tu podívanou, kterou cestování vlakem v Indii přináší.
Jakmile vlak dorazí do stanice, rozhostí se kolem nástupiště nervózní napětí. Máte totiž jen pár minut, někdy ani to ne, abyste našli svůj vagon, prodrali se davem, vystoupili, naložili zavazadla a hlavně nastoupili správně. Indické vlaky totiž mívají běžně i dvacet či více vagonů, které se táhnou jako železné monstrum do dálky, takže bez orientace je snadné skončit úplně jinde, než kam patříte.
Nasedat a vysedat v rychlém tempu
Proto je potřeba být ve střehu. Na jednotlivých vagonech bývají vyvěšeny seznamy cestujících s konkrétními jmény, čísly sedadel a rezervacemi. Díky tomu si ve změti lidí a hluku můžete rychle ověřit, zda právě tenhle vagon je skutečně váš. Zajímavé je, jak v zemi, kde na první pohled vládne chaos a živelný pohyb, funguje tak přesná a docela efektivní logistika.

Cestující se předem informují o umístění svého vagonu, například podle značení na nástupišti nebo ve speciálních aplikacích, a pak nastává hon na správné dveře, někdy s kufrem na hlavě, dítětem v náručí nebo se třemi batohy zavěšenými přes ramena. Kdo zaváhá, často nestihne nastoupit včas. Anebo nastoupí špatně a pak se ve vlaku prodírá z jednoho konce na druhý mezi lidmi, zavazadly, prodavači čaje a hlučnými dětmi.
Na druhou stranu je to o mnoho zábavnější než cestovat v luxusním voze. Pokud patříte tedy mezi dobrodružné povahy a máte omezený rozpočet, pak musíte počítat s tím, že se budete pohybovat v opravdu autentickém prostředí. Jízda v sleeper class nebo dokonce v nízké třídě vám přinese zážitky, které jen těžko zapomenete. Budete mít příležitost poznat skutečnou Indii, její každodenní chaos, barvitý život a neskutečnou lidskou pestrost. Může to být výzva, ale pokud hledáte unikátní zážitek, není lepší způsob, jak v Indii cestovat.
Zdroje: nacaj.cz, dobrodruh.sk, novinky.cz