Umístěte ji poblíž koše: Tato rostlina účinně neutralizuje zápach a odpuzuje mouchy
Existují bylinky, které jsou nejen pěkné na pohled a voňavé, ale mají i skryté superschopnosti. Některé rostliny si příroda vyvinula tak, že umí odradit hmyz, a ne ledajaký. Nepotřebují k tomu žádnou chemii, žádné složité triky. Prostě jen vydávají vůni, kterou mouchy, komáři a další bzučící návštěvníci nemůžou vystát.
Jednou z těchto neocenitelných rostlin je citronela. A pokud ji ještě nemáte doma poblíž koše, oken nebo v rohu terasy, možná nastal čas to změnit.
Citronela, správně citronová tráva, latinsky Cymbopogon, je rostlina původem z asijských tropů. Není to ale jen tak ledajaká tráva. Možná byste si jí pro její dlouhé zelené listy a lehce divoký vzhled na první pohled nevšimli, ale její vůně je velmi příjemná a umí odpuzovat hmyz. Citronela dokonce svou intenzivní citrusovou vůní umí zamaskovat pachy, které hmyz lákají, například pach lidské kůže, potu nebo odpadků, a to nejen mouchy, ale i komáry.

Jak vypěstovat domácí citronelu
Pěstování citronové trávy není vůbec náročné, tedy pokud nezapomínáte zalévat. Tahle tráva potřebuje také hodně světla, ideálně 6–8 hodin denně, a teplo. Pokud ji zasadíte ven na zahradu, daří se jí nejlépe od jara do podzimu. Pak ji ale musíte vzít dovnitř, protože by nepřežila první mrazíky. Půda by měla být dobře propustná, bohatá na živiny a zalévaná, ale pozor na přemokření. Pokud byste ji zalévali příliš, začala by hnít. Zasaďte ji proto do květináče s drenážní vrstvou, aby přebytečná voda mohla odtéct.
A kam ji umístit, jestli chcete citronelu využít k odpuzování hmyzu? V takovém případě je třeba myslet strategicky: Jeden květináč postavte poblíž odpadkovému koši, druhý k oknu, třetí ke vstupním dveřím. Tím mouchám zabráníte, aby vletěly do interiéru.
Vyrobte si vlastní repelent
Nechce se vám utrácet za repelenty plné chemických přísad? Udělejte si svůj vlastní. Stačí smíchat vodu, trochu alkoholu (klidně obyčejnou vodku) a pár kapek citronelového esenciálního oleje. Nalijte směs do rozprašovače a přestříkejte se jím před výletem, aplikujte ho na záclony nebo polštáře na terase. Vůně odpudí hmyz a zároveň příjemně provoní vzduch. Protože je ale citronelový olej hodně aromatický, začněte s menším množstvím. Někteří lidé mohou být na silné esenciální oleje citlivější.

K čemu všemu ještě citronela slouží
Citronelu znají dobře i gurmáni. V asijské kuchyni je to běžná ingredience, přidává se do polévek, kari nebo rybích pokrmů. Dodá svěží citrusový tón, který se fantasticky hodí k pikantním jídlům. V kosmetice se využívá zase pro její antiseptické a protizánětlivé vlastnosti. Najdete ji v přírodních šamponech, krémech nebo mýdlech. A v aromaterapii povzbuzuje tělo i mysl, zvedá náladu a pomáhá proti únavě. Jednoduše řečeno, citronela není jen repelent. Je to multifunkční rostlina, kterou byste doma měli mít tak jako česnek v kuchyni, prostě pro všechny případy.
Jaké další rostliny na mouchy fungují
Citronela je skvělá, ale není jediná. Pokud chcete hmyz držet za svým plotem, vysaďte si na zahradu nebo do květináčů také mátu, bazalku a levanduli. Máta se hodí nejen do mojita, její silná vůně mouchy odpuzuje spolehlivě. Bazalka má podobný efekt a navíc se hodí do salátů a omáček. Levandule, kromě toho, že krásně kvete a voní, odpuzuje kromě much i šatní moly. A navíc přiláká motýly. Dalšími bylinkami jsou tymián, rozmarýn a šanta kočičí, ta známá „kočičí droga“, kterou milují naši mazlíčci, ale komáři a mouchy ji nesnášejí.
Sprej, svíčka nebo aromalampa
Aby citronela skutečně fungovala, je důležité vybrat správnou formu. Svíčka s citronelou je perfektní na večerní posezení venku, vytvoří kolem vás voňavý obranný val. Sprej se hodí, pokud se chystáte na výlet nebo piknik. Aromalampa nebo difuzér zase ideálně provoní interiér a odradí vetřelce v podobě much nebo komárů.
Zdroje: ireceptar.cz, saloos.cz, hubeni-skudcu.cz