Všichni, kdo mají zahradu, tohle dělat musí. Teď za to budou oplétačky s policií a pokuta 50 000 Kč
Zahrada, to je vždycky spousta práce. Čím větší je, tím více na ní trávíte času, abyste obstarali vše, co je nutné. Všichni, co máme zahradu, tohle musíme dělat. Na jaře se nevyhnete úklidu, stříhání stromků a přípravě půdy pro sázení rostlin a zeleniny. V letních parných dnech nestíháme doplňovat hnojivo a nezbytnou vláhu, na podzim nás čeká zazimování a také hromady listí, rozfoukané v každém koutě pozemku. Právě listí se v posledních týdnech stalo velmi diskutovaným tématem v zahrádkářských kruzích.
Od 1. března letošního roku vstoupila v platnost novela, která má za cíl chránit kvalitu ovzduší. V minulosti se s problémem likvidace bioodpadu, do něhož staré listí bezpochyby patří, potýkaly obce a města po svém. Vydávaly místní vyhlášky, které majitelům pozemků přesně stanovily, jak mohou s bioodpadem nakládat. Teď je vše jinak a zákon platí plošně pro celou Českou republiku. Pokud se bojíte, že staré listí si už letos po zimě na zahradě nespálíte, váš strach je oprávněný. Úderem letošního března pálení listí na zahradách definitivně skončilo, v opačném případě za to budou oplétačky s policií a pokuta až 50 tisíc korun.
Neukáznění majitelé zahrad sáhnou hluboko do kapsy
Dle zákonodárců není cílem ihned ukládat maximální pokuty, spíše vést lidi k tomu, aby s bioodpadem lépe nakládali. Pokud se přestupku dopustíte, čeká vás napoprvé nejspíše pouze domluva a důrazné upozornění na nezákonné počínání. Při opakovaném nedodržení novely zákona může být celá věc postoupena městu či obci ke správnímu řízení, a tam už hrozí maximální výše pokuty až 50 tisíc korun.

Pálení listí udělá s ovzduším pěknou paseku
Možná ani netušíte, co je na pálení listí špatného. Pálíte si hromadu listí, nikde nikdo, nemáte koho obtěžovat, ale divili byste se, kolik nebezpečných látek při této činnosti unikne do okolí. Spálená tráva a listí uvolňují do ovzduší prachové částice, CO2 a také benzo(a)pyren, nebezpečnou látku, která vzniká nedostatečným a nedokonalým spalováním. Oproti likvidaci bioodpadu ve speciálně upravených spalovnách uniká do vzduchu až tisíckrát vyšší množství rizikových substancí. Plošný zákaz pálení zahradního odpadu má i preventivní funkci a jeho cílem je zamezit vzniku častých jarních požárů, které snadno vzniknou při neopatrné manipulaci.
Zapomeňte na spalování a kompostujte
I když bylo pálení listí po zimě vaší každoroční předsezónní činností, letos na to musíte jinak. Cest, jak se zbavit bioodpadu z vaší zahrady, je hned několik. Řada měst poskytuje svým obyvatelům k zapůjčení hnědé biopopelnice, jejichž obsah pravidelně sváží. Využít můžete i sběrný dvůr provozovaný vaším městem či obcí. Pokud však chcete listí ještě zhodnotit, pusťte se do kompostování, které má hned několik výhod.
V první řadě značně snížíte množství vyprodukovaných odpadů – a to se počítá. Kompostovat můžete prakticky jakýkoliv odpad ze zahrady od spadaného listí, ořezaných větví, posekané trávy, uschlých květin a také domácí odpad v podobě slupek ze zeleniny, ořechových skořápek nebo kávových sedlin a čajových směsí. Kvalitním kompostováním ušetříte prostředky za nákup hnojiv, protože kvalitní kompost je tím nejlepším zdrojem živin pro další výsadbu.

Zahradního opékání se zákaz netýká
Jste vášnivým uživatelem grilu, nebo si bez opékání masa a špekáčků nedokážete představit letní sezónu? Nebojte, o tuto kratochvíli nepřijdete. Zákaz se týká pouze pálení bioodpadu za účelem likvidace, pálení suchého dřeva jako zdroje ohně pro přípravu jídla je stále legální. Nicméně i tehdy je třeba dbát na bezpečnostní zásady a nenechávat nic náhodě. Za špatných klimatických podmínek, především při velkém větru, oheň raději nerozdělávejte. V každém případě mějte po ruce něco, čím případný nechtěný požár uhasíte už v zárodku.
Pálení staré trávy bylo odedávna součástí jarního úklidu zahrady, od letošního roku je s tím však konec. Bioodpad ze zahrady raději odvezte přímo do sběrného dvora, který je povinen tento druh odpadu brát po celý rok, případně ho kompostujte a vyrobte si tak kvalitní hnojivo do záhonků.
zdroje: idnes.cz, dumazahrada.cz