Pamatujete na tenhle ošklivý lustr? Dnes má hodnotu přes 80 tisíc a lidé nad 60 ho stále mají doma
Bytový design je dynamický obor, který neustále přináší do světa bydlení pravidelné novinky a aktuální trendy. Co platilo vloni, může být letos naprosto nemoderní. Zatímco dnes si mnoho lidí potrpí spíše na minimalismus a snaží se obklopovat pouze věcmi, které mají užitek a dobře ladí s dalším vybavením interiéru, ne vždy tomu tak bylo. Interiérové prostory byly ještě v minulém století doslova přeplňovány nábytkem, dekoracemi a bytovým textilem až k prasknutí.
K vidění byly obývací sestavy přes celou místnost, celoplošné koberce, těžké závěsy a zdobené krajkové záclony, vitrínky s dekoracemi a různými lapači prachu, škrobené ubrusy. I design osvětlení se od toho dnešního značně lišil. Předchůdci dnešních úsporných led panelů byly těžké lustry, pod nimiž měl jeden strach sedět. Schválně. Pamatujete na tenhle, dle některých subjektivních kritérií poměrně ošklivý lustr? Tak ten má dnes hodnotu i 80 tisíc korun, lidé nad 60 let ho většinou stále mají doma, protože pro ně představuje nostalgickou vzpomínku na staré časy.
Retro nábytek včetně křišťálových lustrů zažívá velký boom
Lidé ho dříve považovali za něco běžného, my jsme za něj dnes ochotni platit vysokou cenu. Řeč je o retro nábytku a dalším vybavení, po němž neustále pasou sběratelé a nadšenci z celého světa. Půdy a stodoly českých domků a chalup ještě stále vydávají poklady z minulosti, které dnes mají pro mnohé cenu zlata. Možná byste se sami divili, jaké částky jsou lidé ochotni zaplatit za podle vás možná bezcenný kousek nábytku, který stále trůní v ložnici po babičce.

Největší zájem je o období 30. až 60 let 20. století. A to není vůbec dávno, spoustu cenného nábytku mají zvláště starší lidé nad 60 let stále doma. Že jsou právě 30. léta asi nejoblíbenější, potvrzuje i Tereza Jakubíčková, která se renovacím nábytku profesionálně věnuje.
„Retro nábytek se poslední roky stává velkou módou až do té míry, že věci z 30. let už brzy nebudou vůbec k sehnání.“
Retro nábytek nabývá na hodnotě
Ještě pár lety lidé při vyklízení pozůstalostí většinou vše nemilosrdně vyhazovali do sběrných dvorů a ihned plnili prostory moderním vybavením. Dnes už je trend jiný a díky dostupným informacím si lidé rychle mohou zjistit, jestli nábytek, který chtějí vyhodit, není rodinný poklad. Zájem je především o zvučná jména výrobců, jakými byli Slezák, Navrátil, případně Halabal, jehož ikonická křesla mohou dokonale vyladit i dnešní interiér.
Křišťálové lustry mají v Česku dlouhou tradici
Český křišťál má ve světě velký zvuk. Jeho kořeny sahají až do počátku 18. století a tradiční výroba pokračuje i dnes. Není divu, že právě v českých domácnostech byly v minulosti křišťálové lustry jednou z nejvýraznějších dominant celého interiéru a mnoho lidí si je hýčká dodnes. Pokud nejste příznivcem tohoto krásného, čistého, nicméně lehce okázalého osvětlení, a raději byste rodinný lustr vyměnili za něco modernějšího, vězte, že na trhu může mít obrovskou cenu. Na jednom z největších českých portálů zabývajících se bazarovým prodejem dosahují ceny křišťálových lustrů i několika desítek tisíc korun.

Křišťálová svítidla zažívají renesanci
V České republice najdete hned několik dílen, které se zabývají výrobou moderních křišťálových lustrů. Sklárny fungující v oblastech Jizerských a Lužických hor, přezdívané Křišťálové údolí, jsou jedinečným důkazem toho, jak může pokračovat tradiční výroba skla až do současnosti, a to v ryze moderním hávu. Těmi nejznámějšími českými sklárnami, které se dodnes věnují výrobě křišťálových lustrů, jsou Preciosa, Wranovsky, Elite Bohemia Semily nebo Titania Lux. O zakázky nemají nouzi a vyhlášené křišťálové lustry prodávají do celého světa.
Pro někoho je křišťálový lustr přežitkem minulosti, někdo si bez něj nedokáže představit svůj domov. Jste-li zastánci moderního vybavení, ale zároveň uznáváte luxus a jedinečný styl, moderní křišťálové lustry vás určitě nezklamou. Ve správně laděném interiéru dokážou patřičně zazářit i v 21. století.
zdroje: vlasta.cz, reportermagazin.cz, idnes.cz