Tento nový trik podvodníků se v létě šíří jako lavina. Tisíce lidí už přišly o své peníze, buďte opatrní
Pomalu, ale jistě se nám blíží doba letních dovolených. Jenže na místo příjemně strávených chvilek v zahraničí, můžete strávit nepříjemné momenty na policejní stanici. Podvodníci totiž za dovolené neutrácejí, ale vydělávají na nich.
V loňském roce přibylo podvodů, které se týkaly letních dovolených. Podvodníci totiž začali hojněji využívat i tuto oblast. Vzhledem k tomu, že starší lidé často objednávají a platí dovolenou „postaru“, ohroženi jsou zejména mladší turisté ve věku 18 až 34 let. Jaké jsou konkrétní triky podvodníků? Kde vlastně působí? A co dělat, abyste se podobným nepříjemnostem co možná nejefektivněji vyhnuli?

Domény s dovolenými
V roce 2024 výrazně přibylo domén, které se zaměřovaly na dovolené či prázdniny. Podle statistik společnosti Check Point Software Technologies přitom byla každá třicátá buď podezřelá, nebo vyloženě škodlivá. Kyberpodvodníci vytvářejí falešné profily hotelů, ale také zasílají podvodné potvrzovací e-maily. Ve všech případech přitom ze zájemců o dovolené „tahají“ osobní či platební údaje. Ty pak následně pochopitelně vůbec „nechtějí zneužít“.
Všímejte si detailů
V loňském roce přibylo také podvodů, jež se udály i skrze věrohodné portály. Ačkoli samotné weby nebyly napadeny, podvodníci dokázali proniknout do administrativních systémů některých hotelů. Poměrně sofistikovaným způsobem získají jejich přístupy právě na rezervační portály, přičemž zde komunikují se zákazníky, které vyzývají k platbě. Že jejich finance nakonec neskončí na účtu vybraného hotelu, ale někde úplně jinde, asi netřeba sáhodlouze rozepisovat.
Podvodné e-maily
Pozor byste si měli dát rovněž na podvodné e-maily, což pochopitelně neplatí pouze v souvislosti s dovolenými. I tuto cestu každopádně využívají podvodníci specializující se na dovolenkáře. Jejich e-maily totiž napodobují legitimní zprávy od důvěryhodných společností. Pokud příjemce otevře přiložený soubor, může se mu do počítače dostat malware, který mj. umožňuje krást hesla a přihlašovací údaje.
Pozor na sociální sítě
Podvody se objevují také ve světě sociálních sítí. V loňském roce např. žena z Litoměřicka zareagovala na nabídku ubytování v Chorvatsku. Následně zaplatila rezervační poplatek ve výši 67 tisíc korun, a to bylo vše. Údajný zástupce skutečně existující cestovní kanceláře se totiž odmlčel. Policii se podařilo daný případ vyřešit, nicméně podvodník předtím způsobil škodu ve výši 400 tisíc korun. Tento podvod na sociálních sítích navíc rozhodně nebyl ojedinělým.

Prověřujte, lustrujte, přemýšlejte
I když se policii podaří některé případy vyřešit ke zdárnému konci, podstatná je především prevence. Co byste tedy měli dělat, abyste se podobným podvodům kyberšmejdů s určitosti vyhnuli?
- V rámci rezervačních portálu si vždy důkladně prohlédněte profil ubytovatele.
- Na webech či v nabídkách si dejte pozor na gramatické chyby. Ty mohou vypovídat o neserióznosti. Takové chyby se však Čechům hůře odhalují v anglických textech.
- Přečtěte si recenze uživatelů týkající se dané služby. Narazíte-li na spoustu záporných či podezřelých hodnocení, měli byste se mít na pozoru.
- Nikdy nikomu neposkytuje až „nezdravě“ mnoho osobních údajů. Rozhodně nesdělujte přihlašovací údaje do internetového bankovnictví či jiného online účtu.
- Vždy byste měli používat selský rozum. Některé podvody jsou sice dosti sofistikované, ale další se dají při troše přemýšlení poměrně snadno odhalit. Podezřelé mohou být např. až nezvykle výhodné nabídky.
- Zájezdy ideálně nakupujte u ověřených cestovních kanceláří a agentur.
- Ještě než odešlete platbu, proveďte ověření přímo u poskytovatele rekreace. Za dotaz nic nedáte, ale může vám zachránit peníze a pomoci se vyhnout řadě problémů.
Zdroje: penize.cz, novinky.cz, policie.gov.cz