Zapomeňte na odbavení a palubní vstupenky: Letiště chystají šílenou změnu. Nejde o vtip, ale realitu
Pokud často využíváte leteckou dopravu, měli byste se pomalu připravit na radikální změny. Do několika let totiž mohou tento segment čekat novinky, které budou dle některých názorů největší za poslední půlstoletí. Ozývají se ovšem i kritici.
Zdá se, že plně elektronickou se brzy stane i letecká doprava. Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO), což je mezivládní organizace přidružená k OSN pomáhající koordinovat mezinárodní civilní letectví, plánuje změnit předpisy letišť a leteckých společností zavedením digitálního cestovního dokladu. Jeho používání by sice nemělo být povinné, přesto si jeho tvůrci slibují, že povede k rychlejší kontrole cestujících, stejně jako k bezpečnějšímu cestování. Na druhou stranu existují i kritické hlasy, které se obávají ztráty soukromí a dalších možných nepříjemností.

Digitální cestovní doklad
Podle informací, které přinesl britský deník The Times, by výše uvedené změny měly vstoupit v platnost do tří let. Zahrnovat přitom budou nejen cestovní pasy uložené v telefonech cestujících, ale také skenery pro rozpoznávání obličejů. Jak ví každý, kdo pravidelně cestuje letadlem, doba strávená na letištích se může díky procesu odbavení nepříjemně prodloužit. Podle ICAO by měly změny přinést plynulejší leteckou dopravu, což by nepochybně ocenili jak zaměstnanci letišť, tak samotní cestující. Digitální pas by totiž již obsahoval všechny relevantní informace, což je praktické.
Konec odbavování na letištích
Prozatím jsme neuvedli, že díky tomu, že si budou moci cestující nahrát pasy do svých telefonů a cestovat po letištích pomocí ověření obličeje, v podstatě úplně odpadne nutnost osobního odbavení. Po zavedení dané změny by totiž mohly být letecké společnosti informovány, když cestující dorazí na letiště, a následně postačí pouze naskenování jejich obličeje. Pokud by se takové procesy skutečně uvedly do praxe, což se také nejspíše stane, bude se jednat o změny vpravdě revoluční.
„Takové změny by byly největší za 50 let. Poslední rozsáhlou modernizací bylo zavedení e-ticketingu na počátku třetího tisíciletí. Průmysl rozhodl, že je čas upgradovat na moderní systémy, které se více podobají tomu, co aktuálně používá např. Amazon,“ uvedla pro The Times ředitelka produktového managementu cestovní technologické společnosti Amadeus, Valérie Viale.
Proč se změny chystají právě nyní?
Plány na změnu se objevují v době, kdy se letecké společnosti a letiště snaží zefektivnit provoz a snížit náklady, což jsou jevy, které jsou nedílně spojeny s tím, jak globální cestování pokračuje v oživení v tzv. době postcovidové. Můžeme si ostatně uvést čísla. Podle Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) lze očekávat, že se počet cestujících v letecké dopravě do roku 2040 zdvojnásobí na osm miliard. Tím pochopitelně vznikne výrazně vyšší tlak na samotná letiště, která budou odbavovat cestující. Digitální cestovní doklady se tedy skutečně jeví jako řešení, které by jim mohlo ulevit.

Kritika a obavy o soukromí
Ne každý nad změnami uvedenými výše jásá. Ačkoli má být podle ICAO daná digitalizace přínosem pro letiště i cestující, existují i jedinci, kteří vyjadřují obavy týkající se soukromí, sledování osob a možnosti prolomení dat. Další kritizují nedostatek transparentnosti ohledně nasazovaných technologií. Mezinárodní organizace pro civilní letectví na druhou stranu zdůrazňuje, že vytvoření digitálního cestovního průkazu zůstává pro každý národ nepovinné. Neměli byste být ovšem překvapeni, pokud se váš chytrý telefon a obličej stanou v nejbližší budoucnosti letenkou. Doba se zkrátka a dobře mění a měli bychom na to být připraveni.
Zdroje: thetimes.com, euronews.com, i.pl