Nejlepší výhled na Prahu? Zapomeňte na Petřín. Mnohem lepší nabídne tato věž. Uvidíte až 100 km do dálky
Vidět Prahu z výšky můžete hned několika způsoby, a rozhodně to stojí za to. Nemusíte přitom nasedat do balónu, ale celé hlavní město České republiky a jeho okolí lze obhlédnout z nejvyšší místní věže. Dokonce si zde můžete objednat pokoj s fantastickým výhledem.
Jak asi každý ví, Praze se říká „stověžaté město nad Vltavou“. V současné době má ovšem těch věží a věžiček už přece jen o něco více. Na druhou stranu jen některé z nich jsou výjimečné. Mezi ty nejmimořádnější patří určitě Petřínská rozhledna, ale možná ještě zajímavější je Žižkovská věž. Ačkoli se primárně jedná o televizní a rozhlasový vysílač, už před více než třemi desítkami let byla pro veřejnost otevřena i restaurační a vyhlídková část, přičemž pohled odsud je opravdu úchvatný.
Praha a okolí jako na dlani
Žižkovská věž byla v Mahlerových sadech postavena v letech 1985 až 1992. Okamžitě se přitom stala dominantou Prahy. Jak by také ne, když se díky výšce 216 metrů jedná o nejvyšší stavbu hlavního města Česka. I když je zdrojem televizního, rozhlasového a mobilního signálu, prakticky od počátku nabízí rovněž vyhlídkovou plošinu ve výšce 93 metrů a prostor s restaurací, kavárnou a barem s výhledem na Prahu a okolí. Při dobré viditelnosti lze přitom dohlédnout až do vzdálenosti 100 km!

Prostor s restaurací, kavárnou a barem se nachází ve výšce 66 metrů, takže na své si přijdou nejen chuťové buňky, ale také zrakový vjem. Ba co víc, v letech 2011 až 2012 prošla Žižkovská věž rozsáhlou rekonstrukcí, během které vznikl uvnitř luxusní hotel s jedním pokojem a dvěma lůžky. Ten se přitom nachází ještě výše než samotné Bistro 66, jak zní název uvedeného podniku, a to ve výšce 70 metrů. Pokoj pro dvě osoby ovšem není z nejlevnějších. Aktuálně si lze objednat jednu noc za 480 eur (zhruba 12 000 Kč), jedná se nicméně o 40% slevu z běžných 800 eur (cca 20 000 Kč).
Ošklivost nad ošklivost?
Žižkovskou věž, jež je vyrobena z betonu a ocelových trámů a její konstrukce se skládá ze tří válcových ocelových tubusů, doprovázejí už od počátku jisté kontroverze. Může za to její atypický vzhled, pro který bývá někdy označována jako Bajkonur, což je kosmodrom v Kazachstánu, který se proslavil v dobách SSSR. Po roce 1989 dokonce hrozila její demolice, protože pro veřejnost byla jedním ze symbolů komunistického režimu. Nakonec je však od roku 1991 v provozu.
Připomeňme, že od roku 2000 leze po Žižkovském vysílači nahoru a dolů deset černých batolat, což je dílo kontroverzního umělce Davida Černého, které má své zastánce i odpůrce. V každém případě je dle ankety uspořádané australským webem VirtualTourist.com Žižkovská věž druhou nejošklivější stavbou, a to nikoli v Česku, ale v rámci celého světa. Poněkud neblaze tak proslula i daleko za hranicemi. Jaká že stavba je dle uvedeného hlasování ještě ošklivější? Budova Morrisova mechanického divadla v americkém Baltimoru.

Žižkovská věž vs. Petřínská rozhledna
Většina Čechů by asi jako nejznámější věž v Praze označila Petřínskou rozhlednu, která se také nad naším hlavním městem tyčí k nebi o něco déle. Postavena byla v roce 1891, přičemž vizuálně připomíná slavnější věž pana Eiffela v Paříži. Tato stavba je výrazně nižší, neboť měří pouze 60 metrů, což je ovšem stále výška 20patrového domu. Vyhlídková kabina Žižkovské věže se nachází ve výšce 93 metrů, zatímco v Petřínské rozhledně jde o 51 metrů. Výhled odsud tedy nenabízí taková panoramata, na druhou stranu se jedná o stavbu, která zasahuje výrazně dále do historie.
Mohlo by vás zajímat: Petřínská rozhledna mohla mít svou „konkurenci“ výrazně blíže. Původně totiž měla nejvyšší pražská věž stát rovněž na Petříně. Leč proti byli v 80. letech 20. století památkáři, takže nakonec vznikla na rozhraní Žižkova a Vinohrad.
Zdroje: seznamzpravy.cz, denik.cz, ct24.ceskatelevize.cz