Upozornění: Češi ze dne na den přišli o miliony a stali se chudáky. Obezřetnost je na místě
Podvodníci mají různé taktiky, jak ze svých obětí vytáhnout nějakou tu korunu. Často je těch peněz ovšem poněkud více. Z některých Čechů se tak stali chudáci, neboť během několika desítek minut přišli o celoživotní úspory.
Falešní policisté se snaží (nejen) Čechy okrádat odedávna. Dříve např. zastavovali své potenciální oběti přímo na ulici a s vymyšlenou historkou se vloudili do jejich bytu, kde pomohli s jeho (nevyžádaným) bílením. Před dvěma roky zase přepadli řidiče dodávky na dálnici D1 a ukradli mu ji. Jenže doba pokročila, takže dnes používají falešní policisté jednodušší cesty, jak se nezákonně obohatit. Aktuálně patří mezi nejčastější podvody jednání, kdy lidem volají s tím, že byl jejich účet napaden, nebo že si na daného jedince chce někdo vzít úvěr.
Falešná policie v akci
O takových podvodech čteme dnes a denně. Přesto se stále najde mnoho lidí, kteří na tento trik podvodníků naletí. V těchto dnech na to upozornila Policie České republiky. Podle jejích statistik aktuálně eviduje přes 220 takových případů, přičemž Češi zatím přišli o částku přesahující 37 milionů korun. Podvodníci tedy se svou aktivitou asi jen tak neskončí, neboť se jim nepochybně vyplatí. Hovorem, který může trvat jen několik desítek minut, si totiž mohou pěkně „nahrabat“.

Jak podvodníci postupují?
Pokud si říkáte, že byste takovému podvodnému jednání nepodlehli, vězte, že si to mysleli i další. Podvedenými přitom nejsou ani zdaleka jen starší lidé, o čemž jsou mnozí přesvědčeni. Jak si tedy kyberpodvodníci dokážou konkrétně získat důvěru své oběti?
- Falešní policisté se nejprve snaží potenciální oběť vystrašit historkou o tom, že si na ni někdo chce vzít úvěr. Funguje ovšem také smyšlenka, že byl její účet někým napaden.
- Samozřejmostí je tlak na rychlé jednání. Spousta obětí by v případě, že by se nad celou situací mohla zamyslet, s největší pravděpodobností nepodlehla.
- Důvěryhodnost je získávána i tím, že podvodníci pracují ve více lidech. Falešný policista tedy oběť přepojí na falešného pracovníka banky, který situaci dále řeší.
- Podvodníci zdůrazňují, že je nutné přeposlat peníze na „bezpečný bankovní účet“ či předat kurýrovi. Ten je má odvézt a uložit na bezpečný účet. Ve skutečnosti by po vás přitom ani policie, ani banka nikdy takový krok nepožadovala.
- Důvěru pak často podvodníci získají kvůli falešnému průkazu. Ten mohou potenciální oběti ukázat přes videohovor, kde mají ovšem pozměněný obličej. Někdy také kopii svého průkazu posílají přes aplikace jako WhatsApp.

Ohroženi nejsou jen senioři
Vzhledem k tomu, že podvodníci obvykle hovoří důvěryhodně, jsou i vzhledem k výše zmíněnému postupu mistři v manipulaci a psychologickém nátlaku. Jak už jsme ale uvedli, chybu by udělal ten, kdo věří, že podvodníci dokážou obalamutit především starší ročníky. Podle dat Policie ČR je totiž průměrný ročník postižených 1983, takže jim je v průměru něco málo přes 40 let! Mezi oběťmi jsou přitom i velice vzdělaní lidé, přičemž průměrná škoda činí 458 tisíc korun. Naletět takovému jednání tedy může podvedenou osobu vyjít (ne)pěkně draho.
Na co byste si měli dát pozor?
Nejlepší obranou proti výše popsanému jednání je být dobře připraven. Předně byste měli být obezřetní u hovorů z neznámých čísel. Rozhodně také neuškodí, budete-li mít po ruce telefonní číslo na oficiální klientskou linku své banky. Pokud si při případném hovoru s podvodníkem nebudete jistí, můžete hovor přerušit a vše si ověřit právě na tomto čísle. Navíc si je nutné uvědomit, že policie ani banky podobným způsobem nefungují. Např. v případě, že bankovní instituce zaznamená podezřelou transakci, rozhodně nebude volat klientovi, ale její pracovníci se budou snažit takovému převodu sami zabránit. Co doporučuje přímo Policie České republiky?
„Neposílejte peníze cizím lidem na cizí účty. Nevěřte hned, že vaše účty byly napadeny, a nepřeposílejte peníze na účty, které vám nadiktují cizí lidé. Vše si ověřte. Do banky nejlépe osobně zajděte. Kontaktujte vy přímo své osobní bankéře. Nevolejte na čísla, která vám určí pracovník banky, kterého jste nikdy neviděli a číslo běžně nepoužíváte pro kontakt se svým bankéřem či bankéřkou,“ píše se přímo na webu Policie ČR.
Zdroje: irozhlas.cz, tn.nova.cz, novinky.cz