Návštěvníci památek budou muset sáhnout hlouběji do kapsy. Zdražení se týká vstupů po celé zemi
Plánujete se letos vydat do zahraničí za kulturou a historií? Připravte se na to, že za vstupenky si připlatíte. Ceny za vstup na památky rapidně porostou a hlouběji si do peněženky sáhneme nejen v zahraničí, ale i u nás.
Evropa je doslova posetá různými památkami, zámky, hrady, významnými historickými místy nebo zajímavými archeologickými lokalitami. Všechny tyto destinace se každoročně těší na návštěvy milionů turistů, nicméně čím více lidí přijede, tím více údržba a provoz stojí. Není tedy divu, že s čím dál větší oblibou cestování se zvyšují i ceny vstupného. Někde bude zdražení spíše symbolické, jinde opravdu překvapí.
Nejvíce ho pocítí turisté v zahraničí. Především Řecko se již delší dobu chystá na zvýšení cen za vstup u významných památek a ceny mají letos narůst až dvojnásobně. Zdražení se nebude týkat jen Atén, ale i dalších známých lokalit včetně Kréty.
Řecko: Turistika ano, ale za víc peněz
Podle řeckých úřadů je tento krok pro zemi nezbytný. Udržovat podobně staré památky v odpovídajícím stavu je finančně náročné. A o to víc, když jimi ročně projdou miliony turistů. Řecká ministryně kultury Lina Mendoniová uvedla, že
„Památky nejsou jen atrakcí, ale také kulturním dědictvím, které si zaslouží odpovídající péči a investice.“
V praxi to znamená, že výlet na slavnou Akropoli nebo do antických amfiteátrů se běžné rodině značně prodraží.
Dle řeckého ministerstva kultury přitom stále nejde o evropský extrém a v mnoha jiných metropolích Evropy jsou údajně ceny vstupného ještě vyšší. Pravdou je, že s novými cenami kolem 30 eur na osobu patří nyní řecké památky mezi jedny z nejdražších. Nutno však poznamenat, že patří i mezi ty nejstarší, a péče o ně je tak v mnohých ohledech náročnější.

Připlatíme si i v Česku?
I v Česku se každoročně setkáváme s mírným nárůstem cen za vstupné. Letos se však návštěvníci českých památek obávat nemusí, k mírnému zvýšení totiž došlo již v loňském roce.
„Národní památkový ústav v letošní návštěvnické sezoně základní vstupné nemění, zůstává stejné jako v loňském roce. Výjimkou je státní zámek Hluboká, kde se loni cena neměnila a ke zvýšení o 20 korun pro dospělého na základním prohlídkovém okruhu došlo až letos. Děti do 6 let mají i nadále na všechny památky NPÚ vstup zdarma, děti od 6 do 18 let mají slevu 70 % oproti základnímu vstupnému. Senioři a mladí do 26 let mají slevu 20 %,“ uvedla tisková mluvčí NPÚ Blanka Černá.
Cílem občasného zdražování však není návštěvníky odradit, právě naopak. Jde o udržení vysoké kvality služeb i perfektního stavu těchto národních pokladů. Veškerá údržba, zásahy restaurátorů, zabezpečení nebo například modernizace zázemí pro návštěvníky stojí nemalé peníze. Mnoho památek navíc zavádí i nové technologie. Setkat se tak můžete s audioprůvodci, díky kterým si celé prostory projdete vlastním tempem, mobilními aplikacemi, interaktivními expozicemi a dalšími prvky, které zvyšují komfort prohlídek a přilákají i mladší návštěvníky.

Vyšší vstupné jako filtr? Turismus se mění
Zdražení vstupného má však i trochu jiný rozměr. Ve velkých evropských městech je v současnosti „masový turismus“ problém. Místní lidé zde mají kvůli soukromým ubytováním problém najít bydlení, po přetížených komunikacích se dostávají do zaměstnání i několik hodin, jsou nuceni nakupovat za vysoké ceny pro turisty a čím dál častěji se tak bouří. Velké potíže působí i neukáznění turisté, kteří často památky doslova likvidují. Někteří odborníci tak zdražování považují za jakýsi nástroj k regulaci.
Vyšší ceny nebo třeba vstupenky na přesný čas návštěvy mohou pomoci zájem trochu rozptýlit. Tento přístup však naráží na kritiku. Odpůrci mají obavy, že se jedná o diskriminaci méně majetných návštěvníků. Dle nich se může v budoucnu stát poznávání kulturního dědictví výhradou bohatších vrstev. Někteří odborníci proto naléhají, aby bylo stále zachováno snížené vstupné pro studenty a seniory nebo zvýhodněné vstupné pro rodiny s dětmi.
Zdroje: Novinky.cz, Svetcestovatele.cz, e15.cz