Děti na dovolené řekly, že se za nás stydí. Tahle situace mě donutila čelit kruté pravdě
Situací, kdy se děti mohou stydět za své rodiče, existuje nepřeberně. Často se tak děje na letní dovolené v cizí zemi, kde se může projevit, že potomci jsou jazykově výrazně lépe vybaveni než jejich rodiče.
Známý citát říká, že „kolik řečí umíš, tolikrát si člověkem“. Díky znalosti více jazyků totiž dokážeme snáze a hlouběji poznávat nové kultury, jiné lidi a jejich zvyky. Pokud navíc ovládáte nějaký cizí jazyk, a to ideálně angličtinu, domluvíte se i na rodinných dovolených. To přitom může být nejen praktické, ale jak dokazuje letní příběh paní Jany, lze zároveň předejít jistým nedorozuměním, stejně jako studu, který za své rodiče pociťují jejich právoplatní potomci.
Příběh, který se udál na Korfu
Bylo to v Řecku. Vloni v létě jsme vyrazili společně s manželem a dvěma dětmi na ostrov Korfu. Dovolená probíhala dobře. Počasí nám přálo a zdejší krajina je opravdu krásná. Navíc jsme ocenili i čisté pláže a průzračné moře. Jenže třetího dne nastala situace, na kterou vzpomínám i při plánování letošní dovolené. Ačkoli jsme totiž až doposud jedli v hotelu, tentokrát jsme vyrazili do místní restaurace, která se jmenuje Nikos Family Restaurant. Jde o velmi dobře hodnocený rodinný podnik, kde navíc mají bezmasá jídla. To je důležité, protože naše patnáctiletá dcera se několik měsíců předtím stala vegetariánkou.
Problém nastal už při objednávce pití. Trochu mě mrzí, že nás v tom syn a dcera nechali „vykoupat“, ale řecky neumíme, a tak jsme se drinky pokusili objednat směsí čecho-angličtiny, byť druhým jazykem také moc nevládneme. Číšník na nás koukal dosti zmateně a nakonec přinesl manželovi úplně něco jiného, než si vybral. Raději jsme mlčeli, protože věřím, že nám skutečně nebylo moc rozumět. Jídlo už dopadlo lépe a bylo výtečné, ale nakonec jsme nezvládli správně anglicky ani poděkovat, což už onen číšník „ocenil“ smíchem. Děti nám pak ihned po odchodu z restaurace řekly, že se za nás stydí. Ta situace mě opravdu vyvedla z míry.

Jak se domluvit na dovolené?
Pokud na dovolené rovněž mluvíte rukama, nohama a k tomu tak trochu česko-anglicky, dnes už máte výrazně větší možnosti než dříve. Ne že byste nutně před odletem či odjezdem museli několik měsíců navštěvovat kurz jazyka, jenž se používá v cílové destinaci, ale za slušné lze považovat naučení se alespoň několika základních frází. To se vám může leckde a leckdy hodit a postačí k tomu jen internet. „Tykáte-li“ si navíc s elektronikou opravdu dobře, můžete pochopitelně využívat i aplikace sloužící k překládání textů.
Doporučujeme: Takový Google Translate dokáže přeložit nejen jednoduchá hesla, ale i celé věty. Dokonce si poradí i s textem na vyfoceném obrázku. V současné době navíc zvládá překlady do 250 jazyků, takže v něm velmi pravděpodobně naleznete i tu řeč, kterou budete aktuálně potřebovat.

Dnešní děti, ty se mají
Je nutné docenit, jak velkou výhodu mají dnešní děti. Na škole se učí minimálně jeden cizí jazyk, přičemž angličtinu si osvěžují i z filmů, videoher či při brouzdání na internetu. Nějaká ta hodinka strávená ve filmovém, herním či online světě tak rozhodně nemusí být nutně na škodu. Právě naopak!
Pokud chcete, aby se vaše děti naučily cizí jazyk opravdu dobře, tedy téměř jako rodilí mluvčí, měli byste s jeho výukou začít co nejdříve. Kdy? To je individuální. Dítě by mělo nejprve zvládnout mateřský jazyk, aby toho na něj nebylo moc. Začínat byste tedy neměli zhruba do třetího roku života. Na druhou stranu určitě neotálejte. Kromě toho si pamatujte, že by i zde mělo platit okřídlené učení hrou, přičemž důležitá může být rovněž pravidelnost zahrnující alespoň několik minut denně.
„Pokud chceme dosáhnout u druhého jazyka úrovně podobné rodilému mluvčímu, je kritické začít do šesti let věku dítěte. V raném věku máme řadu výhod, jako větší kapacita učení a paměti, přirozené osvojení výslovnosti a intonace, větší schopnost imitace, větší flexibilita, spontánnost a tolerance k novým zkušenostem, větší ochota komunikovat, menší strach z chyb a chybějící slovní zásoby,“ uvedl Martin Chalupský z výukového programu pro děti od tří do osmi let.
Zdroje: srovnejto.cz, plus.rozhlas.cz, idnes,cz