Této chyby na dovolené se Češi dopouštějí, jako by už nechtěli žít. Doplatil na ni i známý cestovatel
Jestli také milujete potápění nebo šnorchlování, měli byste zbystřit. Podmořský svět totiž není zdaleka tak bezpečný, jak jste si možná až dosud mysleli. I v Egyptě či v jiných oblíbených destinacích může číhat smrtelné nebezpečí. Své o tom vědí i někteří světoznámí cestovatelé, kteří za chybu zaplatili svým životem. Dobrá rada zní: Na nic v moři nesahejte.
Kdyby ještě někdy mohl, nejspíš by celosvětově uznávaný australský dobrodruh Steve Irwin, známý jako „Lovec krokodýlů“, vyhodnotil celou svou osudovou situaci, při které přišel o život, jinak. Jenže v případě života a smrti žádné „kdyby“ neplatí. Stačí udělat jednu chybu. A za chyby se platí. Tak tomu bylo i v tomto případě, kdy se u australského pobřeží setkal Irwin při natáčení svého dalšího dokumentu o přírodě tváří v tvář s rejnokem.
Osten jako bajonet
Poslední video mapující jeho odvážné kousky s nebezpečnými zvířaty totiž zachycuje, jak si ještě u Velkého bariérového útesu z těla vytáhne jedovatý rejnočí osten z hrudníku, a pak upadne do bezvědomí. Z něj se už neprobere. Specialisté na podmořský svět po tomto smrtelném incidentu tvrdili, že rejnok může skutečně způsobit fatální zranění. Rejnoci jsou obvykle klidní, když je ale v jejich podmořském světě něco vyplaší či zneklidní, hrozí od nich smrtelné nebezpečí. Osten totiž dosahuje délky až dvacet centimetrů a projede do těla jako nůž nebo bajonet.

Pozor na ty nenápadné
Pokud se chystáte i letos na dovolenou k moři, je dobré vědět, jaké záludnosti vás tady mohou potkat. I ostny takového obyčejného mořského ježka mohou pod kůží po návratu z dovolené pořádně potrápit. Bolestivá zranění způsobují často ti nejméně nenápadní z nich. Nesahejte ve vlastním zájmu ani na tak obligátní zvíře, jako je krab. Zatímco ti největší mají totiž stisk klepet poměrně slabý, nejmenší se umějí bránit velmi vehementně. Jakmile stiskne, jakýkoli váš pokus vymanit se z jeho sevření odmění dalším a ještě silnějším stiskem. Zbavit se jej můžete jedině tak, že jej ve vodě položíte na dno, kde obvykle využije šanci a uteče. Nepokoušejte ani mořské želvy.
Středozemní moře plné červů
Mezi nejznámější nebezpečí pod hladinou patří barakuda a perutýn, jedovaté ryby. Ve Středozemním moři žije ale nereidka, ohnivý červ. Jeho tělo pokrývají duté a sklovité svazečky štětinek, které po zabodnutí do pokožky vyvolají rudý a nepříjemně pálivý otok. Nenápadná ryba s názvem ropušnice má u ploutví jedovaté žlázky, a tak kontakt s ní bývá velmi bolestivý. Nebezpečí od ní hrozí spíše těm, kteří se potápějí ve větších hloubkách. Ježovka, žahavá medúza, ostnatec, zmije rohatá, černá vdova i škorpioni, na tyto životu nebezpečné obyvatele moře a pobřežní živočichy můžete narazit na oblíbeném Jadranu. A pokud se vydáte na rozplavbu v tropických mořích, například prozkoumat korálové útesy, dávejte si pozor na odrance, jednu z nejnebezpečnějších tamních ryb. Dotyk působí citelnou bolest, a proto je dobré plavat raději vždy v neoprenu.

Záhadná Blue hole na Sinaji
A jedna zajímavost na konec. Lákavé je pro dobrodruhy také prozkoumání Blue Hole na Sinajském poloostrově. Jde o 150 metrů širokou a cca 110 metrů hlubokou uzavřenou díru, kterou s otevřeným mořem spojuje otvor, obecně známý jako „The Arch“. Ten se otevírá ve zhruba padesátimetrové hloubce. I když tady nebezpečí od vodních predátorů primárně nehrozí, přesto je toto místo oříškem i pro zkušené potápěče. Zažívají tady totiž jakýsi rauš, který je nutí se na toto místo stále vracet. Limit rekreačního potápění je stanovený na 40 metrů, a tak se jeho porušení blíží limitu kyslíkové otravy spolu s dusíkovou narkózou. Někteří z nich zažili v hloubce omámení, a ačkoliv si vše uvědomovali, bylo jim to jedno. Mnoho z nich tak končí v tomto zvláštním rauši na dně Blue Hole a svou záchrannou akci si vůbec nepamatují.
Zdroje: janathescubadiverb.logspot.com, www.idnes.cz, tn.nova.cz, www.idnes.cz