Všichni jezdí na Karlštejn, ale jen málokdo ví, že tento skvost leží jen o kousek dál. Vzít to oklikou se vyplatí
Turistika má v Česku dlouhou tradici. Vždyť dodnes fungující a oblíbený Klub českých turistů byl založen již v roce 1888. Ačkoliv klubovou historii poznamenaly světové války a také komunistický převrat, jeho pevné základy vydržely, a tak mohl po pádu komunistického režimu v roce 1989 začít opět vzkvétat a pokračovat ve své činnosti. Právě členům Klubu českých turistů můžeme vděčit za to, že u nás turistika pořád přitahuje velkou spoustu lidí. Podrobné mapy, značené stezky, turistická odpočívadla, to vše velmi zpříjemňuje oblíbené pěší výlety.
Návštěvnických turistických cílů máme v naší zemi téměř nekonečné množství. Ať zapíchnete prst na mapě kamkoliv, s největší pravděpodobností se přímo tam nebo v nejbližším okolí bude nacházet něco, co stojí za vidění. I přesto spousta lidí vyhledává stále stejné památky, a pak je často na těch nejexponovanějších hlava na hlavě. Všimli jste si třeba, že všichni jezdí na Karlštejn, ale jen málokdo ví, a to se týká hlavně zahraničních turistů, že opravdový skvost najde jen o pár kroků dál? Vzít to oklikou se někdy zkrátka bohatě vyplatí.
Lom Mexiko je kousek od Karlštejna i Berouna
Lidé z blízkého okolí o lomu, kterému se říká Mexiko, samozřejmě vědí. Hojně ho navštěvují a vyhledávají, ale zkuste říct turistovi z jiné země, jestli zná spíš Karlštejn, nebo lom Mexiko u obce Mořina. Odpoví, že určitě Karlštejn, a přitom tahle přírodní památka rozkládající se jen několik kilometrů od proslulého hradu, je místem, které vás dostane. A to nejen svojí pohnutou historií, z níž běhá mráz po zádech. Znáte-li proslulé lomy Velká a Malá Amerika, tak to máte do vápencového lomu Mexiko jen skok, doslova v sousedství. Čeká vás tu zhruba 300 metrů dlouhý a 100 metrů široký lom s hloubkou až 80 metrů a malým jezírkem nad dně. Těžba vápence tu odstartovala již na sklonku 19. století a lom se stal nezbytnou oblastí pro stále nenasytnější průmysl.

Tíživá minulost, o níž nezasvěcení vůbec netuší
Ten, kdo se zabývá českými moderními dějinami, a ti, kdo lom Mexiko již navštívili, už možná tuší. Od roku 2002 je u lomu k vidění památník poukazující na to, že místo bylo v době druhé světové války i po ní pracovním a zajateckým táborem s otřesnými podmínkami. Zvlášť v letech 1949 až 1953 se tu dozorci na politických vězních vyřádili. Za nesplněné denní pracovní kvóty je trestali neuvěřitelně tvrdě a krutě. Denní normy byly nastaveny nereálně vysoko a lidé je nemohli zvládat, ani kdyby se přetrhli. Právě nelidské podmínky a tresty stojí za přezdívkou, kterou lom Mexiko získal: V povědomí zůstal jako „český Mauthausen“.

Jak se dá k lomu Mexiko dostat?
Dobrou zprávou je, že je cesta k lomu dobře přístupná, ovšem sestup dolů je přísně zakázaný. Přiblížit se k lomu můžete hned několika způsoby. Oblíbenou variantou je vlakové spojení s výstupem v železniční stanici Karlštejn, odtud to je pěší chůzí přibližně 7 kilometrů. Cesta vede nejprve po červené, a to až k Dubu sedmi bratří, dále se pokračuje po žluté. Využít můžete i linkový autobus, který staví v obci Mořina, odkud je to k lomu jen kousek po žluté značce vedoucí nejprve k lomu Velká Amerika, a poté dál k lomu Mexiko. Stejná trasa vás bude zřejmě čekat i autem, protože parkování u lomů je velmi omezené a parkoviště jsou často plná, opět je tedy vhodné nechat vůz přímo v Mořině. Přístupová cesta není bohužel vhodná pro kola ani vozíčkáře.
I když je lom Mexiko menším a méně slavným bratříčkem lomu Velká Amerika, jeho pohnutá minulost a tak trochu děsivý a divoký vzhled stojí za návštěvu. Když budete stát u vyhlídky a pomníku postaveného na počest všem, kteří si v zajateckém a pracovním táboře podlomili zdraví, v nejhorším případě přišli o život, uvědomíte si sílu celého okamžiku.
zdroje: denik.cz, idobnet.cz, poznatsvet.cz, egeon.cz