Děti se ve škole svěřily se zážitky z prázdnin. Ještě ten den učitelka zavolala rodiče do školy. Dobře udělala
Ve třídě to vypadalo jako každé jiné zářijové ráno. Děti se bavily o létě plném koupání, zmrzliny a výletů, dokud nepřišla řada na devítiletého Tobiáše. Ten učitelce oznámil, že o prázdninách neodpočíval, ale každý den seděl u učebnic.
Učitelce to nedalo a ještě ten samý den si pozvala rodiče do školy, aby zjistila, proč místo odpočinku zatížili syna každodenním učením. Ukázalo se však, že realita byla trochu jiná: Rodiče chtěli jen poslední týden prázdnin nenápadně zopakovat učivo, a to jen půl hodiny denně. Pro děti to ale zřejmě byla věčnost.

Má se o prázdninách vůbec učit?
Diskuze, jestli děti mají o prázdninách procvičovat školní látku, patří k tradičním tématům letních měsíců. Pedagogové často upozorňují na problém takzvaného „letního úpadku“, děti totiž během dvouměsíční pauzy mohou snadno zapomenout část toho, co se během školního roku naučily. Obzvláště s prvňáčky je důležité opakovat čtení. Místo slabikáře jim nabídněte pohádkovou knížku nebo společně čtěte nápisy třeba na rozcestníku. A místo písanky napište třeba pohled pro kamarádku. Na druhé straně psychologové varují před proměnou prázdnin v prodloužené školní vyučování, což by mohlo dětem znechutit učení jako celek.
„Chcete-li, aby vaše dítko trénovalo matematiku, nechte ho přepočítat u sobotního oběda kynuté knedlíky. Zeptejte se na to, o kolik víc knedlíků snědl taťka než mamka. Menší děti také může lépe motivovat například hra se změněnými rolemi, kdy se na chvíli stanou učitelem a vysvětlují pravopis zapomnětlivému dědovi,“ doporučuje pedagožka Martina Vrbická.
Nenápadné učení, které baví
Zlatou střední cestou, jak říkají odborníci, je hravá forma opakování. Cílem rozhodně není usadit děti na hodiny k učebnicím. Mnohem lepší variantou jsou každodenní situace, během kterých nenápadně zopakujete něco z matematiky, češtiny nebo přírodovědy. Například při vaření mohou děti počítat ingredience nebo číst recepty. V obchodech se zase snadno procvičí násobilka nebo jednoduchá procenta při slevách.
Velmi oblíbenou variantou jsou také interaktivní aplikace, které spojují hru s učením. Mezi ty nejlépe hodnocené patří aplikace jako Matika.in, která matematiku procvičí zábavně a bez stresu, nebo Umíme to, kde děti trénují matematiku, češtinu i cizí jazyky formou her. Vyzkoušet můžete i Khan Academy Kids, která obsahuje mnoho interaktivních aktivit pro mladší žáky, nebo Duolingo ABC, které je speciálně uzpůsobeno menším dětem a nabízí zábavné a interaktivní aktivity zaměřené na rozvoj čtenářských dovedností. Větší děti mohou v Duolingu trénovat cizí jazyk. Zahrát si můžete třeba i Scrabble.

Výlety za poznáním
Letní období také vybízí k výletům za poznáním. Naučné stezky, přírodní rezervace, hrady a zámky. To všechno jsou místa, na kterých děti mohou nenásilně získat nové znalosti a zároveň strávit čas venku. Třeba výlet do zoologické zahrady může být nejen zábavný, ale také poučný v oblasti přírodních věd. Historické památky zase pomáhají zábavnou formou pochopit souvislosti z dějepisu. Zkuste děti motivovat, aby si psaly prázdninový deník, nechte je samotné nakupovat, a v přírodě společně poznávejte zvířata, rostliny, vyrobte si herbář a třeba z bylinek uvařte čaj.
A pokud nebude hezké počasí, můžete navštívit třeba technické muzeum, ve kterém si děti mohou rozšířit znalosti o fyzice a inženýrství, nebo třeba přírodovědné muzeum, kde se naučí něco z biologie či geologie. Vesmír si mohou připomenout v planetáriu, hvězdárně nebo třeba formou sledování dokumentárních filmů.
Pozor na přílišný tlak
I když je mírné opakování přínosné, přílišný tlak na učení může dětem zkazit nejen prázdniny, ale i vztah ke škole samotné. Psychologové proto radí: Chce to citlivý přístup. Děti si musejí hlavně odpočinout, vyběhat se a načerpat energii. Hravé a nenápadné vzdělávání jim ale rozhodně neuškodí, ba naopak.
Pokud jde o děti, které mají s učením větší potíže nebo je čeká opravná zkouška, může být intenzivnější opakování během léta opravdu nezbytné. I tak je ale lepší sáhnout po zajímavých a zábavných formách procvičování, aby se prázdniny nestaly trestem.
„Jestliže mělo dítě během školního roku nějaké větší potíže, o prázdninách je ten správný čas vše dohnat. Pokud tyto potíže nebudeme redukovat, začnou narůstat. Začněte krok po kroku v jednoduchých aktivitách, vše je potřeba pořádně zažít a potrénovat, aby dítě získalo jistotu. Velkou roli při učení čtení hraje i velikost textů. Čím větší písmenka, tím lepší. Hlavní pozor musíme dát na náš přístup a zbytečně neupozorňovat na chyby. Pokud dítěti něco nejde a hodně chybuje, musíte učení zjednodušit,“ uzavírá Zdeňka Masopustová, ředitelka Studijního centra BASIC ČR.
Nakonec platí, že děti by měly prázdniny především prožít. A pokud si při tom nenápadně zopakují pár školních dovedností, bude to jen bonus navíc.
Zdroje: maminka.cz, rozhlas.cz, seznamzpravy.cz