Po této české památce šílí celý svět. Po našem vzoru ji stavějí i ve světových metropolích
Česko je sice malá země, v řadě věcí jsme ale i přesto pro ostatní státy inspirací. Kromě hokeje jsou to také některé kulturní záležitosti. Například jedna nenápadná, ale velmi sympatická památka s hlubokým významem. Po našem vzoru si ji totiž pořizují také v zahraničí.
Kdo prochází (nejen) pražskými ulicemi ve spěchu a nedívá se kolem sebe, možná si této drobné připomínky ani nevšimne. Patří totiž do kategorie památek, které neoslní svou monumentálností, ačkoliv její myšlenka je bezesporu velká.
Jedná se o Lavičku Václava Havla. Název je ale lehce zavádějící, protože se v pravém smyslu o lavičku nejedná. Jde o stolek spojený se dvěma židlemi, které jsou umístěny pod stromem, nejčastěji lípou, která je českým národním symbolem.

Lavička má být místem setkávání a hlubokých rozhovorů
Autorem tohoto díla je již zesnulý architekt Bořek Šípek, který se s prvním českým prezidentem roky přátelil. Cílem je kromě připomínky tohoto významného politika ještě něco dalšího. Má jít o místo, kde se člověk může na chvíli zastavit, zamyslet, ale také naslouchat druhým nebo se seznámit. Sám autor své dílo nazval „Hovoří demokracie“, což je samo o sobě dostatečně výmluvné.
První česká Lavička Václava Havla stojí od roku 2014 na pražském Maltézském náměstí. Kromě tohoto místa ji ale najdeme také v dalších českých městech, například Českých Budějovicích, Hradci Králové, Plzni nebo Mladé Boleslavi. Celkově jich momentálně po celém světě existuje několik desítek a stále přibývají další.
Další z blízkých přátel zesnulého prezidenta, kněz a teolog Tomáš Halík, se k projektu v minulosti vyjádřil pro Český rozhlas:
„Ta lavička s těmi dvěma židlemi symbolizuje vlastně ochotu sednout si za jeden stůl a hovořit spolu. A to je, myslím, také důležitý odkaz Václava Havla: I když jsme lidé různých názorů, různého politického či náboženského přesvědčení, přece jenom je strašně důležité, abychom si sedli za jeden stůl a hovořili spolu a společně hledali pravdu,“ uvedl.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Najdeme je také za hranicemi
Na podnět českého velvyslance Petra Gandaloviče ale začaly lavičky vznikat také v zahraničí. Najdeme je tak například ve Washingtonu, Dublinu, Barceloně, Tel Avivu nebo Hirošimě.
Řada měst navíc buduje své vlastní lavičky, které slouží jako připomínka Václava Havla. Mnohé z nich již nejsou vyvedeny v původním designu Bořka Šípka, ale vznikají v rámci jiných iniciativ. Na návrzích se tak podílejí například žáci místních škol.
V některých případech ovšem došlo k výjimce, což se týká například pražského letiště. To se sice původně jmenovalo Letiště Ruzyně, ovšem v roce 2012 bylo přejmenováno na Letiště Václava Havla. „Smluvní vztah upravující užití jména Václava Havla ve spojení s letištěm byl uzavřen jako bezúplatný bez finančního plnění,“ prozradila pro web Blesk.cz tisková mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková.
Zdroje: Vaclavhavel.cz, Blesk.cz, Vize.cz, Kudyznudy.cz