Nejslavnější česká vesnice, kterou znají v Americe i Číně. Češi o ní nikdy neslyšeli
Na mapě ji najdete jen jako malý bod mezi jihočeskými loukami a rybníky. Turisté, kteří sem zavítají, bývají často překvapení: „Tohle je ono? Tady se to stalo?“ Místní už jsou na zvědavé pohledy zvyklí, ale stejně jim pořád přijde zvláštní, že jejich poklidná obec je známá v Americe, Japonsku, Číně i na Blízkém východě.
Na první pohled působí jako obyčejná česká vesnice. Najdete tu náves, kostel, pár klikatých uliček a rybník uprostřed klidu. Je to místo, kde se lidé navzájem znají a život běží poklidným tempem. Přesto o něm slyšeli i tam, kde o České republice mnoho lidí skoro nic neví. Paradoxem zůstává, že právě tady se odehrála jedna z nejslavnějších scén klasického českého románu, a většina Čechů o tom nemá ani tušení. Cestovatelé z Ameriky, Asie i arabských zemí sem jezdí právě kvůli tomu jedinému příběhu, který tuto vesnici proslavil po celém světě.
Postava, která překonala hranice
Román Osudy dobrého vojáka Švejka znají čtenáři po celém světě. Překlady vyšly ve více než padesáti jazycích. V Japonsku vznikají divadelní představení inspirovaná Švejkem, v Maďarsku se podle něj pojmenovávají hospody, na amerických univerzitách je román analyzován jako dílo protiválečné literatury. Právě v této knize se odehrává příběh, který zasadil malou českou vesnici do centra pozornosti.
Na cestě do Českých Budějovic byl Švejk zadržen v jedné z jihočeských vesnic místním četníkem. Ten ho pokládal za ruského agenta. Tato absurdní situace, plná typicky haškovského humoru a nelogiky byrokratického systému, se stala jedním z nejcitovanějších momentů celé knihy. Do příběhu vstupuje i samotné prostředí: klidné, venkovské a na první pohled obyčejné.

Most, dům a socha jako literární památky
Putim. Název, který mnohým nic neřekne. Čtenáři Haška nebo diváci filmu s Rudolfem Hrušínským si však tuto scénu ihned vybaví. Kamenný most, u něhož došlo k zatčení, stojí v obci stále. Dům označený jako četnická stanice sice neslouží původnímu účelu, ale cedule zůstala. V roce 2014 přibyla další připomínka, a to bronzová socha Švejka, první svého druhu v republice. Turisté se zde rádi fotografují, a vesnice tím získala další důvod k návštěvě.
Do této části jižních Čech pravidelně míří cestovatelé z různých koutů planety. Přijíždějí Japonci, Němci, Izraelci i Američané. Často s knihou v ruce nebo s konkrétní otázkou: „Kde přesně to bylo?“ Místní jsou na zájem zvyklí a mnozí přiznávají, že je zájem o vesnici těší. Přesto je stále zaráží, že zatímco v zahraničí znají Putim díky literatuře téměř všichni, doma v Česku zůstává často opomíjená.

Kde leží místo, které zná celý svět?
Obec Putim se nachází nedaleko města Písek, má přibližně 600 obyvatel a pyšní se zachovalým centrem, které je chráněnou památkovou zónou. Dominantou je gotický kostel svatého Vavřince ze 13. století. Přesto většinu návštěvníků nepřitahuje architektura, ale příběh. Díky jedné scéně z Haškova románu se Putim stala literárním symbolem, který připomíná český smysl pro humor i pohled na absurditu světa.
Na návsi dnes stojí bronzová socha Švejka v životní velikosti. Odhalena byla v roce 2014 jako vůbec první svého druhu v České republice. Postava s typickým výrazem a fajfkou připomíná nejen slavný literární příběh, ale také filmové zpracování s Rudolfem Hrušínským, které scénu v Putimi ještě víc zpopularizovalo. Socha vznikla z iniciativy Jihočeského kraje a agentury CzechTourism. Od té doby se stala cílem turistů z celého světa.
„Je na pravém místě. Ta socha má v sobě krev jižních Čech, která proudila přes mého dědu Jaroslava Haška i do tohoto symbolu, do té sochy jako takové,“ vyslovil se vnuk českého spisovatele Richard Hašek.
Zdroje: ct24.cz, denik.cz, krajskelisty.cz