Dali byste to? Socialistický test z 80. let, ze kterého žákům vstávaly vlasy hrůzou. Dnes už by to neprošlo
Žijeme v době, kdy si bez mobilu, notebooku, tabletu a hlavně internetu už nedokážeme představit den. Naši rodiče, tety a strejdové si ale moc dobře pamatují, jaké to bylo, když v televizi běžel jen jeden nebo dva programy a telefonování bylo možné pouze z pevné linky či budky. V 80. letech minulého století byla spousta věcí jinak. K některým z nich by se člověk klidně vrátil, jiné ale určitě nepostrádá.
Všudypřítomná propaganda, averze vůči západu, nedostupnost zboží, to a mnohem více si někteří lidé vybaví, když se řekne socialismus. Spousta Čechů na minulý režim vzpomíná až s odporem, avšak najdou se i tací, kteří pamatují hezké chvíle.

Život bez internetu a moderních technologií
Pravdou je, že v osmdesátkách byl společenský život výrazně jiný, než je ten dnešní. Právě kvůli absenci chytrých telefonů a nedostupnosti internetu se lidé více scházeli a děti trávily větší část svého dětství venku. Dnes je to spíše naopak. Mládež je často zavřená doma u počítače nebo herní konzole a ani mnozí rodiče jim nejdou v tomto směru zrovna dobrým příkladem. Důvod je přitom prostý. Zvykli jsme si totiž na velmi pohodlný život.
Jestli je to dobře, nebo ne, musí posoudit každý sám. Nicméně 80. léta byla v řadě věcí velmi specifická. Pokud úplně odhlédneme od politické situace a zaměříme se na život běžného občana, můžeme vidět značné rozdíly nejen v tom, jak lidé dříve trávili svůj volný čas, ale také v tom, které dovednosti oproti dnešním mladým generacím ovládali.

Pokud dnes potřebujeme někam zajet nebo najít nějaký podnik či obchod ve městě, jednoduše se podíváme do aplikace a online mapy nás přesně navedou, kam potřebujeme. Dříve ale chytré telefony neexistovaly, natož aby byly k dispozici nějaké podobné aplikace. Člověk si musel umět poradit jinak. Mnoho lidí se tak dokázalo orientovat podle papírové mapy a někteří dokonce ovládali i práci s buzolou.
Lidé si byli bližší
Obecně k sobě měli lidé mnohem blíže, protože spolu museli více osobně komunikovat oproti dnešní době. Například bylo zcela normální, že prodavačky v obchodech na malém městě znaly pomalu každou druhou zákaznici jménem.
Kromě toho mnohem přátelštější a osobnější byly i sousedské vztahy. Pokud třeba někdo potřeboval pohlídat děti, bylo poměrně běžné, že řekl svým sousedům, které dobře znal. Smutnou skutečností je, že dnes mnozí z nás pomalu ani nevědí, jak se jejich sousedi jmenují.
Zkraťte si chvíli kvízem
Hodnocení
6 až 8 bodů: Výborně! Byl bys vzorným studentem socialistické školy.
3 až 5 bodů: To není špatné, ale některým zásadám socialismu ještě zcela nerozumíš.
0 až 2 body: Vypadá to, že o minulém režimu toho moc nevíš. Dříve bys mohl/a být označen/a za „ideologického nepřítele“ a ohrozit socialistické hodnoty!