Zapomeňte na turistické pasti. Nejkrásnější část Prahy připomíná francouzskou čtvrť Montmartre. Podívejte
V každém městě s dlouhou historií najdete i přes moderní zástavbu a všechny novodobé vymoženosti místa, kde se tak trochu zastavil čas. Pokud se za nimi vydáte, ocitnete se jednou nohou v minulosti a atmosféra dávných časů bude téměř hmatatelná. Vzhledem k tomu, že Praha je historické město první velikosti, i v ní najdete lokality, které vás vtáhnou do historie. Úplně tady zapomenete, že jste v srdci velkoměsta.
Ta nejkrásnější část Prahy je často přirovnávána k francouzskému Montmartre. A nemusíte se vydávat ani nikam na okraj. Tohle malebné místo se totiž ukrývá v samotném srdci české metropole, jen kousek od proslulých Hradčan, s nimiž je velmi silně spjato. Bývaly totiž doby, kdy byla tato čtvrť doslova hradčanským předměstím. I když je tohle pražské zákoutí velmi zajímavé, mnoho turistů ho míjí, a přitom patří k tomu nejkrásnějšímu, co lze v Praze vidět. Sami se podívejte a uvidíte, že se pražský unikát může s francouzským Montmartre hravě rovnat.
Místo, kde plynutí času nic neznamená
Nejmenší pražská čtvrť začala postupně růst zhruba od poloviny 14. století, kdy bylo založeno město Hradčany. Její hlavní ulice pojmenovaná Nový Svět věrně kopírovala cestu kolem Brusnického potoka, kudy si lidé odpradávna zkracovali cestu do Střešovic. V Novém Světě se velmi rychle usídlili pracovníci Pražského hradu, kteří to odtud měli do služby jen skok. A protože neštěstí nechodí po horách, ale po lidech, ničivé požáry, které město v průběhu staletí několikrát zachvátily, se nevyhnuly ani Novému Světu, který musel být několikrát znovu postaven. Právě několikerými přestavbami vznikla zvláštní a jedinečná směsice stylů, které dnes jako celek působí tak trochu pitoreskním dojmem, a právě tady se vzalo přirovnání k francouzskému Montmartre.

Jediné zlato, kteří místní obyvatelé měli
Zatímco v bohatých pražských lokalitách vyrůstaly velkorysé budovy pro movité, zde se žilo skromně. Že byla tato čtvrť tradičně domovem spíše těch méně šťastných je vidět na místní architektuře už na první pohled. V domečcích velkých jako dlaň s dvorky přilehlými k dlážděným uličkám, kde místní obyvatelé trávili většinu času, protože tísnit se neustále v malých prostorech bylo k zbláznění. Punc chudinské čtvrti zůstal Novému Světu po staletí. Chudina se sem stáhla především za období první republiky a později se místo stalo vyhledávaným domovem umělců, kteří dokázali patřičně ocenit místní genius loci a taky pocit, že ačkoliv žijí ve velkoměstě, cítí se jako v jiném světě. Jediným zlatem, kteří místní chudí obyvatelé měli, byly názvy domů, které měly téměř všechny v přízvisku „zlatý“.
Domov jediné pražské roubené stavby se šindelovou střechou
Při procházce Novým Světem nemůžete nenarazit na stavbu, před níž se mnoho lidí zastaví a přemýšlí, kde se tu vlastně vzala. Jako by sem zázrakem přistála z nějaké horské samoty. Roubenka se šindelovou střechou jen kousek od Pražského hradu přeplněného turisty. Cítíte se jako kdybyste se vrátili v čase. Dům nese název U Raka a zatímco v 18. století v něm žili pražští řezníci, od přelomu 18. a 19. století se stal domem spisovatelů. Postupně zde žili Jakub Arbes, Arnošt Lustig a Ota Pavel. Dnes tu sídlí romantický útulný hotel, který nabízí ubytování v atmosféře, kterou nikde jinde nenajdete.

Spojte návštěvu Nového Světa s procházkou po okolí
Vzhledem k tomu, že je Nový Svět nejmenší pražskou čtvrtí, procházka vám zabere přibližně hodinu. Ale v okolí je spousta dalších zajímavých památek, které stojí za vidění. Projít si můžete Hradčany, které jsou jednou z vůbec nejstarších pražských lokalit. Najdete tu spoustu kostelů, památek, paláců i náměstíček. V historickém jádru Prahy totiž nenajdete moc míst, kde by nebylo nic k vidění, a i obyčejná procházka vás může vtáhnout do starobylých pověstí a historických událostí, které naším hlavním městem v průběhu staletí rezonovaly.
Až příště vyrazíte do Prahy, nechte Pražský hrad turistům a vyjdete se trochu níž, kde pod hradbami najdete opravdový skvost. Nový svět je v současné době památkově chráněn a stal se luxusní adresou těch nejbohatších. Ti si oblíbili život v místě, kde se nic nemění, nic nepřistaví a čas tu plyne tak, jako kdyby nebylo 21. století.
zdroje: praha.rozhlas.cz, poznatsvet.cz, idnes.cz, couramese.cz