Kvíz: 10 otázek z finanční gramotnosti ze základky, na kterých dospělí pohoří. Snad jste na tom líp
Nakolik se vyznáte v půjčkách nebo třeba v nabídce spořicích účtů? Finanční gramotnost je zásadní dovedností, mnoho lidí ji přitom neovládá. Zadlužují se, mají příliš vysoké výdaje a nemají o nich ani základní přehled. Taková kombinace může skončit špatně, v nejhorších případech insolvencí nebo třeba exekucí. V našem kvízu otestujete, kolik si toho o zodpovědnosti k penězům pamatujete ještě ze základní školy.
Stěhování, nový start do života po škole, rozchodu nebo rozvodu. To všechno nás napadne, když se řekne „finanční rezerva“. Ta se přitom nehodí pouze pro případy nouzových situací. Díky finanční gramotnosti máme sice na účtě dostatečně velkou rezervu pro případ, že bychom dostali výpověď, zároveň ale také díky ní dobře chápeme třeba to, jaký typ kurzu ve směnárně použít, pokud chceme směňovat koruny za eura. Znalosti o hospodaření, správném nakládání s penězi a vedení domácnosti by zkrátka neměly chybět nikomu.
Rodiče nechávají výuku na škole
K finanční gramotnosti by nás správně měli směřovat už rodiče. Skvělým způsobem, jak doma dětem tento „money talk“ nadhodit a zároveň jim pomoci pochopit a natrénovat princip šetření, je kapesné. Děti by se totiž měly naučit rozhodovat o finančních záležitostech, umět hospodařit se svými úsporami a naučit se zodpovědnosti za svá vlastní rozhodnutí co nejdříve. Z průzkumů přitom vyplývá, že jen polovina rodičů dětem vysvětlí, jakým způsobem funguje rozpočet nebo jak začít spořit. Dva z pěti dospělých pak s nimi proberou ještě alespoň riziko zadlužení a podobně.

Mějte o svých financích přehled
„Jen asi 30 % Čechů se domnívá, že je to na rodičích, a zbytek mluví o škole a státu. Jsem přesvědčená, že by to mělo být obráceně. Škola má dát dětem názvosloví, ale rodič je od toho, aby jim předal samotnou praxi,“ uvádí mentorka Veronika Kalátová. O penězích se sice učíme už na základce, nicméně se jedná o téma obsáhlé. Nestačí tak vědět pouze to, kolik nám každý měsíc přistane s výplatou na účtě, když nemáme plán, co dělat, pokud se najednou ocitneme na nule. Je také klíčové mít přehled o tom, kolik nás stojí zmrzlina na výletě, permanentka do fitka nebo předplatné naší oblíbené internetové televizní platformy a ranní kafe, bez kterého nežijeme.
Zároveň je stále aktuálnější téma podvodníků, kteří se vydávají za bankéře, pojišťováky nebo za lidi, kteří vám nabídnou půjčku. Podle průzkumů si sice osm z deseti lidí myslí, že zvládnou rozpoznat různé typy pokusů o podvod, ve skutečnosti je ale za specifických okolností schopna uvěřit falešným bankéřům až čtvrtina populace.

Děti ze základní školy by v našem kvízu sklidily jistě plný počet bodů, mnozí dospělí v něm ale pohoří. Otestujte si svoje znalosti.
KVÍZ: Jste finančně gramotní?
Vyhodnocení
8–10 bodů: Jste úplní finanční experti! Vaše znalosti jsou na vysoké úrovni, finančním pastem se vyhýbáte jako čert kříži, umíte investovat a víte, jak se s kreditkou nezadlužit, ale jak s ní naopak vydělat. Gratulujeme!
5–7 bodů: Pár chybiček se sice vloudilo, jinak máte ale docela přehled a hlavně dobré znalosti. Rozhodně jste na tom lépe než mnozí jiní. Do finanční tísně se zřejmě jen tak nedostanete!
1–4 body: Než něco v oblasti financí podniknete, raději to zkonzultujte se svým finančním poradcem. Pokud žádného nemáte, zřejmě by nebylo od věci se po něm porozhlédnout. Snad vám tento kvíz otevřel oči…