Je to oficiální: Nejlepší místo k životu v Česku překvapilo všechny. Praha to rozhodně není
Město nemusí být obrovskou metropolí se spoustou obchodních center, dopravních tepen a gigantických administrativních komplexů, aby se v něm parádně žilo. Možná je to právě naopak. Člověk touží po klidu, ale zároveň je pohodlné žít v lokalitě s dobrým zázemím a nezbytnou občanskou vybaveností. V obecné rovině tyto parametry poměrně dobře splňují menší města, dejme tomu do 20 tisíc obyvatel. Většinou v nich najdete vše, co potřebujete, ale zároveň na vás nepůsobí dojmem městské anonymity.
Podmínky života v různých lokalitách dlouhodobě zkoumá tzv. index prosperity regionů. Na první příčce tohoto výzkumu se letos umístilo město, které je dle všeho to nejlepší místo k životu v Česku, a tak trochu to překvapilo všechny. Praha to totiž rozhodně není. Jak by se taky mohlo se svými necelými 15 tisíci obyvateli rovnat milionové české metropoli? Nicméně, jak je vidět, na velikosti a počtu obyvatel vůbec nezáleží. Pojďme se společně podívat, které že české město je oficiálně tím nejlepším k životu.
Nejlepší podmínky k životu má prý Turnov
Celý proces hodnocení sestávající z několika hlavních ukazatelů zahrnoval celkem 206 zkoumaných mikroregionů. Turnov doslova zazářil především díky své občanské vybavenosti, dostupnosti vzdělávání, kvalitou dopravní infrastruktury a také možnostmi volnočasového vyžití. Jediným slabým místem, které Turnovu ubralo body, byla zdravotní péče, její dostupnost a kvalita. Veřejná doprava naopak městu pomohla, ta je zde velmi frekventovaná a dostatečně pokrývá potřeby místních obyvatel. Naše hlavní město se v žebříčku umístilo až na 23. příčce, na úplném konci skončily Podbořany v okrese Louny.

Čím to, že se v Turnově tak dobře žije?
Velkou devizou Turnova je především jeho lokalita. Je blízko krajskému Liberci a daleko to koneckonců není ani do Prahy. Autem jste tam po dálnici za necelou hodinu. Turnov je vyhledávaným místem aktivního trávení volného času. Je z něj pouze skok do Českého ráje, do Jizerských hor a nedostupné nejsou ani Krkonoše. Město se může i přes menší velikost chlubit obrovským množstvím zájmových a volnočasových organizací, několika hřišti a sportovišti otevřenými široké veřejnosti. Kromě místních je Turnov oblíbený i u turistů, kteří ho každoročně houfně navštěvují. Je skvělou základnou pro výpravy do pozoruhodného okolí s unikátními přírodními památkami, zachovalými hrady, uznávanými historickými stavbami, za kulturními a sportovními akcemi.
Okolí Turnova není oblíbené jen dnes, zaujalo i pravěké obyvatele
Že je Turnov lokalitou s bohatou a úctyhodně dlouhou historií potvrzuje i objev, který učinili archeologové na sklonku loňského roku. Při běžném výzkumu kvůli nově plánované stavbě odkryli důkazy a pozůstatky pradávné osady neandrtálců, kteří obývali území dnešního Turnova před přibližně 126 až 115 tisíci lety, tedy v období nejmladší doby meziledové zvané Eemský interglaciál. Tento velmi nečekaný archeologický úspěch je unikátní nejen u nás, ale i v Evropě. V celém středoevropském prostoru totiž není zatím objevené žádné jiné další místo, které by sloužilo jako důkaz toho, že pravěcí lidé žili v osadách i mimo standardně obývané jeskyně.
Co vlastně index prosperity znamená?
Název celého projektu, na němž se podílí Česká spořitelna, datový portál Evropa v datech a rovněž Sociologický ústav AV ČR, zní Index prosperity a finančního zdraví. Je zaměřen na analyzování toho, jak si Česko stojí v porovnání s evropskou konkurencí. Další oblastí, kterou projekt zkoumá, je i sledování finančního zdraví tuzemských obyvatel a rovněž výše uvedený subprojekt sledující prosperitu regionů.

Zbytek Česka teď může Turnovu opravdu závidět. Pokud má být nejlepší místo k životu v Česku příští rok jiné, musejí se méně oceněné regiony snažit vyjít vstříc potřebám občanů, začít myslet komplexněji a v dlouhodobém horizontu. Ne se vším se samozřejmě dá něco dělat, kupříkladu poloha daného místa je něco, s čím nehnete. Ovšem i tak se dá vylepšit mnohé. Necháme se proto překvapit, kde si v příštím roce vychutnají vítězství.
zdroje: novinykraje.cz, novinky.cz, indexprosperity.cz, ct24.ceskatelevize.cz