Česká vesnička, kde lidé žijí jako před 400 lety. Turisté jsou fascinováni, opravdu se tady zastavil čas?
Tento skanzen je jediný u nás, který shromažďuje lidové památky z celého Česka. Díky tomu můžete v tak jedinečném malebném místě obdivovat lidové stavitelství z různých regionů, především ze středních, východních a severních Čech, a to z období od 16. do 19. století. Kouzelnou atmosféru české vesnice dokreslují při procházce areálem i zvuky domácího zvířectva.
Jako by se tady zastavil čas před několika sty lety. Staré chalupy s kolovrátky na předení příze a obrazy Krista na stěnách. Mohutné stodoly, roubené špejchary na obilí, žebřiňáky i honosná selská stavení, kovárna, tkalcovská dílna i stará rumpálová studna. A to vše v krásném prostředí ovocného sadu, které tuto prastarou krásu starých časů obklopuje ze všech stran. V mohutné stodole, která kdysi stávala v Durdicích u Votic a dokázala pojmout až 50 žebřiňáků s obilím, můžete obdivovat umně vypracovanou doškovou střechu. Prohlédnout si tady můžete i obytný dům statku z Týřovic na Rakovnicku či hospodářskou usedlost a špejchar z Budče u Ledče nad Sázavou.

Obecní zvonička i boží muka
Je tu i dřevěná pístová pumpa ze Zalán u Rožmitálu pod Třemšínem a včelín. Celý areál je navíc vyšperkovaný drobnými sakrálními památkami, kterými jsou boží muka sv. Prokopa z Kostelce nad Černými lesy, obecní zvonička z Býchor, socha sv. Donáta ze Svatbína nebo třeba mariánský sloup z Konárovic. Kde všechnu tu krásu a nostalgii najdete? Jsme v proslulém Kouřimském skanzenu, který je součástí Regionálního muzea v Kolíně. V „open-air“ muzeu pod širým nebem navíc najdete i velmi honosný dům z Jílového u Děčína, který představuje typického zástupce architektury pro tuto oblast se zděnými, roubenými i hrázděnými typy konstrukce.
Staré zlaté časy
A protože zájem o alternativní způsoby života roste a řada lidí dnes vyhledává nebo alespoň obdivuje život našich předků bez technologických vymožeností, prohlídková nabídka pro návštěvníky se tu do budoucna ještě rozšíří. Mezi dalšími třinácti stavbami se blýskne vodní mlýn z Tismic, dům vrchnostenské správy „Laubovna“ z Amalína na Křivoklátsku, zvonice z Mečeříže nebo třeba větrný mlýn z Borovnice. Ke konci letošního roku by navíc měla být dokončena nová vstupní budova ve stylu moderní stodoly s doškovou střechou. Návštěvnické centrum bude mít částečně prosklenou fasádu a kromě pokladny je tady v plánu i občerstvení, muzejní obchod a zázemí pro návštěvníky i zaměstnance. Ve skanzenu myslí i na cyklisty, součástí nové budovy tak bude i přístřešek pro kola.
Unikátní národopisné akce
Atmosféra se tu mění s tím, jak přicházejí různá roční období a s nimi i lidové zvyky a obyčeje našich předků. Ke skanzenu se dostanete vlakem, zbytek cesty musíte ale po svých, až do údolí potoka Střebovka. Železniční stanice Kouřim je totiž od tohoto pohádkového místa vzdálena 2,5 kilometru. Cestou se ale projdete i přes centrum města. Kromě stálých expozic zve kouřimský skanzen návštěvníky na celou řadu akcí a národopisných pořadů, vybrat si z nich můžete v průběhu celého roku.

Smrtnou neděli střídá Filipojakubská noc
Skanzen je působivými a zcela unikátními národopisnými pořady přímo vyhlášený. V dubnu to bývá Smrtná neděle, připomínající návštěvníkům obyčej postního období, Bílá sobota a Boží hod velikonoční. V červnu se tedy můžete přijet podívat, jak se kdysi slavily Letnice. Působivý je i večerní a noční pořad Svatojánská noc. V druhém prázdninovém týdnu představí skanzel řemesla práce letního období v pořadu Léto na vsi. Hlína jako jeden z nejstarších tradičních materiálů tady rozkvétá pod rukama zdatných hrnčířů, od nichž si můžete odvézt domů na památku hrníček nebo třeba nádoby na sádlo či cibuli. A obdivovat můžete i práci hlinomaze, řemeslo, které už de facto zaniklo. Srpen patří pořadu Dožínky, na podzim a v zimě je to pak Svatohavelské posvícení, Svatomikulášská obchůzka, Adventní neděle a vánoční cyklus zakončí v lednu 2026 Tříkrálová koleda. Přesný rozpis akcí najdete na webu Muzea lidových staveb.
Zdroje: skanzenkourim.cz, archiv.prahatv.eu, kudyznudy.cz, regiontourist.cz