Je oblíbeným dárkem k Vánocům, narozeninám a dalším příležitostem. Svíčka dokáže proměnit prakticky každé chladné a neútulné místo v teplo domova. Málokdo už však ví, jak se o ni správně starat tak, aby to bylo nejen bezpečné, ale také aby se z ní vytěžilo maximum, tedy aby hořela rovnoměrně, bez kouře, a voněla opravdu naplno. Všechny tyto tipy jsme pro vás shrnuli do přehledného manuálu. Možná jste totiž celý život svíčky pálili špatně.
Pojďme se nejprve podívat na to, jak správně vybrat kvalitní svíčku, protože některé mohou uvolňovat do ovzduší škodlivé látky a negativně tak ovlivňovat naše zdraví, způsobovat bolesti hlavy nebo zhoršovat stavy astmatiků či lidí s respiračními potížemi. Zaměřte se v první řadě na materiál vosku. Je ideální sahat pod těch přírodních, jako jsou sójový nebo včelí. Vyrábí se i produkty z kokosu. Přírodní materiály většinou neuvolňují toxické látky do ovzduší (pokud neobsahují další přidané látky), na rozdíl například od parafínových svíček, na které si musíte dávat větší pozor.
Pozor na knot
Dále se zaměřte na knot. Kusy s kovovým jádrem mohou obsahovat olovo, které je zdraví škodlivé. Takové svíčky jsou v Evropské unii zakázané, ale to neznamená, že na ně nemůžete narazit. Vybírejte bavlněné či dřevěné knoty. Hoří rovnoměrně, netvoří saze ani nezakouří sklo. Pamatujte, že svíčka by neměla po sfouknutí štiplavě zapáchat ani vytvářet kouř! Záleží i na samotné vůni. Syntetické vonné složky mohou dráždit dýchací cesty a působit problémy astmatikům či lidem s respiračními potížemi. Sázejte spíše na přírodní esenciální oleje. Dále je fajn zaměřit se i na obal s etiketou, protože většinou platí, že čím je složení jednodušší a přírodnější, tím lépe.
Když už máme svíčku doma, měli bychom se ji naučit správně zapálit. Mnozí z nás opomíjejí základní krok, kterým je pravidelné zastřihávání knotu. Před každým zapálením je ideální knot „ušmiknout“ o tři až pět milimetrů! Že neodhadnete, kolik to je? Prostě knot zkraťte od oka o polovinu a hlavně odstřihněte onu podivnou očouzenou „bambuli“, která se vytvořila na jeho konci. Když je knot příliš dlouhý, plamen je neklidný, plápolá vysoko, svíčka kouří a rychle dojde. Zkracuje se tak doba hoření.
Dobře, hrátek s ohněm jsme si užili ažaž, teď se ještě naučit jej správně uhasit! Plamen bychom nikdy neměli sfouknout dřív, než se celý povrch vosku rozpustí až k okrajům skleničky. Než svíčka vytvoří takzvané „voskové jezírko“, trvá to asi dvě až šest hodin. Na čem to závisí? Na velikosti i typu svíce. Nikdy nenechávejte svíčku hořet jakoby „do tunelu“, rovnoměrně už se vám znovu nerozhoří.
Až k okraji a žádné tunely, ale vosková jezírka, zdroj: Shutterstock
Jak dlouho ji nechat hořet
Plamen pak zhasněte v momentě, kdy hrozí, že byste v něm už mohli utopit knot, čili zhruba po čtyřech hodinách. Vždycky se ale podívejte na stránky výrobce, protože každá svíčka je jiná (stejně jako my, lidi). Místo sfoukávání pusou je pak daleko lepší investovat do zhášedla. I kdybyste kupovali svíčku s víčkem, ke zhasnutí plamene jej nepoužívejte. Místo příjemné vůně vanilky či citrusů by totiž pak mohla svíčka zapáchat po kouři.
Snad jste se tak pár užitečných rad naučili a do budoucna budete vědět, jak voňavý dárek správně využít tak, abyste z něj dostali maximum. A pamatujte, vždy zacházíte s otevřeným ohněm, držte ho tak dál od dětí i psích nebo kočičích mazlíčků. V jeho okolí nenechávejte papíry, dřevo ani nejrůznější sušené květy či věnce, přece nechcete, aby si k vám ještě udělali výlet hasiči…