Skvělá zpráva pro majitele iPhonů: Už žádné terminály. Tuhle funkci můžeme konečně využívat v Česku
Mobilní telefon iPhone už léta disponuje jednou důležitou funkcí, která ovšem nebyla donedávna na území Česka dostupná. Pak se ale Češi konečně dočkali a zajásali. Mnohým z nich díky tomu totiž odpadají starosti.
Společnost Apple do svých mobilních telefonů čas od času dává užitečné funkce, které ovšem často nejsou ve všech zemích dostupné, a tak si je celá řada uživatelů nemá šanci užít. Někdy jde o drobnosti, jindy ale zase o funkce, které značně usnadňují život i třeba podnikání. Jako v případě Tap to Pay.
Snadné přijímání plateb
V čem služba vlastně spočívá? Ve své podstatě si ze svého iPhonu můžete udělat platební terminál. Díky tomu, že jsou mobilní telefony od společnosti Apple opatřeny NFC čipem, lze s nimi nejen platit, ale nově také platby přijímat. Služba byla ve světě dostupná už nějaký ten pátek, do Česka se ale dostala až na konci roku 2024.

Nejvíce ji pochopitelně využijí podnikatelé. A to zejména ti drobnější, například stánkaři, kteří tak nemusejí odvádět měsíční poplatky za pronájem terminálu. V České republice Tap to Pay zprostředkovává společnost Global Payments, Česká spořitelna nebo třeba Komerční banka.
Celý postup zaplacení je naprosto jednoduchý. Obchodník si musí do telefonu stáhnout příslušnou aplikaci. Na ní pak jen zadá, kolik má zákazník zaplatit, zákazník přiloží k iPhonu kartu či svůj smartphone a je hotovo. Celý proces je prakticky naprosto totožný jako při placení skrze terminál.
Díky tomu, že obchodník nemusí investovat do nákupu či pronájmu platebního terminálu, má vlastně nulové náklady. Jediné, co musí odvádět, jsou pochopitelně provize pro zprostředkovatele transakce.
Finance v bezpečí
Pro někoho může možná placení skrze mobilní telefon vypadat poněkud nedůvěryhodně či snad i nebezpečně. Není ale třeba se jakkoliv bát. Společnost Apple má ochranu osobních údajů svých uživatelů na prvním místě, a tak při funkci Tap to Pay spoléhá na vyspělou šifrovací technologii, kterou použil už například v případě Apple Pay. Data jsou tedy v bezpečí a nikdo, dokonce ani samotný Apple, nevidí záznamy o tom, kolik který zákazník platil a za co.
Jediným zádrhelem je, že ne všechny platební karty mohou být s funkcí Tap to Pay kompatibilní. Drtivá většina z nich ale požadavky splňuje.
Funkce je dostupná na všech iPhonech Xs a novějších.

Na další funkci si uživatelé ještě počkají
Možná více očekávanou funkcí mezi mnoha Čechy je ale Apple Intelligence, tedy umělá inteligence, kterou Apple vyvinul. V beta verzi je už sice dostupná i v České republice, stále ale nepodporuje češtinu, a tak si ji uživatelé nemohou užít naplno. Kdy náš jazyk dostane, není momentálně jasné.
Apple Intelligence umí všem uživatelům iPhonu 15 a novějších usnadňovat práci i komunikaci nejen s přáteli. Je schopná například generovat odpovědi na e-maily a SMS zprávy, překládat konverzace z cizího jazyka v reálném čase nebo třeba upravovat fotografie. Umí z nich vymazat různé rušivé elementy či zlepšit vzhled pozadí.
Přestože některé funkce Apple Intelligence nejsou v Česku zatím dostupné, jiné si už teď můžete užít. Vzhledem k tomu, že inteligence spolupracuje s modelem ChatGPT, který češtinu ovládá, lze ji používat při odepisování na zprávy i třeba vyhledávání různých informací. Je ale třeba říct, že výsledky nemusejí být vždy přesné a uspokojivé. Přece jen je Apple Intelligence stále ještě v beta verzi.
A jak ji získat? V první řadě je pochopitelně potřeba disponovat kompatibilním zařízením. Následně si stáhněte beta verzi operačního systému iOS s označením 18.4 a je to. Myslete však na to, že kvůli absenci podpory češtiny si umělou inteligenci od Applu neužijete na sto procent.
Zdroje: penize.cz, ceskymac.cz, smartmania.cz