Zapomeňte na Krumlov i Kutnou Horu. Toto město má mnohem většího ducha. Turisty tu nepotkáte
Při prozkoumávání Česka turisté nejčastěji navštěvují Prahu, Český Krumlov nebo Kutnou Horu. Jeden velký klenot ale takřka vždy přehlížejí. Má to ale své výhody. Na davy návštěvníků tam rozhodně nenarazíte.
Česko je plné krásných historických měst, ve kterých se nacházejí úchvatné památky, jež lákají davy turistů. Najít zde můžete ale i několik „novějších” měst, která vyráží dech skvostnou architekturou a také nezapomenutelnou atmosférou. Jedno takové město se nachází na východě Moravy a je důležitou součástí našich moderních dějin.
Dříve Gottwaldov
Oním městem je Zlín, v letech 1949–1989 známý jako Gottwaldov. Má velmi bohatou minulost. Neodmyslitelně spojen je pak s výrobcem obuvi Tomášem Baťou, který zde v roce 1894 založil společně se svými sourozenci továrnu na boty. Brzy se jejich firma stala světoznámou a Baťova rodina neovlivňovala jen trh, ale také samotný rozvoj Zlína.
Tomáš Baťa v něm nechal postavit několik budov ve stylu, který odkoukal v USA při svých návštěvách. To pak začali kopírovat i mnozí obyvatelé města při výstavbách svých domů. Až se Zlínu začalo přezdívat Baťovo město.
Právě architektura je jedním z aspektů, proč je Zlín tolik obdivován. Domy postavené ve stylu evropského funkcionalismu patří podle mnohých k tomu vůbec nejlepšímu z české architektury minulého století.

Celé město jako na dlani
Zlín nabízí množství nejrůznějších památek a významných budov. Rozhodně byste ale neměli vynechat návštěvu Baťova mrakodrapu. 77,5 metrů vysoká stavba je nejvyšší budovou nejen ve Zlíně, ale i v celém Zlínském kraji.
Mrakodrap ale nemusíte obdivovat jen zvenku. Absolvovat lze i komentované prohlídky nebo si v nejvyšším patře můžete v tamní kavárně dopřát kávu či koktejl a k tomu chutný zákusek. A společně s ním si vychutnávat i půvabný výhled na celé město.
Je však třeba myslet na to, že komentované prohlídky je třeba rezervovat s dostatečným předstihem. Mrakodrap je otevřen každý den vyjma pondělí od 10 do 18 hodin.
V areálu bývalých Baťových závodů se pak můžete podívat i do budovy číslo 14, ve které se nachází Muzeum jihovýchodní Moravy. Ve Zlíně kromě toho najdete i celou řadu parků, kulturních domů či divadel. Město je bohaté i na nejrůznější hospůdky a bary. Přece jen jde o i studentské město, je zde Univerzita Tomáše Bati.

Filmové ateliéry
Tím ale zábava ve Zlíně rozhodně nekončí. Zlín společně s Prahou jsou jedinými českými městy, kde lze najít filmové ateliéry. I ty si pak pochopitelně můžete prohlédnout. A pokud se sem vydáte na přelomu května a června, dostanete se k filmu ještě blíž. V tu dobu se tu každoročně koná Zlín Film Festival, kde se promítají filmy určené pro děti a mládež.
Odpočinek i léčba
Při návštěvě Zlína by ovšem byla škoda se zdržovat pouze v něm. Jen 16 kilometrů vedle se totiž nachází Luhačovice, známé lázeňské město. Je plné krásné architektury, minerálních pramenů a také přírodních krás. Ne nadarmo se mu říká nejkrásnější město Moravy.
Samozřejmě zde najdete spoustu hotelů, ve kterých můžete absolvovat různé lázeňské programy, užít si masáže, koupele či saunové rituály a dát si něco dobrého k jídlu a pití. Do Luhačovic za léčbou vyrážejí hlavně lidé trpící potížemi s dýcháním či trávením, neboť právě na tyto neduhy tamní prameny působí nejvíce.
Kromě příjemného odpočinku se vyplatí projít se krásnou kolonádou a zakousnout se do oplatky. Na své si zde přijdou i nejmenší. V nedalekém aquaparku se děti spolehlivě zabaví a užijí si dokonalé odpoledne. A možná nejen ony, ale i jejich rodiče. Ve večerních hodinách můžete zajít do divadla, galerie nebo na koncert.
Zdroje: idnes.cz, zlinsko-luhacovice.cz, seznamzpravy.cz